Danseforestilling med lyden av krig
Koreograf Simone Grøtte har skapt en forestilling med den brutale nordnorske krigshistorien som bakteppe. 24. og 25. mai vises kritikerroste GLEMT på Operaens Scene 2 – 80 år etter frigjøringen av Norge.

«... en gjennomgripende kunstopplevelse. Så sterk. Så heftig. Så vakker. Så viktig.» Det skrev anmelder Anki Gerhardsen i Nordlys om danseforestillingen GLEMT etter urframføringen i 2017, mens Harstad Tidende kalte den «fortellerkunst på sitt aller, aller beste».
80 år etter frigjøringen av Norge settes koreograf Simone Grøttes applauderte forestilling opp i Operaen for tre forestillinger. Grøtte har skapt forestillingen med utgangspunkt i individuelle og kollektive minner fra andre verdenskrig i Nord-Norge.
– Den nordnorske krigshistorien er en omfattende og viktig del av vår felles historie. Det er uendelig stort at GLEMT nå skal framføres i Operaen, sier Simone Grøtte.
På scenen står danserne Henriette Hamli, Dag Rune Sjøli, Karianne Andreassen, Stian Bergdølmo og Hanne Svenning. Herman Rundberg har komponert musikken og skapt et lydbilde ispedd autentiske opptak fra livet i nord.
Den innspilte musikken står Rundberg selv for, sammen med Arktisk Filharmoni og Kristian Olstad – og den innspilte vokalen er ved Mari Boine, Ola Bremnes, Inger Márja Eira og Samisk samspillgruppe.
Om Simone Grøtte
Koreograf Simone Grøtte kommer fra Lakselv i Finnmark. Arbeidene hennes bærer sterkt preg av hennes nordnorske, samiske og kvenske bakgrunn, som veves inn i et moderne uttrykk gjennom tematikk, scenografi og musikk. Hun skaper forestillinger som utforsker spørsmål rundt identitet og tilhørighet, med en dypt menneskelig tilnærming.
Grøtte har samarbeidet med institusjoner som Norrdans i Sverige, Hålogaland Teater, Varangerfestivalen og Festspillene i Nord-Norge. For Nasjonalballetten skapte hun ARKIVET – ARKIIVARÁDJU i 2020 og ble med dette den første samiske koreografen med en danseforestilling i Operaen.
Våren 2025 venter verdenspremieren på Grøttes helaftens verk Tungrodd – Rahčamuš – Raataminen på Operaens Scene 2. I 2023 ble utdrag fra denne helaftenen vist som del av forestillingen Nasjonalballetten i Dronning Sonja KunstStall.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noBilder

Lenker
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Urpremiere på norsk opera av Marit Eikemo og Therese Ulvo13.5.2025 09:54:04 CEST | Pressemelding
Terminus er en samfunnskritisk situasjonskomedie, inspirert av koronapandemien, influensere og Holbergs Jeppe på Bjerget. Den nyskrevne kammeroperaen har premiere 15. mai på Scene 2 i Operaen.
Elisabeth Teige er tilbake i Operaen for Tosca9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Åtte år etter premieren viser Calixto Bieitos politisk slagkraftige versjon av Tosca seg å være mer relevant enn noensinne. 11. mai vender Elisabeth Teige tilbake til Operaen for å gjøre tittelrollen i Puccinis mesterverk.
Operaen lanserer ny sesong i dag5.5.2025 09:36:42 CEST | Pressemelding
I dag lanserer Operaen programmet for sesongen 25–26. Et stort utvalg operaer, balletter og konserter legges ut for salg 8. mai.
Lisa Lie debuterer i Operaen med begravelse av en virkelig person2.5.2025 06:59:28 CEST | Pressemelding
Opera, teater, sorg og humor møtes til en vill fest når Fønix har premiere på Scene 2 i Operaen 2. mai. En ny person begraves og gjenoppstår på scenen hver kveld når scenekunstner Lisa Lie og komponist Stian Westerhus’ nye verk ser lyset.
Norges ledende ballettskole feirer 60 år med jubileumsforestilling7.4.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Rundt 90 dansetalenter fyller Operaens Scene 2 når Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett inviterer til sin årlige elevforestilling, fra 10. april. I anledning skolens 60-årsjubileum har forestillingen fått temaet drømmer og eventyr.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom