Stortinget godkjenner handelsavtale med Kosovo
28.5.2025 12:12:08 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Frihandelsavtalen mellom EFTA-statene og Kosovo som ble undertegnet 22. januar 2025 i Davos, Sveits, åpner nye dører for norsk næringsliv og er et viktig bidrag til å knytte Kosovo tettere på Europa og bidra til stabilitet på Vest-Balkan.

– Avtalen bidrar til å søtte opp om Kosovos økonomiske og politiske integrering i Europa og bidra til stabilitet på Vest-Balkan. Samtidig vil avtalen skape nye muligheter for norsk næringsliv, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Handelen mellom Kosovo og Norge er i dag relativt beskjeden, men i stadig vekst. Målet med frihandelsavtalen vil styrke samhandelen mellom landene.
Blant annet vil alle industrivarer som fisk og sjømat og kjøretøy, Norges viktigste eksportvarer til Kosovo i dag, få nulltoll. Det blir også tollfrihet og redusert toll for sentrale norske landbruksvarer som meieriprodukter, sjokolade, kosttilskudd, vann og alkohol.
Gjennom avtalen sikres også norske tjenesteytere gode og stabile rammebetingelser i Kosovo. Det gjelder blant annet for viktige norske eksportsektorer som telekommunikasjon, ingeniørtjenester, forretningstjenester, distribusjonstjenester, og energirelaterte tjenester.
Avtalen inneholder også et ambisiøst kapittel om handel og bærekraftig utvikling.
– Dette er et godt og balansert forhandlingsresultat som ivaretar våre eksportinteresser, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Avtalen vil sikre Kosovo nulltoll på eksport av industrivarer, som møbler og tekstiler, som er de varene Norge importerer mest av fra Kosovo i dag. Kosovo får også forbedret markedsadgang for de fleste jordbruksvarer de eksporterer til Norge. Det omfatter blant annet nøtter, vin, vegetabilske oljer, honning, syltetøy og bakevarer.
Avtalen vil tre i kraft i løpet av høsten 2025.
Fakta om handelen mellom Norge og Kosovo
- I 2023 var den totale handelen mellom Norge og Kosovo på rundt 375 millioner kroner.
- Norsk eksport bestod i all hovedsak av kjøretøy mens Norge importerer stål og jern, aluminium, tekstiler, såpe, møbler og kaffe/te/krydder fra Kosovo.
- Kosovo markerer seg som en tjenesteøkonomi. Det er antatt at tjenestehandelen vil vokse, særlig innen IKT-relaterte tjenester.
- Det er forventet at Kosovos tettere integrering med EU og ikrafttredelsen av frihandelsavtalen vil styrke samhandelen mellom Norge og Kosovo.
Les mer om utviklingen i handelen mellom Norge og Kosovo her.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Mer kråkebolle til Kina!29.10.2026 09:10:02 CET | Pressemelding
Norge og Kina signerte i dag en protokoll for norske villfangede arter i Beijing.
Snøkrabbekvoten aukar i 202728.10.2026 17:24:40 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett totalkvoten for snøkrabbe i 2027 til 16 594 tonn.
Vågan kommune får innføre besøksbidrag28.10.2026 16:33:21 CET | Pressemelding
Vågan er blant dei første kommunane i Noreg som får godkjent planen sin for besøksbidrag. Det betyr at kommunen kan innføre overnattingsavgift frå 2027.
Stranda kommune får innføre besøksbidrag28.10.2026 16:30:34 CET | Pressemelding
Stranda er blant dei første kommunane i Noreg som får godkjent planen sin for besøksbidrag. Det betyr at kommunen kan innføre overnattingsavgift frå 2027.
Tromsø kommune får innføre besøksbidrag28.10.2026 16:23:27 CET | Pressemelding
Tromsø er blant dei første kommunane i Noreg som får godkjent planen sin for besøksbidrag. Det betyr at kommunen kan innføre overnattingsavgift frå 2027.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom