Schibsted Media blir Schibsted igjen
12.5.2025 09:01:00 CEST | Schibsted | Pressemelding
I dag tar Schibsted Media tilbake navnet Schibsted, som følge av at mediekonsernet nå eier navnet alene. Navnebyttet er naturlig når det børsnoterte Schibsted Marketplaces formelt skifter navn til Vend.

Mediekonsernet Schibsted, som ble grunnlagt i 1839 og i dag samler noen av Nordens største mediehus, får nå tilbake sitt klassiske og korte navn etter ett år som Schibsted Media.
– Schibsted er et historisk navn og en merkevare som vekker tillit, både i Norden og internasjonalt, og som først og fremst assosieres med aviser og nyhetsmedier. Som merkevare representerer det innovasjon, integritet og en sterk publisistisk tradisjon. Derfor er det viktig for oss at Schibsted nå igjen blir vårt konsernnavn – klart forbundet med media. Det gir oss en mer distinkt identitet, sier konsernsjef Siv Juvik Tveitnes.
Det var i juni i fjor at Schibsted ble delt i to selskaper. Schibsteds hovedeier, Stiftelsen Tinius, kjøpte da ut medievirksomheten og opprettet et rendyrket stiftelseseid medieselskap som fikk det midlertidige navnet Schibsted Media. I konsernet er flere kjente merkevarer samlet, blant annet VG, Aftenposten, Aftonbladet, Svenska Dagbladet, E24, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni og Podme.
Igjen i det børsnoterte Schibsted ble de store nordiske markedsplassene Blocket (Sverige), Finn (Norge), Tori (Finland) og DBA (Danmark), og i dag bytter Schibsted Marketplaces formelt navn til Vend.
– Dette er en milepæl både for oss og våre gamle kolleger i Vend. Det betyr at vi kan gjøre vår posisjon som mediekonsern tydeligere, samtidig som Vend nå får friere spillerom til å utvikle seg videre som en rendyrket aktør innen digitale markedsplasser og fortsette å bygge en unik posisjon i Norden, sier Siv Juvik Tveitnes.
I praksis betyr endringen at mediekonsernet nå er eneeier av nettsiden Schibsted.com og merkevaren Schibsted på sosiale plattformer.
Som et rendyrket medieselskap heleid av Stiftelsen Tinius er Schibsteds ambisjon tydelig: Nyheter er kjernevirksomheten, og mediehusenes oppgave er å levere uavhengig journalistikk som styrker demokratiet.
Ambisjonen er også at Schibsted skal være den ledende mediedestinasjonen i Norden. Det ble manifestert i vinter gjennom avtalen om å kjøpe TV4 i Sverige og MTV i Finland fra Telia Company – en transaksjon som forventes fullført senest i løpet av tredje kvartal 2025, forutsatt at nødvendige regulatoriske godkjenninger innhentes.
For ytterligere informasjon, vennligst kontakt:
- Bjørn-Martin Bache Nordby, kommunikasjonssjef, Schibsted i Norge. Telefon: +47 977 00 019. E-post: bjorn-martin.bache.nordby@schibsted.com
- Petter Ovander, kommunikasjonssjef, Schibsted i Sverige. Telefon: +46 70 268 26 64. E-post: petter.ovander@schibsted.com
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn-Martin Bache NordbyKommunikasjonssjefSchibsted - Norge
Tel:+47 977 00 019bjorn-martin.bache.nordby@schibsted.comPetter OvanderKommunikasjonssjefSchibsted - Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder

Uavhengig journalistikk – det er vårt oppdrag
Schibsted (schibsted.com) har noen av Nordens sterkeste mediemerkevarer i porteføljen, som VG, Aftenposten, E24, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Omni og Podme.
Hver dag bruker nesten syv millioner mennesker våre redaktørstyrte medier for å bli oppdatert, engasjert og underholdt – gjennom tekst, lyd, bilder og video. Tilliten fra brukerne våre er helt avgjørende for oss. Og for å opprettholde den tilliten, er vi opptatt av sannhet, verifiserbarhet og transparens.
Schibsted har rundt 2500 ansatte i Norge, Sverige, Finland og Polen. Det som startet som Christian Schibsteds lille boktrykkervirksomhet i daværende Christiania (Oslo) i 1839, er i dag et av Nordens ledende medieselskaper. Vår journalistikk har opplyst folk, bygget fellesskap, avslørt maktmisbruk og styrket demokratier i nesten to århundrer.
Demokratiene våre er avhengig av uavhengig journalistikk. Det er vårt oppdrag.
Følg pressemeldinger fra Schibsted
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Schibsted på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Schibsted
Spårtsklubben fortsetter uten Ida Fladen19.8.2026 15:01:04 CEST | Pressemelding
Etter åtte år som en sentral del av Spårtsklubben, blir Ida Fladen ikke med videre.
Isalill Kolpus gjør TV-comeback – nå skal «Pølsa» Pettersen grilles på Lillehammer14.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kolpus skal sammen med et stjernelag grille «Pølsa» i VGTVs Rikets Roast denne høsten.
Schibsted styrker sin nordiske posisjon – leverer sterkere resultater30.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Schibsted gjennomførte i 2025 sitt første hele driftsår som selvstendig medieselskap. Oppkjøpene av TV4 i Sverige og MTV i Finland styrket samtidig konsernets posisjon som Nordens ledende mediekonsern. Begge divisjonene, News Media og TV Media, leverte sterk vekst i digitale inntekter og betydelig forbedret lønnsomhet gjennom året.
Schibsteds norske mediehus fortsatte den digitale veksten i 202530.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Flere av mediehusene styrket de digitale abonnementsinntektene gjennom året, samtidig som kostnadstiltak og organisatoriske endringer preget Schibsteds medier i 2025.
Podme Norge i pluss etter flere år med vekst og investeringer30.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Podme Norge styrket både abonnementsinntektene og lønnsomheten i 2025. Etter flere år med investeringer i innhold, produktutvikling og vekst gikk selskapet fra negativt til positivt resultat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom