Redd for å møte bjørn?
12.5.2025 08:00:00 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
På denne tida av året er det størst moglegheit for å sjå bjørn. På Miljødirektoratets nye nettside får du tips om kva du bør gjere om du møter ein.

Då var det den tida på året der det kjem historier i små og store medium om menneske som ser bjørn. Informasjonsbehovet er stort, og Miljødirektoratet lanserer derfor no ei ny temaside om møtet mellom menneske og bjørn.
Sjansen er låg
Sjansen for å møte bjørn er alltid låg, men likevel blir det observert årleg fleire bjørnar nærte vegar og på jorder.
Miljødirektoratet får årlege førespurnader frå både media og privatpersonar som lurer på korleis ein kan unngå å treffe bjørn, og kva ein bør gjere om ein først har møtt på ein.
Derfor har vi utvikla ei ny nettside som kan vere til hjelp for deg som lurer på dette, eller som berre er nysgjerrig på å lære meir.
Dei vanlegaste spørsmåla
På nettsida får du svar på alle dei vanlegaste spørsmåla Miljødirektoratet pleier å få om møte mellom menneske og bjørn. Nokre av spørsmåla er:
- Kan bjørnemøte vere farleg for menneske?
- Kor mange i Noreg har vorte skadde av bjørn dei siste åra?
- Kvifor skjer slike møte.
- Kva kan du gjere om du først treffer på ein?
Du får også tips til korleis du kan unngå å møte bjørn og også annan nyttig informasjon om bjørnen og dens livsstil.
Sjå den nye temasida her:
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:40 10 38 00presse@miljodir.noVeronica SahlénMiljødirektoratet
Tel:46509402veronica.sahlen@miljodir.noBilder

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Tiltak i skog kan gi gevinster for både klima og natur6.5.2026 09:01:41 CEST | Pressemelding
En ny rapport viser at det er mulig å styrke skogens bidrag for å nå klimamål samtidig som naturverdier ivaretas.
Klima-støtte til 123 prosjekter i kommuner og fylker28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommuner i hele landet får til sammen 130 millioner kroner for å kutte utslipp av klimagasser fra blant annet avfallshåndtering, anleggsplasser og transport.
Klima-støtte til 123 prosjekt i kommunar og fylke28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommunar i heile landet får til saman 130 millionar kroner for å kutte utslepp av klimagassar frå mellom anna avfallshandtering, anleggsplassar og transport.
Kommuner og virksomheters avfallshåndtering må forbedres17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
En landsomfattende tilsynsaksjon viser at både kommuner og virksomheter har mangler i ordningene for avfallshåndtering.
Kommunar og verksemders avfallshandtering må forbetrast17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
Ein landsomfattande tilsynsaksjon viser at både kommunar og verksemder har manglar i ordningane for avfallshandtering.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom