NVE gir ikkje løyve til å bygge Hundsåna kraftverk i Sunnfjord og Askvoll
13.5.2025 12:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Hywer AS om løyve til å bygge Hundsåna kraftverk i Askvoll og Sunnfjord kommunar i Vestland fylke. Kraftverket ville ha redusert den regionalt viktige fossen Hundsåna, og ført til at ei sårbar naturtype ved fossen forsvinn.

Hywer AS søker løyve til å bygge Hundsåna kraftverk i Askvoll og Sunnfjord kommunar. Kraftverket skulle utnytte fallet i Hundsåna til kraftproduksjon, og ville gitt ein årleg produksjon på om lag 9,4 GWh.
NVE meiner at ulempene for landskap og naturmangfald ved bygging av Hundsåna kraftverk er større enn fordelane, og avslår søknaden.
Ei utbygging av Hundsåna vil redusere ein viktig foss i fjordlandskapet
Hundsåna er ein regionalt viktig foss som er synleg i fjordlandskapet. Når vegen og vegbrua som ligg framfor fossen blir fjerna som ei følge av omlegging av veg til tunnel, vil fossen framstå med høgare verdi for landskapet. Eit kraftverk ville ha redusert vassføringa i fossen betydeleg, og svekka den som landskapselement.
-Utbygginga vil påverke ein regionalt viktig foss. Etter NVE si vurdering kan ikkje ulempene for fossen reduserast tilstrekkeleg med mildnande tiltak, seier Carsten Jensen, seksjonsleiar i NVE.
NVE ønsker å ta vare på sårbar naturtype
Ved fossen er det fosse-eng, ein raudlista naturtype som Noreg også har eit internasjonalt ansvar for å ta vare på.
NVE meiner at varig redusert vassføring vil føre til at mesteparten av fosse-enga ved Hundsånafossen vil gå tapt. Etter NVE sitt syn må minstevassføringa aukast betrakteleg for å oppretthalde lokaliteten, noko som vil påverke lønnsemda til kraftverket.
-Fosse-eng er ei sårbar naturtype på grunn av vasskraftutbygging. Mykje av naturtypen ville forsvunne som følge av tiltaket. Det er ein av hovudgrunnane til at vi avslår Hundsåna kraftverk, seier Jensen.
Nøkkelord
Kontakter
Ylva Bencze RøråFagleder ny vannkraft
Tel:22 95 94 09ybro@nve.noCarsten JensenSeksjonssjef
Tel:90850206csj@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Mjøndalen er bedre sikret mot flom og kvikkleireskred13.5.2026 10:09:05 CEST | Pressemelding
Etter flere år med arbeid er et av Norges største flomsikringsprosjekter nå ferdigstilt. Rundt 1300 innbyggere i Mjøndalen er bedre beskyttet mot flom, og samtidig er risikoen for kvikkleireskred redusert.
Fagne får løyve til å bygge ei ny kraftleidning frå Fitjar til Tysnes13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
NVE gjev nettselskapet Fagne løyve til å bygge ny kraftleidning mellom Midtfjellet transformatorstasjon i Fitjar kommune og Søreid i Tysnes kommune. Det skal og byggast ein ny transformatorstasjon på Tjøreneset i Tysnes. Dei nye anlegga vil avlaste Stord transmisjonsnettstasjon og gje eit sterkare regionalnett i Sunnhordaland.
NVE fastsetter utredningsprogram for Stelåga Kraftverk8.5.2026 13:58:25 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsatt utredningsprogram for det planlagte Stelåga kraftverk i Rødøy kommune. Programmet beskriver ulike temaer Blåfall AS må utrede før de kan søke om konsesjon.
NVE held fast ved nyleg reviderte miljøkrav – avslår to søknader frå Statkraft8.5.2026 13:46:05 CEST | Pressemelding
NVE avslår to søknader frå Statkraft Energi AS om å endre nyleg fastsette miljøkrav i vilkårsrevisjonane for reguleringane i Folla-Vindøla og Tokke-Vinje. NVE meiner endringane det er søkt om vil gripe inn i sentrale føresetnader for miljøforbetringane som skulle oppnåast gjennom vilkårsrevisjonane.
NVE inviterer til høring og møter om havvindanlegg utenfor Utsira og Karmøy5.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
De to selskapene Utsira Nord Havvind DA og Harald Hårfagre AS ønsker å bygge havvindanlegg utenfor kysten av Rogaland. Det er planlagt å koble anleggene til kraftnettet på land i de to kommunene Utsira og Karmøy. Norges vassdrags- og energidirektorat inviterer til en offentlig høring og folkemøter i juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom