Hjelpeorganisasjoner frykter å bli kastet ut fra Gaza
Israel krever at alle internasjonale hjelpeorganisasjoner må registrere seg på nytt. Nå har 55 internasjonale nødhjelpsorganisasjoner gått sammen i protest mot det nye regelverket.

Over flere tiår har hjelpeorganisasjoner jobbet på Gazastripen og Vestbredden og spesielt de siste årene levert en helt avgjørende livline til en befolkning i nød.
– Reglene innebærer alvorlige restriksjoner på humanitært arbeid og kan føre til at hele det humanitære apparatet utestenges fra Palestina i en tid hvor hjelpebehovene er enorme. Dette kan ikke det internasjonale samfunnet godta, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.
Kan miste registreringen
Organisasjoner som allerede er registrert i Israel, en forutsetning for å få tilgang til å drive hjelpearbeid i Palestina, må nå registreres på nytt. Registrering kan bli avvist dersom organisasjonen som søker har gjort noe for å «delegitimere Israel».
– Dette er krav som er så rundt formulert og samtidig så vidtrekkende at de praksis kan gi Israel fritt leide til å ikke fornye registrering av alle organisasjoner som har båret vitnesbyrd om konsekvensene av Israels handlinger, sier Bertinussen.
Det er også diskvalifisere hvis organisasjonen, ansatte eller styremedlemmer har støttet boikott av Israel en eller annen gang i løpet av de siste syv årene.
– Gjennom å fremstille nødhjelp og uttalt støtte til menneskerettigheter som en trussel mot staten, kan israelske myndigheter stenge organisasjoner ute dersom de snakker om hva de ser på bakken. Israel legger nå opp til at hjelpearbeidet skal foregå på deres premisser. Da kastes humanitære prinsipper om humanitet, upartiskhet, uavhengighet og nøytralitet på båten, sier Bertinussen.
Militarisering av nødhjelpen
Organisasjoner bes også om å levere fullstendige lister med sensitiv informasjon om ansatte og deres familier når de søker om registrering.
– Disse nye reglene er en del av en større trend der arbeidsforholdene for humanitære organisasjoner blir stadig vanskeligere. Vi overvåkes, utsettes for angrep, og nektes tilgang. I løpet av krigen på Gazastripen er mer enn 400 hjelpearbeidere blitt drept, sier Bertinussen.
Folkeretten krever at okkupasjonsmakten sørger for at nødhjelp kan nå sivilbefolkningen. Å kun la organisasjoner som støtter Israel politisk dele ut nødhjelp, er brudd på dette.
– Vi må også se de nye reglene for registrering i sammenheng med planen om å militarisere nødhjelp i form av samarbeid mellom USA, amerikanske sikkerhetsselskaper, Israel og det israelske militæret. Det er en plan det er grunn til å se på med stor skepsis, all den tid det er høyst uklart om den vil la seg implementere eller svare på befolkningens reelle behov. Vi frykter at folk som nå sulter i Gaza vil bli enda mer overlatt til seg selv, og det etter to måneder med stengte grenser og ingen ny tilførsel av mat, sier Bertinussen.
Slik hindres nødhjelp på Gazastripen og Vestbredden:
- Nødhjelp blokkeres eller hindres gjennom tilfeldige byråkratiske restriksjoner.
- Stengte grenser blokkerer innførsel av mat og annen livsnødvendig hjelp.
- Flere enn 400 hjelpearbeidere har blitt drept på Gazastripen. Utallige andre har blitt skadet eller arrestert.
- Kjøretøy og bygninger tilhørende hjelpeorganisasjoner angripes, selv om de er tydelig merket.
- Det fremmes lovforslag for å stanse UNRWAs operasjoner, til tross for at det er den viktigste organisasjonen for å sikre helsetjenester, skoletilbud og humanitær hjelp til palestinere.
- Regler som gjør registrering for internasjonale organisasjoner avhengig av politisk og ideologisk støtte til Israel – noe som undergraver uavhengigheten til humanitære aktører.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noDokumenter
Om CARE Norge
CARE ble grunnlagt i 1945 og er nå en av verdens største hjelpeorganisasjoner, med prosjekter i 102 land. CARE Norge jobber med langsiktig utviklingsbistand og nødhjelp i 11 av disse landene, med jenter og kvinners rettigheter i fokus. CAREs bistand nådde mer enn 100 millioner mennesker i 2021.
Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
CARE i Myanmar: – Vi må gjenoppbygge tryggheten25.4.2025 13:55:12 CEST | Pressemelding
En måned etter jordskjelvet viser en ny analyse fra CARE at kvinner utgjør flertallet av de som er hardest rammet.
Nok et dødelig angrep i Ukraina24.4.2025 14:30:13 CEST | Pressemelding
– Vi er vitner til nye angrep omtrent hver natt, sier CARE-ansatte i Ukraina.
CARE skalerer opp jordskjelvrespons i Myanmar11.4.2025 15:24:47 CEST | Pressemelding
– Lidelsene er enorme, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
CARE og Norad med ny avtale for kvinners rettigheter globalt8.4.2025 10:39:37 CEST | Pressemelding
Over de neste fem årene skal 500 millioner kroner brukes til å fremme likestilling i land som Afghanistan, Burundi, Mali, Myanmar og Niger. – Kvinners rettigheter møter tilbakeslag verden over. Derfor er denne avtalen spesielt viktig nå, sier Kaj-Martin Georgsen.
Nødhjelp deles ut mens dødstallene stiger i Myanmar4.4.2025 13:11:05 CEST | Pressemelding
De katastrofale følgene av jordskjelvet blir tydeligere for hver time som går, forteller CARE i Myanmar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom