Alvorlege avvik hos Equinor Njord ved oljeutslepp
8.5.2025 07:23:32 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
Miljødirektoratets tilsyn avdekte alvorlege avvik etter oljeforureining frå Njord-feltet i Norskehavet nyttårsaftan.

Equinor hadde 31. desember 2024 eit utilsikta utslepp av råolje til sjøen frå plattforma Njord A. Det tok over to timar frå utsleppet starta til det vart avdekt.
– Vi meiner det tok for lang tid før Equinor oppdaga utsleppet frå Njord-plattforma på nyttårsaftan og at oppfølginga av forureininga til Norskehavet vart avslutta for tidleg, seier Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet.
Fakta: Miljødirektoratet avdekte på tilsyn fire avvik hos Equinor
- Avvik 1: Equinor Njord hadde eit større oljeutslepp 31. desember 2024.
- Avvik 2: Equinors beredskapsrespons etter utsleppet var mangelfull.
- Avvik 3: Beredskapsplanen for oljevern var ikkje tilpassa rett oljetype.
- Avvik 4: Det har vore overskridingar av oljekonsentrasjon i produsert vatn som vart sleppt til sjøen.
Miljødirektoratet ser alvorleg på avvika. Equinor Njord må innan 30. juni sende oss ei skriftleg tilbakemelding som viser korleis dei er følgt opp.
Betre oppfølging kunne hindra forureining på land
Miljødirektoratet meiner det var mogleg for verksemda å føreseie at olja kunne no land, basert på tilgjengeleg informasjon og drivbaneberekningar. Vi konstaterer at manglande internkommunikasjon om eigenskapane til olja som vart sleppt ut, gjorde at beredskapsresponsen vart avslutta for tidleg.
– Etter vårt syn kunne grundigare oppfølging av den akutte hendinga bidrege til at funn av forureining langs kysten vesentleg tidlegare vart sett i samanheng med Njord-utsleppet. Dermed kunne Equinor komme raskare i gang med oppryddingsaksjonen, seier miljødirektør Hilde Singsaas.
Miljødirektoratet vil melde hendinga til politiet.
Fakta: Utslepp av olje frå Njord-plattforma nådde land som oljeklumpar
- Equinor, som ansvarleg forureinar, leier aksjonen i kystsona for å finne og fjerne olja som nådde land. Dei evaluerer framleis korleis det akutte utsleppet oppstod.
- Kystverket, som har ansvaret for beredskapen til staten mot akutt forureining, fører tilsyn med oljevernsaksjonen.
- Miljødirektoratet gir miljøfaglege råd til Kystverket under aksjonen.
- Statens naturoppsyn (SNO), som er Miljødirektoratets feltapparat, kartla forureininga i verneområde.
Kontakter
Pressevakt
Tel:40 10 38 00presse@miljodir.noDokumenter
Lenker
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Mistenker mørketall på ulovlig avliving av jerv18.2.2026 09:15:18 CET | Pressemelding
Statens naturoppsyn (SNO) har avdekket syv tilfeller av skjult, ulovlig avliving av jerv siden 2019. Ny forskning viser at den høye dødeligheten for jerv i enkelte områder ikke kan forklares.
Naturpanelet: Næringslivet er avhengig av biologisk mangfold16.2.2026 08:02:52 CET | Pressemelding
Tap av natur er en betydelig trussel for næringslivet, som samtidig er av de viktigste aktørene for å stanse det.
Innsatsen mot plastforsøpling gir resultater11.2.2026 08:28:59 CET | Pressemelding
Oppdaterte målinger viser mindre plast i ytre Oslofjord. Det tyder på at innsatsen nytter, men det er fortsatt alt for mye plast som havner i naturen.
Innsatsen mot plastforsøpling gir resultat11.2.2026 08:28:59 CET | Pressemelding
Oppdaterte målingar viser mindre tilførsel av plast i ytre Oslofjord. Det tyder på at innsatsen nyttar, men det er framleis alt for mykje plast som hamnar i naturen.
Lavutslippssamfunnet innen rekkevidde10.2.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Gjennom bevisste veivalg i alle sektorer kan Norge omstilles til et lavutslippssamfunn, viser Miljødirektoratets nye analyse om klimatiltak i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom