Årets nypoteter kommer rekordtidlig!
23.5.2025 07:30:00 CEST | BAMA | Pressemelding
Allerede i mai vil det være mulig å finne nypotet i butikkene.

For mange nordmenn er det få smaker som markerer overgangen til sommeren like tydelig som de første nypotetene.
I år kommer godsakene fra jorda tidligere enn noensinne: Allerede nå i slutten av mai kan du få tak i ferske, norske nypoteter – nesten en hel uke tidligere enn i fjor.
– Dette er helt unikt. At vi kan servere nypoteter allerede i mai, kan knapt ha skjedd før, sier potetsjef Devi Ahuja i BAMA.
– De første partiene kommer fra de solrike åkrene i Reddal ved Grimstad og Brunlanes i Larvik. Deretter følger Jæren, Lærdal, Sunndal og etter hvert Frosta. Det lover godt for hele sesongen.
Tidlig nypotet betyr ikke bare en tidlig smak av sommer – det handler også om en matkulturell begivenhet.
Nypoteten har en helt spesiell plass i det norske kjøkken. Den er mer enn bare tilbehør – i utallige sommermåltider tar den ellers beskjedne poteten selve hovedrollen.
– Det er få ting som slår smaken av nypoteter med smør og litt havsalt. Det er kortreist, bærekraftig og ekte norsk sommermat, sier Ahuja.
– Aldri skjedd før
Den tidlige sesongen skyldes en kombinasjon av mild vår, tidlig sol og gunstige vekstforhold.
Utenfor Grimstad ligger Reddal Fellespakkeri. Det er et sameie av flere produsenter i området. Daglig leder er Knut Salve Lunden. Han er også nypotetansvarlig i Gartnerhallen – en rolle som krever at han virkelig kan sitt fag.
Han har holdt på med potet i over 45 år og mener at årets sesong er helt spesiell.
– Det at nypotetene kommer allerede i mai tror jeg aldri har skjedd før, forteller Lunden.
– Det kom litt brått på, så nå står vi på alle mann for å kunne starte pakkingen av årets poteter tidlig i neste uke.
Lunden forteller at det varme og tørre vårværet har gitt gode vekstforhold for potene, men at det kreves en god del ekstraarbeid, ettersom de ikke har fått noe hjelp til vanning fra naturen.
– Det kreves mye jobb når regnet uteblir. Vi gleder oss over varmt og fint vær vi også, men jeg må innrømme at vi jubler litt når vi ser at værmeldingen viser regn i til helgen.
Men belønningen for det harde arbeidet er fantastisk gode poteter. Og potetbonden har et klart tips til dem som ser frem til å nyte norsk mat på sitt beste.
– Nypoteter er en ferskvare i ordets rette forstand. Jeg mener de helst bør nytes samme dag eller kort tid etter at de er kjøpt. Gjerne kokt med skallet på og servert enkelt. Det er råvaren som skal skinne.
– Spis dem for eksempel til norsk skinke. Det er fenomenalt godt!
Nøkkelord
Kontakter
Joakim IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 943 14 650join@bama.noBilder




Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
Her finner du Norges mest kresne barn9.3.2026 08:14:40 CET | Pressemelding
Vestlandsforeldre sliter mest med å få barna til å spise grønt, men løsningen kan være enklere enn mange tror!
Eplerekordene stopper ikke: Enda en er knust!20.2.2026 08:18:22 CET | Pressemelding
Den norske eplesesongen har overgått alle forventinger. Rekord etter rekord har blitt slått. Nå er en ny milepæl nådd.
Søtpoteten tar over sosiale medier – salget eksploderer9.2.2026 10:31:34 CET | Pressemelding
Folk lar seg inspirere av TikTok og Instagram. Resultatet er en salgsvekst på over 40 prosent!
Tulipanene du kjøper til morsdagen er lurt trill rundt5.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Norske gartnere overbeviser blomstene om at det er vår.
Solid vekst for frukt og grønt: Vi spiste i snitt 43 porsjoner mer i 20253.2.2026 08:48:16 CET | Pressemelding
I 2025 økte BAMA volumet med fem prosent sammenlignet med året før – tilsvarende mer enn 24 000 tonn frukt og grønt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom