17. mai: Ny digitalrekord for BankAxept
19.5.2025 13:21:51 CEST | Stø | Pressemelding
Nasjonaldagen ga ny rekord for BankAxept i digitale kanaler: Nesten 20 prosent var betalinger med mobilen.

Betalingsmiljøet i Stø AS var godt forberedt før den store dagen, men likevel spent. Det ble null knirk, selv om digitale BankAxept-betalinger er relativt nytt.
– Vi er kjempefornøyde med den digitale utviklingen. Dette er et solid bevis på at betaling i digitale kanaler vil øke raskt fremover. Flere og flere foretrekker å betale med mobilen, spesielt på dager som 17. mai hvor mange salgsboder er i sving, sier Anders Rørvik, produktsjef for digitale kort og xPays i Stø AS.
BankAxept ble betalingsmulighet i Vipps-tæpping i desember i fjor, og nytt før årets 17. mai var at barn under 15 kunne vippse for pølser og is til Vippsnummer. Den største omsetningen totalt med BankAxept på 17. mai, var i restaurantbransjen.
16. mai største handelsdag
16. mai var den største handelsdagen i fjor. Også i år ble det store tall, og nordmenn storhandlet for hele 3 milliarder kroner. Dagligvarebransjen sto for den største omsetningen dagen før nasjonaldagen.
– BankAxept er i stadig utvikling slik at våre tjenester møter forventningene fra norske butikker og kortbrukere. Det er svært viktig for oss å gjøre digitale betalinger rimelige for norske butikker, og med stigende andel digitale betalinger er vi rustet for å innovere videre i morgendagens betalingsløsninger, sier Anders Rørvik i Stø AS.
Nøkkelord
Kontakter
Hege SteinslandPressesjef Stø
Tel:+47 900 12 748hege.steinsland@stoe.noOm oss
Stø AS, tidligere BankID og BankAxept, er Norges mest brukte tjenester innen ID og betaling. Denne infrastrukturen som eies av banker i Norge, leverer trygg og enkel betaling og innlogging for hele Norge, og andre verdiøkende tjenester som kjenn-din-kunde/antihvitvasking og Kontakttjenester i butikk.
BankAxept er Norges desidert mest brukte og kostnadseffektive betalingssystem. BankAxept har gjort Norge til verdens mest kontantløse samfunn og håndterer 80 prosent av alle korttransaksjoner i fysisk handel. Butikkene foretrekker BankAxept på grunn av pris, stabilitet, sikkerhet og raskt oppgjør.
4,6 millioner nordmenn har BankID som brukes til alt fra nettbank, offentlige tjenester og private tjenester innenfor mange bransjer. BankID gir trygg og enkel identifisering og signering på nett, og brukes nær 1 milliard ganger i løpet av et år.
Følg pressemeldinger fra Stø
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stø på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stø
Sikker samtale fra BankID lansert i DNB17.3.2026 06:38:24 CET | Pressemelding
Med Sikker samtale fra BankID kan bedrifter identifisere kundene som tar kontakt på en trygg måte. DNB er første store bank som tar den nye BankID-tjenesten i bruk.
BankID-app-brukere må bekrefte identiteten sin9.3.2026 08:55:49 CET | Pressemelding
Mange BankID-app-brukere må gjennomføre en ID-kontroll ved å skanne pass og ansikt i appen. Du får beskjed i appen i løpet av den nærmeste tiden dersom dette gjelder deg.
Receipts og Stø får fart på digitale kvitteringer26.2.2026 11:41:30 CET | Pressemelding
Receipts og Stø gjør hverdagen enklere med digitale kvitteringer og sier farvel til kvitteringskaos.
Stø lanserer nytt KYC-system for det norske markedet1.12.2025 09:33:31 CET | Pressemelding
Etter oppkjøpene av Kundesjekk og Beaufort Solutions i 2022 og 2024, har Stø jobbet med å utvikle en helt KYC-tjeneste for å imøtekomme stadig skjerpede reguleringer og krav for rapporteringspliktige. 1. desember rulles Stø KYC Flow ut til de første norske kundene.
Marie Brun Svendsen ny leder for Strategi og forretningsutvikling i Stø13.11.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Stø styrker lederteamet med erfaren strateg i et nyopprettet område. – Jeg ser frem til å bidra til videreutviklingen av selskapets ledende og samfunnsnyttige løsninger innen betaling, ID og KYC, sier Marie Brun Svendsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom