Norges Kampsportforbund

Kjempet seg til EM-sølv og bronse – vil bygge Wushu i Norge

Del

I helgen tok Milos Joksimovic og Jonas Thorsen Loe sølv og bronse i tradisjonell wushu under europamesterskapet i Heraklion, Hellas. Begge representerer Oslo Wushuklubb, og presterte uten noe landslag, trenerapparat eller økonomisk støtte.

Fra venstre: Utøver Milos Joksimovic, sportssjef Kim Gibson og utøver Jonas Thorsen Loe.
Fra venstre: Utøver Milos Joksimovic, sportssjef Kim Gibson og utøver Jonas Thorsen Loe.

Tradisjonell wushu (ofte kalt kung fu) er en kampkunst med røtter i Kina, og konkurranseformen stiller krav til både eksplosivitet, smidighet og teknisk presisjon. Norge stilte med to utøvere i årets EM, som samlet over 300 deltakere fra hele Europa.

– Guttene har helt på egenhånd klart å kjempe seg til EM-medaljer. Uten noe støtteapparat eller økonomiske midler. Milos Joksimovic begynner å bli en ordentlig medaljegrossist i EM, mens Jonas Thorsen Loe som tidligere har medaljer i junior EM tok sin første mesterskapsmedalje som senior, sier sportssjef Kim Gibson i Norges Kampsportforbund.

Sterke prestasjoner i flere disipliner

Med deres sterke meritter fra tidligere europamesterskap var målet å hente hjem nye wushu-medaljer til Norge. 

Milos Joksimovic konkurrerte i tre grener og tok sølv i én av dem. Han har tidligere både gull og sølv fra EM, og ble historisk som junior med Norges første gullmedalje i wushu i 2014.

– Det er alltid en god følelse å hevde seg på den internasjonale scenen, men det er viktig å holde føttene på bakken og være fokusert på det som må jobbes med videre for å bli enda bedre, sier Milos Joksimovic.

Jonas Thorsen Loe tok bronse i sin spesialdisiplin Xingyiquan, og kan nå smykke seg med sin første medalje som senior etter en tidligere EM-gull som junior og en sterk 10. plass i senior-VM i 2019.

– Til tross for noen tekniske feil, er jeg veldig fornøyd med bronse og en fjerde plass. Jeg hadde et treningsopphold fra wushu på rundt tre år, også kom jeg tilbake for rundt tre måneder siden med en pangstart, sier bronse-vinner Jonas Thorsen Loe.

Vil inspirere ny generasjon

Guttene ønsker med sin deltakelse å inspirere flere norske wushu-utøvere til å delta på norske stevner og delta i internasjonale mesterskap. 

– Vi jobber veldig mye i Oslo Wushuklubb med å organisere aktivitet, blant annet i form av regionale stevner for å bidra til å utvikle og styrke det norske wushumiljøet, sånn at vi etter hvert kan ha med enda større lag til konkurranser som denne, samt EM og VM i moderne wushu. To av trenerene i klubben er også medlemmer av wushukomitéen i forbundet, og bidrar til tilsvarende arbeid også på nasjonalt nivå, sier sølv-medaljevinner Milos Joksimovic.

Også Jonas Thorsen Loe er spent på fremdriften i wushumiljøet. 

 – Jeg ser positivt på fremtiden til wushu i Norge i dag. Etter en lang nedgangsperiode, ser det ut som norsk wushu er i vekst nå, blant annet på grunn av at flere som har trent wushu tidligere starter opp igjen, og det gleder meg veldig. 

Selvom vi nå har to gode utøvere som har tatt medalje i EM er det fortsatt en jobb å gjøre.

– Nå starter den viktige jobben for det norske Wushu-miljøet, ledet av disse to med å øke rekrutteringen og aktiviteten i Norge, slik at vi kan fortsette å sende utøvere på mesterskap i utlandet, sier sportssjef Kim Gibson i Norges Kampsportforbund.

Fra venstre: Milos Joksimovic og Jonas Thorsen Loe.

Nøkkelord

Kontakter

Norges Kampsportforbund (NKF) er et fleridrettsforbund i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF). Norges Kampsportforbund er landsdekkende med rundt 480 medlemsklubber og 33.000 enkeltmedlemmer. Forbundet organiserer over 20 ulike kampsporter, der olympisk taekwondo (WT), ju jitsu, muaythai/thaiboksing, wushu/kung fu og kendo er internasjonalt anerkjente idretter.

Følg pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Kampsportforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye