NVE gir tillatelse til å redusere vannføringen ut av Mjøsa
På grunn av lite regn og snøsmelting er vannstanden i Mjøsa svært lav for årstiden. Lav vannstand fører til store utfordringer for landbrukets vannforsyning. NVE har derfor gitt tillatelse til å redusere vannføringen ut av Mjøsa, noe som vil føre til økt vannstand.

Glommens og Laagens Brukseierforening (GLB) er ansvarlig for å regulere vannstanden i Mjøsa ved Svanfoss dam, innenfor gitte rammer i regelverket.
Dersom det oppstår sterke behov for å avvike fra regelverket, kan de som regulerer vassdragene søke NVE om midlertidig avvik.
GLB har på bakgrunn av forespørsel fra Innlandet Bondelag søkt om å redusere tapping fra Mjøsa. NVE har nå godkjent søknaden.
–Det er lav vannstand i Mjøsa fordi det har vært lite snø og regn, og værprognosene fremover viser også tørt vær. Dette påvirker jordbruket i så stor grad at vi har gitt GLB tillatelse til å redusere tappingen ut av Mjøsa for å redusere faren for ytterligere skade, sier Carsten Jensen, seksjonsleder i NVE.
NVE kan gi tillatelse til å fravike fra regelverket når det er forhold i eller utenfor et vassdrag som skaper en særskilt og uvanlig fare. Et fravik må ifølge bestemmelsen være begrunnet i særskilt og uvanlig fare for mennesker, miljø eller eiendom.
Tillatelsen gjelder å redusere tappingen ut av Mjøsa med cirka 100 m3s i perioden 16. mai til 23. mai. GLB kan ut mai måned tappe noe redusert, dersom prognosene tilsier behov for det.
Nøkkelord
Kontakter
Carsten JensenSeksjonssjef
Tel:90850206csj@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oransje og gult farenivå for jordskred og flom for deler av Østlandet23.10.2025 11:47:48 CEST | Pressemelding
NVE har sendt ut oransje og gult farevarsel for jord- og flomskred for deler av Østlandet fra fredag til lørdag morgen. Oransje farenivå er en alvorlig situasjon og kan føre til skader på veier og bebyggelse. Det varsles også fare for flom på gult nivå for store deler av området.
Folkemøte om ny kraftleidning mellom Stryn og Hornindal17.10.2025 16:54:59 CEST | Pressemelding
Linja AS har søkt om løyve til å byggje ein ny kraftleidning mellom Tomasgard transformatorstasjon i Volda kommune og Bø transformatorstasjon i Stryn kommune. Noregs vassdrag- og energidirektorat har nå sendt saka på høyring, og inviterer til eit offentleg folkemøte i Stryn den 21. oktober.
Slik vil klimapolitikken påvirke kraftforbruket og strømprisen16.10.2025 13:30:00 CEST | Pressemelding
I en ny rapport ser NVE nærmere på hvordan klimapolitikk vil påvirke kraftforbruket og strømprisene i Norge de neste ti årene. I NVEs langsiktige kraftmarkedsanalyse ligger det inne en samlet forbruksøkning på 23 TWh de neste ti årene. Med regjeringens klimaplan, som ble lagt fram sammen med gårsdagens forslag til Statsbudsjett, viser NVEs analyse at samlet kraftforbruk økes med ytterligere 4 TWh fram mot 2035.
NVE varsler skjerpede krav til beredskap i kraftforsyningen16.10.2025 11:22:14 CEST | Pressemelding
En kartlegging fra NVE viser at kraftsystemet i Norge er godt rigget for å håndtere værhendelser, men ikke sabotasje. Framover vil NVE derfor stille krav om at kraftselskapene skal være bedre forberedt på sabotasje og samtidige angrep.
NVE lanserer et nytt rammeverk for energi- og kraftmarkedsmodeller15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer et nytt rammeverk som skal gjøre det enklere og raskere å lage energi- og kraftmarkedsanalyser. Flere og bedre analyser bidrar til mer kunnskap når både myndigheter og energibransjen tar sine beslutninger. Verktøyet legges ut med åpen lisens, slik at hele bransjen og akademia kan ha nytte av det.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom