Skanska og Equinor inngår nok en kontrakt for CO2-lagringsprosjektet Northern Ligths
13.5.2025 10:44:33 CEST | Skanska Norge | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Equinor som teknisk service operatør, og fortsetter byggingen av Northern Lights, mottaksanlegget for CO2 ved Kollsnes i Øygarden utenfor Bergen. Den nye kontrakten har en verdi på 158 MNOK, og innebærer bygging av blant annet kai og fortøyningsfundamenter.

Northern Lights JV er et samarbeid mellom Equinor, Shell og Total, og nå starter Skanska byggingen av en ny kai kalt Jetty 2 samt to fortøyningsfundamenter som en del av fase 2.
– Vi er glade for at Equinor nok en gang viser oss tilliten til å bygge deler av et så viktig klimaprosjekt som dette. Det er verdens første storskala mottaksanlegg for CO2, og siden oppstarten av fase 1 i slutten av 2020 har vi opparbeidet viktig erfaring og kompetanse som vi tar med oss inn i fase 2. Her kan vi fortsette å bruke den brede anleggstekniske kompetansen vår, og sammen med byggherre skal vi sikre at dette blir et vellykket og godt prosjekt, sier konserndirektør for anleggsvirksomheten i Skanska, Anders Geirsta.
Arbeidene med prosjektet starter opp i august i år og skal overleveres i februar 2027.
Fase 2 av Northern Lights er støttet av Connecting Europe Facility for Energy-programmet (CEF Europe).
Kontakter
Anders GeirstaKonserndirektør Skanska Anlegg
Tel:934 44 605anders.geirsta@skanska.noAudun Brandt LågøyrKonserndirektør Kommunikasjon
Tel:+47 93 45 25 31Om oss
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska skal utvikle datasenter i Namsskogan sammen med Bitzero20.10.2026 13:08:54 CEST | Pressemelding
Skanska og Bitzero har inngått en prosjektutviklingsavtale for Bitzeros planlagte datasenter i Tunnsjødal i Namsskogan kommune.
Skanska skal bygge Langevann helsesenter16.10.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Eigersund kommune om å prosjektere og bygge Langevann helsesenter. Kontrakten har en verdi på om lag 320 millioner kroner ekskl. mva.
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om Osterøytunet Omsorg+18.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om samspillsfasen for Osterøytunet Omsorg+. Prosjektet skal styrke kommunens helse- og omsorgstilbud, og skal nå videreutvikles før en eventuell beslutning om gjennomføring.
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen11.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen i Vestland – verdens lengste vegtunnel på 24,5 kilometer. Kontrakten har en verdi på om lag 1,6 milliarder kroner, og prosjektet skal bidra til økt sikkerhet og mer robust drift i en av Norges viktigste transportårer mellom øst og vest.
Skanska bygger nytt kulturhistorisk museum på Odderøya2.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska er godt i gang med byggingen av VIGA kulturhistorisk museum på Odderøya i Kristiansand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom