Norge blir med i Artemis Accords – styrker det internasjonale romsamarbeidet
Næringsminister Cecilie Myrseth undertegnet i dag den internasjonale romavtalen Artemis Accords. Det er en politisk erklæring som bygger på ti prinsipper for fredelig utforskning og bruk av Månen, Mars, kometer og asteroider.

– Med dette blir vi en del av et større internasjonalt samarbeid, der målet er å sikre fredelig og ansvarlig utforsking om verdensrommet. Dette er en viktig dag for Norge som romnasjon, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Norge har lang erfaring og sterke fagmiljøer innen romvirksomhet. I dag har vi en komplett verdikjede – fra utvikling av teknologi og tjenester, til oppskytinger fra Andøya og nedlasting og bruk av satellittdata. Romsektoren bidrar til et tryggere og mer bærekraftig samfunn, både her hjemme og internasjonalt.
– Ved å signere Artemis-avtalene, støtter Norge ikke bare fremtidens romforskning, men bidrar også til å forme den, sier fungerende leder av NASA Janet Petro.
Artemisavtalen ble lagt frem og signert 13. oktober 2020 av USA, Storbritannia, Japan, Australia, De forente arabiske emirater, Luxemburg, Canada og Italia. Artemis Accords gir et sett med felles spilleregler for hvordan nasjoner samarbeider i rommet – særlig i en tid der både statlige og private aktører blir stadig mer aktive. Avtalene fremmer sikkerhet, forutsigbarhet og ansvarlig atferd i rommet. Norge ble det 55. landet som undertegnet avtalen.
Avtalen, som du kan lese her, ble signert under en seremoni på Norsk Romsenter i Oslo.

Nøkkelord
Kontakter
David Berg TveteneKommunikasjonsrådgiver
Tel:+4747272679david.tvetene@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris for politiske samtaler11.12.2025 12:55:57 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Paris mandag 15. og tirsdag 16. desember for møter med flere av sine franske motparter. Tema for besøket er å styrke samarbeidet mellom Norge og Frankrike innen romvirksomhet, industri, handel, turisme og europeisk konkurransekraft.
Medlemmene i utvalget som skal vurdere leveringspliktene for torsketrålere er klare8.12.2025 15:32:25 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har nå oppnevnt medlemmene som skal sitte i utvalget som skal gjennomgå og vurdere pliktsystemet for torsketrålere.
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale5.12.2025 13:36:40 CET | Pressemelding
Norge har inngått en trepartsavtale med EU og Storbritannia om kvotefastsettelse og forvaltning av fellesbestandene i Nordsjøen i 2026.
Skal løfte norsk romvirksomhet til nye høyder4.12.2025 10:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen starter arbeidet med ny stortingsmelding om romvirksomhet.
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom