Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet

Del

Konkurransen i mobilmarkedet øker, og de mindre selskapene tar markedsandeler på bekostning av de store.

Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet
Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet Gunstein Myre Nkom

Telenor og Telia hadde i fjor en samlet markedsandel for privat og bedriftsmarkedet på 75 prosent. Det er ned 1 prosentpoeng sammenlignet med året før.  Tall fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) viser at mindre mobilselskaper tar en større del av markedet. I 2023 hadde Ice en markedsandel på 14,5 prosent. Ved utgangen av 2024 lå andelen på 16 prosent. Andre mindre selskaper på markedet har også hatt en vekst det siste året, fra 7,5 prosent i 2023 til 8,9 prosent i 2024. 

– Det er svært positivt at de mindre mobilselskapene tar markedsandeler fra de store. Dette er et tegn på at konkurransen styrkes, som igjen vil bidra til bedre og billigere tjenester for mobilkundene. Jeg mener norske forbrukere betaler for mye for å bruke mobilen i dag. Derfor ga jeg i fjor Nkom i oppdrag å finne nye tiltak for å styrke konkurransen i det norske mobilmarkedet, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung.

Du kan lese mer om ekomstatistikken her.

Bruk forbrukermakten

Avdelingsdirektør for marked og tjenester i Nkom, Kamilla Sharma, sier at arbeidet med å styrke og sikre varig konkurranse i mobilmarkedet er et langsiktig arbeid, som Nkom jobber målrettet mot: 

– Det viktigste vi kan gjøre er å bidra til effektiv utbygging av mobilnett, slik at vi får tre konkurransedyktige nett. Her gjøres det allerede mye bra arbeid som vi vil fortsette med. Blant annet jobbes det med å få på plass effektive prosesser for å sette opp mobilnettutstyr på offentlige områder.  Vi er også opptatt av å sikre valgmuligheter for sluttbrukere, da trenger vi også de mindre aktørene som ikke selv har eget nett. 

Sharma understreker at disse aktørene tilbyr samme dekning som de større mobilselskapene og er derfor trygge alternativer for sluttbrukeren både med tanke på dekning og pris. 

– Vi oppfordrer derfor forbrukere til å være bevisste på hvilke tjenester de kjøper og hva de betaler for disse. For å styrke konkurransen må også sluttbrukere ta i bruk forbrukermakten sin ved å aktivt vurdere de ulike tilbudene som finnes i markedet, sier Sharma. 

Markedsandeler for tilbydere av mobilabonnementer i det norske mobilmarkedet, samlede tall for bedrifts -og privatmarkedet: 

Telenor:

  • 2024: 41,3 prosent
  • 2023: 42 prosent 
  • 2022: 43 prosent 
  • 2021: 44,5 prosent 

Telia:

  • 2024: 33,7 prosent
  • 2023: 33,9 prosent 
  • 2022: 34,6 prosent 
  • 2021: 34,8 prosent 

ICE:

  • 2024: 16 prosent 
  • 2023: 14,5 prosent 
  • 2022: 12,6 prosent 
  • 2021: 11,7 prosent 

Øvrige:

  • 2024: 8,9 prosent
  • 2023: 7,5 prosent 
  • 2022: 7,9 prosent 
  • 2021: 7,8 prosent 

Nøkkelord

Kontakter

Kamilla SharmaAvdelingsdirektør marked og tjenesterNasjonal kommunikasjonsmyndighet

Tel:40400099ksh@nkom.no

Bilder

Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet
Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet
Gunstein Myre Nkom
Last ned bilde
Kamilla Sharma avdelingsdirektør for marked og tjenester i Nkom
Kamilla Sharma avdelingsdirektør for marked og tjenester i Nkom
Gunstein Myre Nkom
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye