Her er vinnerne av Gullruten 2025
Fredag 9. mai gikk Gullruten av stabelen i Grieghallen i Bergen. Showet ble ledet av Desta Marie Beeder.

Det ble delt ut 20 statuetter under Gullruten 2025, som blir sendt på TV 2 klokken 22.15.
Det ble meldt på nær 370 bidrag til årets prisutdeling, og over 100 jurymedlemmer fordelt på fagjuryer for alle kategorier har vurdert de påmeldte bidragene.
– Når vi ser tilbake på tv-året som har gått, er det lett å bli både imponert og rørt av det vi har sett. Og akkurat nå er norsk tv-innhold viktigere enn noen gang. En motvekt og et pusterom fra alt det andre krevende som skjer i verden rundt oss. Vi velger norsk fordi vi vet vi kan stole på norsk, sier Gullrutens styreleder og leder i Virke Produsentforeningen Åse Kringstad.
Kringstad tror mange i de norske hjem er takknemlige.
– Jeg er sikker på at det er mange der hjemme som gjerne skulle takket den norske tv-bransjen for at de fortsatt lager TV som treffer hjertet og hodet, og som fyller livet med norsk kvalitetsinnhold, sier Kringstad.
I forkant av utdelingen ble Gullruten for «Årets deltaker» delt ut hos God morgen Norge på TV 2. Denne gikk til Pia, Syver, Trygve, Sunniva, Peder og Mikkel i Team Pølsa.
Gullrutens hederspris gikk i år til Fredrik Skavlan.
Gullruten-komiteen ønsker med denne prisen å hedre Fredrik Skavlan, som med en imponerende karriere ikke bare har satt sitt preg på norsk TV, men også internasjonalt. Hans dedikasjon, kreativitet og integritet har gjort ham til en rollemodell for mange. Han har gjennom sin karriere vist en enestående evne til å kombinere journalistisk integritet med underholdning, og han har satt en høy standard for hva et talkshow kan være.
Med et navn som nesten har blitt et synonym til ordet «Talkshow», gjør dette ham til en selvskreven mottaker av Gullrutens Hederspris.
Vi gratulerer alle vinnerne! Se vinnerne av Gullruten 2025 her: Gullruten
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Åse KringstadLeder Virke Produsentforeningen
Tel:+47 473 14 247ase.kringstad@virke.noOm oss
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom