Kjøp og salg av ulovlige rusmidler blant unge på Oslo vest
12.5.2025 13:41:21 CEST | UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet | Pressemelding
Doktorgradsavhandling fra UiO undersøker kjøp og salg av narkotika blant ungdom og unge voksne fra Oslo vest. Gjennom intervjuer med 34 personer avdekker Eirik Jerven Berger hvorfor de unge begynner med narkotikahandel, selv om de kommer fra ressurssterke miljøer. Han ser også på hvordan privilegier påvirker deres valg og hvordan digital teknologi endrer måten rusmidler omsettes på.

Hovedfokuset i avhandlingen er på kjøp og salg av ulovlige rusmidler blant ungdom og unge voksne fra velstående Oslo vest. Det er få internasjonale studier som belyser dealing av og blant unge fra samfunnets eliter, og det finnes ingen slike studier fra Norge.
Tidligere internasjonale studier har pekt på at dealingen blant denne gruppen kun er en del av en ellers privilegert livsstil, at ungdommen ikke bryter nevneverdig med normer og levesett i de områdene de har vokst opp i, og at de ikke er i politiets søkelys.
Et overordnet spørsmål hos Eirik Jerven Berger er om denne fortellingen, om privilegerte og vanlige liv, også gjelder for de unge i Oslo som selger narkotika. Doktorgradsavhandlingen hans angriper dette spørsmålet fra ulike vinkler, og er basert på dybdeintervjuer med 34 ungdom og unge voksne fra Oslo vest som selger ulovlige rusmidler.
Hvorfor begynner noen unge fra velstående miljøer å selge ulovlige rusmidler?
Eirik Jerven Berger avdekker tre typiske veier inn i dealing. Den første veien inn er preget av tidlig marginalisering. Dette er ungdom som har problemer på skolen, med politiet, og hjemme, samtidig som dealing gir tilhørighet og status.
Den andre veien inn i dealing finner han blant ungdom som har vokst opp blant Norges økonomiske elite, men som selv ikke er like velstående. De oppdager at det er mange «rike» ungdommer som ønsker å kjøpe ulovlige rusmidler, og dealing blir en måte å få status og penger.
Den tredje veien til dealing finner Berger blant unge voksne. De er fra Oslo vest, men liker ikke vestkantmiljøets fokus på karriere og penger. De søker mot alternative miljøer der cannabis er sentralt. Flere begynner å «hjelpe» andre å få tak i rusmidlene. Mange begynner etter hvert å tjene godt med penger på salget, men beholder sin ideologi om at rusmidler bør være tilgjengelig og ikke ulovlig. Samlet viser Berger til at sosiale problemer og sosial ulikhet kan være en vei inn i dealing selv blant ellers ressurssterk ungdom og unge voksne.
Er dealerne privilegerte når de selger ulovlige rusmidler, og hvordan påvirker dette deres handlinger?
Funnene viser at deltagerne tror de har en fordel i møte med politiet og kunder sammenlignet med de som selger i åpne rusmiljøer på gata, og sammenlignet med minoritetsungdom fra Oslo øst. Samtidig mener de at de har en ulempe når det kommer til ran og vold.
Erfaringene til deltagerne motiverer dem til å selge på Oslo vest blant kunder de kjenner fordi det mener det er færre politi der, flere kunder, og mindre sjans for å bli ranet.
Mellom «eliten» og «gata»
Eirik Jerven Berger utforsker hvordan de 34 dealerne i studien befant seg mellom «eliten» og «gata». Alle hadde vokst opp og gått på skole på velstående Oslo vest. De fleste var fra ganske ressurssterke miljøer. Foreldrene var høyt utdannet og hadde gode jobber og inntekter.
Samtidig hadde de mye kunnskap om ulovlige rusmarkeder, russubkulturer, og flere hadde sosiale nettverk på «gata». Denne dobbeltheten bidro til at de begynte å selge ulovlige rusmidler, samtidig kunne de trekke på sine konvensjonelle sosiale nettverk blant «eliten» når de ønsket å slutte å deale.
Kjøp og salg i et digitalisert Norge
Eirik Jerven Berger undersøker også hvordan ulovlige rusmidler selges online og på digitale sosiale medier. Funnene er basert på dybdeintervjuer med 100 unge kjøpere og selgere av ulovlige rusmidler i Norge (65 deltagere fra Oslo vest prosjektet og 35 deltagere fra et annet forskningsprosjekt i Norge).
Berger finner at unge i dag kjøper og selger narkotika på internett uten fysiske møter, på digitale sosiale medier, og fysisk uten digitale verktøy. Han argumenterer for at dealing i dagens digitaliserte samfunn foregår på et digitalt-fysisk kontinuum der valgene til kjøperne og selgerne er avhengig av sosiale nettverk, risiko, tillit, og ruskulturer.
Avhandlingen bidrar med en nyansert forståelse av dealing av og blant «eliten». Den bidrar også til økt forståelse av samspillet mellom det sosiale og det digitale i dagens rusmarkeder.
Kontakter
Erik EngbladKommunikasjonsrådgiver
Det samfunnsvitenskapelige fakultet, Universitetet i Oslo
Følg pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Ny doktorgradsstudie: Barn med lik fordeling av botid mellom foreldre etter skilsmisse har færre psykiske helseplager10.6.2026 09:49:05 CEST | Pressemelding
I sin doktorgradsavhandling har Maria Morbech undersøkt kjennetegn ved familier som velger ulike bostedsordninger når foreldrene flytter fra hverandre, og hvordan bostedsordningene henger sammen med barns psykiske helse.
Ny studie: Svake statar har ikkje nødvendigvis øydelagde samfunnskontraktar9.6.2026 09:39:46 CEST | Pressemelding
Samfunnskontrakten blir ofte forstått som eit bytteforhold: skatt mot offentlege tenester og politisk representasjon. I si avhandling visar Viljar Haavik at denne førestillinga, ei heller fråværet av den, ikkje forklarar kvifor Mali og Liberia fungerer som dei gjer.
Ny doktorgradsstudie: Store belastninger lenge etter at kreftbehandlingen er ferdig29.5.2026 08:48:43 CEST | Pressemelding
Mer enn fem år etter hode- og halskreft forteller mange om utfordringer med kroppsbilde, seksualitet og arbeid. Det er dagens plager og fungering, ikke behandlingstype, som best forklarer hvem som strever, ifølge ny doktorgradsstudie fra Psykologisk institutt, UiO.
Ny doktorgradsstudie: Ville du stolt på en robotbil?26.5.2026 15:31:25 CEST | Pressemelding
En fersk doktorgrad viser at trygghet, nytte og sosial komfort avgjør om folk vil bruke delte, førerløse kjøretøy. Men kommer vi faktisk til å ville bruke dem?
Psykoanalysen møter moderne hjerneforskning19.5.2026 09:39:02 CEST | Pressemelding
En ny artikkel viser parallellene mellom moderne nevrovitenskap og psykoanalytiske teorier om hvordan menneskesinnet fungerer: – Å føre sammen disse to fagfeltene kan åpne for en mer helhetlig psykologi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom