RME varsler at Statnett må koble seg til MARI og PICASSO så snart som mulig
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) varsler vedtak om at Statnett må koble seg til de europeiske handelsplattformene for balanseenergi, MARI og PICASSO, så snart som mulig. RME varsler også tvangsmulkt dersom Statnett ikke kobler seg til handelsplattformene innen henholdsvis 1. september 2026 og 1. mars 2027.

- Statnett har allerede oversittet fristen for tilkobling til handelsplattformene med flere måneder, og skisserer nå at tilkoblingene først kan skje i 2027 og 2028. RME vurderer derfor at det er nødvendig å varsle reaksjoner for å sikre at Statnett kobler seg til plattformene så raskt som mulig, sier direktør i RME, Tore Langset.
Satsen på tvangsmulkten er varslet til å være 75 000 kroner per dag, per plattform. Beløpet kan bli noe høyere eller noe lavere etter nærmere vurdering.
Koordinert oppfølging i Norden
De nordiske systemoperatørene har lenge samarbeidet om at tilkoblingen til MARI-plattformen skal skje samtidig.
- Vi har koordinert våre vurderinger, rundt fristen for å koble seg til MARI-plattformen, med de andre nordiske reguleringsmyndighetene. Vi har også koordinert vurderingene våre rundt PICASSO-plattformen med den svenske reguleringsmyndigheten, forklarer Langset. Den finske og danske TSOen har allerede koblet seg til PICASSO-plattformen.
Om MARI og PICASSO
MARI- og PICASSO-plattformene er felles europeiske handelsplattformer for utveksling av balanseenergi fra frekvensgjenopprettingsreserver med henholdsvis manuell (mFRR) og automatisk aktivering (aFRR). Disse reservene benyttes av Statnett og de andre TSOene for å sikre at kraftsystemet til enhver tid er i balanse.
Hensikten med plattformene er blant annet å legge til rette for bedre utnyttelse av de europeiske balanseressursene og økt systemsikkerhet gjennom grensekryssende handel.
Hva innebærer et varsel om vedtak?
Varselet er basert på den informasjonen RME har i saken per i dag. Statnett vil få mulighet til å uttale seg før vi fatter vedtak i saken. RME understreker at vurderingene kan endre seg på bakgrunn av eventuelle innkomne kommentarer eller nye opplysninger.
Kontakter
Inger Buggeseksjonssjef
Tel:952 30 977Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Mye snø i Nord-Norge, tørt og lite vann i deler av Sør-Norge13.5.2025 15:20:13 CEST | Pressemelding
Kontrastene er store nord og sør i landet. I store deler av Troms og Finnmark har NVE ikke registrert større snømengder enn nå, siden beregningene startet i 1958. Samtidig er Sør-Norge preget av varmt vær og usedvanlig lite nedbør. NVE oppfordrer til å følge med på værutsiktene fremover.
NVE gir løyve til å bygge vasskraftverk i Luster13.5.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Luster Småkraft AS har fått konsesjon til å bygge Døsjagrovi kraftverk i Luster kommune i Vestland. Vasskraftverket vil produsere 16,8 GWh, som svarer til straumbruken til om lag 840 husstandar. NVE har stilt krav til utbygginga for å redusere dei negative konsekvensane for landskapsoppleving, kulturminne og naturmangfald, og for å sikre at kraftverket kan byggast med tilstrekkeleg tryggleik mot skred.
NVE gir ikkje løyve til å bygge Hundsåna kraftverk i Sunnfjord og Askvoll13.5.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Hywer AS om løyve til å bygge Hundsåna kraftverk i Askvoll og Sunnfjord kommunar i Vestland fylke. Kraftverket ville ha redusert den regionalt viktige fossen Hundsåna, og ført til at ei sårbar naturtype ved fossen forsvinn.
NVE setter nytt konsesjonsvilkår for Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk9.5.2025 11:12:36 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har satt et nytt konsesjonsvilkår for å ivareta hensynet til reindrift ved Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk i Tromsø kommune. NVE setter det nye vilkåret fordi iskast utgjør en sikkerhetsrisiko for reindrifta.
Økende snøskredfare i Troms mot helgen30.4.2025 14:11:27 CEST | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom