10 800 anmeldt i fjor: Dette skremmer bilistene mest
Nordmenns desidert største frykt i trafikken er rusede sjåfører. I fjor ble 30 politianmeldt, hver eneste dag. - Det kan jo skremme livet av noen og enhver.

Det sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge. Statistikken viser at ruspåvirkning er grunnen til hver femte dødsulykke på norske veier, ifølge Statens Vegvesens ulykkesanalysegruppe.
Dette synes nordmenn synes er skumlest
- Folk som kjører i rus – 76 prosent
- Utfordrende kjøreforhold (isete veier, kraftig nedbør, dårlig sikt etc.) – 53 prosent
- Dyr/vilt – 50 prosent
- Folk som kjører for fort – 40 prosent
- Myke trafikanter (gående, syklister, elsparkesykler) – 36 prosent
- Utenlandske biler/vogntog – 26 prosent
- Politiet – 9 prosent
- Tuneller – 5 prosent
- Avkjørsler fra motorveien – 3 prosent
- Rundkjøringer – 2 prosent
Kilde: Frendeundersøkelsen, utført av Norstat våren 2025
Frendeundersøkelsen spurte hva bilister frykter mest for tre år siden. Også da kom folk som kjører i rus ut på en suveren 1. plass.
- Du har null kontroll
Mer enn 90 prosent frykter noe på lista. Kun åtte prosent er ikke redd for noe.
- Jeg forstår denne lista godt. Rusede sjåfører er noe du har null kontroll over selv. Du vet ikke når du møter på dem og du kan ikke unngå dem med egne grep, sier fagsjefen i Frende.
- Det må være nulltoleranse for kjøring i rus. Hvis du mistenker at noen kjører mens de er påvirket av alkohol, stoff eller piller må du ta grep og stoppe dem. Eller kontakte politiet. Det kan redde liv, sier han.
Store mørketall
Tall fra Politiet viser at 10 848 bilførere ble anmeldt for ruspåvirket kjøring i Norge i 2024.
- Det er hårreisende mange, spesielt fordi det er store mørketall når det kommer til ruskjøring. Det er ikke slik at de aller fleste blir stoppet, sier Roger Ytre-Hauge i Frende Forsikring.
Tidligere har Vegkantundersøkelser vist at det trolig kjøres mer enn 200 000 kilometer med personbil med alkoholpåvirket sjåfør hver eneste dag.
Her ble flest anmeldt for ruskjøring i fjor
Inndelt etter politidistrikt.
- Sør-Øst – 1848
- Øst – 1461
- Oslo – 1271
- Sør-Vest – 985
- Vest – 956
- Trøndelag – 898
- Innlandet – 891
- Agder – 729
- Møre og Romsdal – 665
- Nordland – 514
- Troms 373
- Finnmark – 226
Kilde: MA – Rusfri Trafikk
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
«Benjamin» kommer: Ta grep mot regn og vind nå24.10.2025 09:42:15 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut farevarsler om regn, flom- og jordskred over deler av Sør-Norge inn i helga. - Gjør noen kjappe tiltak nå, så kan du slippe store og dyre skader på huset ditt.
1500 branntilløp på komfyren det siste året23.10.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Det siste året har brannvesenet rykket ut til 1575 branntilløp på komfyren. - To raske og rimelige tiltak reduserer risikoen betydelig.
Nå kommer de frekke dekktyvene21.10.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Du har vasket og lagt frem vinterdekkene – klare for dekkskift. Men plutselig er de sporløst borte. - Hver høst får vi meldinger om dekk som forsvinner fra oppkjørsler og hager. Tyvene er frekke og raske.
Nå blir det kaldere: - Skift dekk nå17.10.2025 08:24:44 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut gule farevarsler i Midt- og Nord-Norge og det er kommet et snødryss flere steder i landet. - Ikke utsett å bytte dekk. Book time eller gjør det selv nå.
Sjekkliste: Slik får du digital beredskap16.10.2025 07:59:00 CEST | Aktuelt
Vet du hva du skal gjøre hvis noen prøver å hacke deg? Eller hvis det allerede har skjedd? - Mange mister store penger på at de ikke har en plan.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom