Reisende trakasserer ferjemannskap
Statens vegvesen mottar informasjon om at reisende trakasserer ferjemannskap – i form av både utskjelling, dytting og påkjørsler.

– Vi har et mål om at vår virksomhet skal gjennomføres uten at mennesker, materiell og miljø påføres skade, og vi ser alvorlig på denne type hendelser, sier Solveig Skogseth-Braathen på ferjeavdelingen i Statens vegvesen.
Ferjemannskap rapporterer om gjentatte tilfeller av trakassering fra reisende, både verbalt og fysisk. Mannskap opplever truende, aggressive tilnærminger samt fysisk kontakt ved dytting og påkjørsler.
- Sammen med ferjeoperatørene iverksettes det tiltak, og Statens vegvesen har i tillegg laget en kampanjefilm med mål om å forebygge de nevnte handlingene. Vår intensjon med kampanjen er å fremme bevisstheten rundt egen trafikantatferd når man reiser med ferje. Vi ønsker å tydeliggjøre arbeidet som ferjemannskapet utfører, og hvem de utfører dette for, legger hun til.
Filmen vil vises i sosiale medier og på tv-skjermer på ferjesamband over hele landet i sommer.
– Ferjemannskapene sørger for at du kommer trygt frem. La dem være trygge på jobb, sier Solveig Skogseth-Braathen.
Nøkkelord
Kontakter
Solveig Skogseth-BraathenFerjeavdelingen Statens vegvesen
Tel:95880392solveig.skogseth-braathen@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehald
Tel:95245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Røstetunnelen på riksveg 4 i Lunner nattestengt fra 2. juni30.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal reparere hvelvet i Røstetunnelen etter påkjørsel tidligere i år. Tunnelen blir stengt fire netter i uka mellom 2. og 13. juni.
Slutt på ferje til og frå Lærdal30.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Frå måndag 2. juni er det slutt med ferjeavgang til og frå Lærdal på natt, i samband med arbeida i rv. 5 Fodnestunnelen.
Flytter arbeidet til andre løpet i Damsgårdtunnelen28.5.2025 11:52:00 CEST | Pressemelding
Natt til mandag flytter oppgraderingsarbeidet i rv. 555 Damgårdtunnelen i Bergen til andre løpet. Fremover blir det nattestengt i løpet fra sentrum og vestover.
Langhelg i vente? Slik gjør du reisen mer forutsigbar28.5.2025 10:10:51 CEST | Pressemelding
Først kommer Kristi himmelfart med inneklemt fredag, så følger pinsehelg. Mange skal ut på veiene samtidig. Men hvordan kan du gjøre reisen mest mulig forutsigbar?
Mesta ønsker å fortsette driften av Norges mest trafikkerte vegtunneler27.5.2025 13:43:44 CEST | Pressemelding
Da fristen gikk ut for å gi tilbud på drift og vedlikehold av 31 tunneler i Oslo og omegn de neste fem årene, var Mesta AS eneste tilbyder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom