Melk og matte skal redde mat
Q-Meieriene og Matematikksenteret går sammen om å sette fokus på matredding. Denne våren finner du matredder-matte på 12 millioner melkekartongen.

Det hele startet med en idé om å bruke melkekartonger til å vise, med matematikk, hvor smart det er å kaste mindre mat, redde mer – og faktisk spare penger. Matematikksenteret spurte Q-Meieriene om å få «låne» melkekartongen, og fikk ja!
Resultatet er engasjerende og lærerike matematikkoppgaver rett på frokostbordet.
— Det handler om å gjøre et stort problem konkret og håndgripelig. Når du ser regnestykkene på frokostbordet, blir matsvinn noe du kjenner på kroppen og kan gjøre noe med, sier Pål Rasmussen, melkesjef i Q-Meieriene.
Målet med samarbeidet er å øke bevisstheten og engasjementet rundt matredding, og å vise hvor smart det er å bruke matematikk til noe meningsfullt og nyttig.
Hvor mye kaster vi, egentlig?
I Norge kaster vi hvert år over 450 000 tonn mat som kunne vært spist ifølge Matvett. Et tall som kan føles abstrakt, men som har store ringvirkninger for miljø, klima og økonomi.
— Vi bruker ofte begreper som "millioner og "tonn" når vi snakker om matsvinn. Med matematikk kan vi dele opp disse enormt store tallene slik at det blir enklere å forstå konsekvensene av å for eksempel å kaste en brødskive i søpla eller å helle ut et glass melk, forklarer Monica Rehaug. Hun jobber ved Matematikksenteret, og har laget matematikkoppgavene som du finner på melkekartongen nå.
Rasmussen i Q-Meieriene, tror samarbeidet blir «matnyttig».
— Når vi bruker tall og matematikk, blir det enklere å forstå hvor store mengder som faktisk sløses, og hvor mye penger vi kan spare for eksempel ved å bruke sansene våre i stedet for å stole blindt på datomerkingen.
— Det positive er at vi kan gjøre en stor forskjell med små og enkle grep: se, lukt og smak – og husk at best før ikke betyr dårlig etter. Det er et godt sparetips i en dyr tid, oppfordrer Rasmussen.
Nøkkelord
Kontakter
Kristine AasheimQ-sjefenQ-Meieriene
Tel:97717689kristine.aasheim@kavli.noLenker
Om Q-Meieriene
Q–Meieriene er et uavhengig, norsk utfordrermeieri. Selskapet har to meierier, Jæren Gårdsmeieri og Gausdalmeieriet. Q-Meieriene er et nytenkende meieri, kanskje kjent for sine smarte løsninger som gjør hverdagen enklere for folk flest. Q var først med melkekartong med skrukork og målevindu, rømmebeger med skrukork, 1,75 liter melkekartonger. Meieriet står også bak suksessene Skyr og Norges beste sjokolademelk. Hovedaksjonær er Kavli Holding AS som eies 100% av O. Kavli og Knut Kavlis Almennyttige Fond – Kavlifondet. Gjennom Kavlifondet går overskuddet fra Q-Meieriene går til forskning, kultur og humanitært arbeid

Følg pressemeldinger fra Q-Meieriene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Q-Meieriene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Q-Meieriene
Springbrett for Ungdom mottar 250 000 kroner26.11.2025 10:04:09 CET | Pressemelding
Springbrett for Ungdom i Bergen er tildelt 250 000 kroner gjennom Q sin Melk med mening-kampanje. Organisasjonen var én av fire vinnere som ble valgt ut av Kavlifondet blant flere hundre nominerte organisasjoner. Prisen ble overrakt hos Springbrett for Ungdom med representanter fra Q-Meieriene.
Grønne Folk kåret til Årets Matredder 202523.11.2025 09:52:20 CET | Pressemelding
Ragnhild så seg lei på at fullt spiselige grønnsaker ble kastet. Hun startet derfor Grønne Folk for å gjøre noe med det. Denne uken mottok hun prisen «Årets Matredder» fra Q-Meieriene - for å ha reddet flere hundre tonn med grønnsaker.
Plastfritt Hav mottar 250 000 kroner19.11.2025 12:57:18 CET | Pressemelding
Plastfritt Hav på Giske utenfor Ålesund er tildelt 250 000 kroner gjennom Q-Meierienes Melk med mening-kampanje. Organisasjonen var én av fire vinnere som ble valgt ut blant flere hundre nominerte organisasjoner.
Forbrukernes favoritt-idé kan bli ny salgssuksess i meierihyllen11.11.2025 16:59:45 CET | Pressemelding
Beate Sofie (31) sikret seg seieren i Q-Meierienes konkurranse og mottar 10 000 kroner for sin idé som kombinerer naturlige proteiner med hverdagsnytelse.
Vant 10 000 kroner på returkartonglotteriet16.10.2025 09:57:54 CEST | Pressemelding
Turid fra Sotra ble den heldige vinneren da Q-Meieriene nylig gjennomførte en ekstraordinær trekning av returkartonglotteriet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom