Oljefondet må ut av selskap som bidrar til Israels ulovlige okkupasjon
Den humanitære krisen på Gaza forverres daglig. Samtidig fortsetter den ulovlige okkupasjonen av Palestina, til tross for at FN har erklært både Israels okkupasjon og bosetninger som ulovlige. Nå krever sentralstyret i Utdanningsforbundet at regjeringen tar grep om Oljefondets investeringer.

Israels regjering intensiverer den militære offensiven med mål om å kontrollere hele Gazastripen, etablere et permanent militært nærvær og tvangsflytte befolkningen. Siden mars har Israel blokkert så og si all nødhjelp inn til Gaza, og FN advarer om hungersnød. Samtidig fortsetter den ulovlige okkupasjonen av palestinske områder.
Gjennom Statens pensjonsfond utland (SPU) har Norge investeringer på rundt 220 milliarder kroner i selskaper som knyttes til den ulovlige okkupasjonen av Palestina, ifølge koalisjonen Don’t Buy Into Occuation.
– Som borgere i et land med et stort statlig investeringsfond, har vi et etisk ansvar for at våre pensjonspenger ikke bidrar til folkerettsbrudd, krigsforbrytelser, okkupasjon eller folkemord. Vi har en humanitær plikt til å vurdere alle tiltak som kan bidra til en stans i krigsforbrytelsene på Gaza og en slutt på Israels folkerettsbrudd i palestinske områder, sier leder i Utdanningsforbundet, Geir Røsvoll.
– Derfor krever vi at Oljefondet trekker alle sine investeringer fra selskaper der det er en uakseptabel risiko for medvirkning til folkerettsbrudd i okkuperte palestinske områder, sier Røsvoll.
Sentralstyret har foreslått for representantskapet i Utdanningsforbundet en uttalelse med krav om at Oljefondet trekkes ut av disse selskapene. Forslaget behandles 12. juni.
– Som fagforening er vi forankret i en lang og stolt tradisjon av solidaritet på tvers av landegrenser. Som en betydelig samfunnsaktør, har vi en forpliktelse til å stå opp mot urett og ta del i den politiske samtalen om aktuelle problemstillinger, sier Røsvoll.
Kontakter
Nina Hulthinpressesjef
Tel:970 84 320ninhul@udf.noPernille Husebykommunikasjonssjef
Tel:901 24 673pernille.huseby@utdanningsforbundet.noBilder

Utdanningsforbundet
Utdanningsforbundet er landets nest største fagforening og den største på utdanningsfeltet. Våre om lag 190.000 medlemmer jobber på alle områder og nivåer i utdanningsløpet, fra barnehage til universitet, og er med på å forme barn og elevers liv, ferdigheter og muligheter.
Utdanningsforbundets overordnede mål er å skape et godt og trygt utdanningsløp for alle, fra de minste barnehagebarna til voksne i utdanning. For å få til dette, jobber vi for at lærere og ledere i barnehage og skole får bruke sine kunnskaper og ferdigheter i jobben, og møter lønns- og arbeidsvilkår som gjenspeiler deres viktige bidrag til samfunnet.
Følg pressemeldinger fra Utdanningsforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utdanningsforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utdanningsforbundet
Geir Røsvoll inn i kommunekommisjonen9.5.2025 12:09:25 CEST | Pressemelding
Leiar i Utdanningsforbundet Geir Røsvoll er utpeikt av regjeringa til å sitje i ein ny kommunekommisjon som skal føreslå endringar slik at kommunane kan bruke ressursane på ein måte som gjer at dei kan løyse oppgåvene meir effektivt.
Samordna opptak: Bekymringsfull nedgang i søkertall til barnehagelærerutdanningen28.4.2025 11:10:16 CEST | Pressemelding
Søkertallene fra Samordna opptak viser nok en gang nedgang i søkertallene til barnehagelærerstudiet. – Dette er svært alvorlig, sier leder i Utdanningsforbundet, Geir Røsvoll. Ferske tall viser at 1 av 3 barnehagestyrere allerede mener bemanningssituasjonen er dårlig eller svært dårlig.
Samordna opptak: Glad for at flere vil bli lærer28.4.2025 11:06:16 CEST | Pressemelding
I dag kom søkertallene til høyere utdanning fra Samordna som viser en økning på 15 prosent i søkertallene til grunnskolelærerutdanningene. – Det er veldig bra at det nå er flere som vil bli lærere, sier leder i Utdanningsforbundet Geir Røsvoll.
– Ap-forslag vil gi ro i skolen4.4.2025 14:31:15 CEST | Pressemelding
Å fjerne kartleggingsprøver vil gi mer rom for lek, læring og ro i skolen, mener Utdanningsforbundet-leder Geir Røsvoll.
– Kortere lærerutdanning tar oss tilbake til 80-tallet2.4.2025 12:26:32 CEST | Pressemelding
– Senterpartiet er fullstendig ambisjonsløse når de går inn for en treårig lærerutdannelse. Vil også Arbeiderpartiet nå gå tilbake i tid, spør Utdanningsforbundets leder Geir Røsvoll.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom