Frihandelsavtale med Thailand godkjent i Stortinget
28.5.2025 12:13:58 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Stortinget har godkjent frihandelsavtalen mellom EFTA-statene og Thailand.
Frihandelsavtalen ble undertegnet i Davos, Sveits, 23. januar 2025. Målsettingen med avtalen er å stimulere til økt samhandel og økonomisk samarbeid mellom partene, samtidig som det også er et mål å utvikle handelsforholdet mellom partene på en måte som bidrar til bærekraftig utvikling.
– Handelsavtaler er viktig for en liten og åpen økonomi som Norge, ikke minst i en tid hvor vi ser mange land bygger opp handelsbarrierene sine. Thailand er en av de raskest voksende økonomiene i Sørøst-Asia, og et viktig marked for norsk næringsliv. Denne avtalen vil gi norske bedrifter betydelig bedre markedsadgang og større forutsigbarhet i handelen med Thailand, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap).
Det er en ambisiøs avtale som gir norske bedrifter bedre vilkår, økt forutsigbarhet og forbedret markedsadgang enn våre viktigste konkurrenter på det thailandske markedet.
Fakta om varehandelen mellom Norge og Thailand
- I 2023 var den totale handelen mellom Norge og Thailand på rundt 12 milliarder norske kroner.
- 6,3 milliarder av dette var import fra Thailand, hovedsakelig jern og stålprodukter, maskiner og kjøretøy.
- 5,6 milliarder av dette var eksport fra Norge, hovedsakelig sjømat, kunstgjødsel, tremasse og jern og stålprodukter.
- Samhandelen mellom Norge og Thailand har hatt en gjennomsnittlig årlig vekstrate på 11,5% i import og 5,4% i eksport de siste fem årene.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Internasjonalt romtoppmøte i Paris: – Andøya-oppskytingen er et viktig skritt i norsk og europisk romsamarbeid10.9.2026 12:42:40 CEST | Pressemelding
I kjølvannet av den historiske oppskytingen fra Andøya vil Norge styrke samarbeidet med europeiske partnere om romvirksomhet. Det var hovedbudskap da næringsminister Cecilie Myrseth deltok på et internasjonalt toppmøte om romvirksomhet i Paris torsdag 10. september.
Næringsministeren til Paris for å delta på toppmøte om romvirksomhet9.9.2026 14:56:25 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris torsdag 10. september, der hun deltar på høynivå toppmøte om romvirksomhet. Hun møter i tillegg Tysklands minister for forskning, teknologi og romvirksomhet til et felles pressemøte.
Vellykket oppskyting fra Andøya Spaceport5.9.2026 22:49:06 CEST | Pressemelding
Klokken 22.12 i dag ble bæreraketten Spectrum skutt opp fra Andøya Spaceport. Det er et stort skritt både for Norge og Europa.
Nordiske land styrker samarbeider om forsyningssikkerhet2.9.2026 10:22:36 CEST | Pressemelding
De nordiske landene har underskrevet en felleserklæring om forsyningssikkerhet og beredskapssamarbeid. Initiativet skal sikre bedre tilgang på varer og tjenester i kriser og krig.
Overlevering av Vandrekvalen24.8.2026 14:27:27 CEST | Presseinvitasjon
Tysdag 25. august overrekkjer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss Vandrekvalen til helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom