Mye snø i nord gir stort potensiale for vårflom i Troms og Finnmark
21.5.2025 13:35:34 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Det er nå potensiale for stor vårflom i Nord-Norge. NVE har ikke registrert større snømengder i Troms og Finnmark enn nå siden beregningene begynte i 1958. Temperaturen fremover blir avgjørende for hvordan det utvikler seg, og NVE oppfordrer til å følge med på værutsiktene fremover.

— Mye snø i Nord-Norge og kaldt vær de siste månedene gir større sannsynlighet enn normalt for 50-årsflom i noen av vassdragene i Troms og Finnmark. Varslet temperaturøkning fra fredag 23. mai tilsier at vårflommen kan starte til helgen og vil stige utover i neste uke. Det er for tidlig å si hvor høyt vannføringen vil nå, sier Sjur Kolberg, vakthavende hydrolog i NVE.
Temperaturen fremover er avgjørende for om det blir vårflom
Det ventes temperaturstigning i hele landsdelen fra helgen. Dersom det kommer regn samtidig med mange varmegrader, vil det øke flomfaren i vassdragene. NVE oppfordrer alle til å følge med på varsom.no og værmeldingen.
— Alle berørte må være forberedt på at det vil komme mye vann i elvene når temperaturen etter hvert begynner å stiger. Vi oppfordrer innbyggere i flomutsatte områder og beredskapsaktører til å utvise forsiktighet langs vassdrag, og gjøre de tiltak som trengs for å sikre verdier, sier Kolberg.
Vassdragene i nord er mest utsatt
Det er mer snø nord i landet enn NVE har sett siden beregningene begynte i 1958. Den siste uken har det gradvis begynt å smelte. Det er nå åpne elver, høy grunnvannstand og stor vannmetning i nord som følge av vedvarende snøsmelting.
Foreløpig er vannføringen normal de fleste steder i Troms og Finnmark, men snøforholdene og varslet temperaturøkning fra kommende helg gjør at NVE følger ekstra godt med på flere vassdrag i området. Med unntak av kystvassdragene har de fleste elvene i regionen forhøyet sannsynlighet for 5-årsflom. Mange vassdrag har også større sannsynlighet enn normalt for at det blir 50-årsflom.
Kontakter
Flomvarsling
Tel:40 43 60 00flomvarsling@nve.noBilder


Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom