Regnskap Norge orienterer Konkurransetilsynet om markedssituasjonen blant regnskapssystemer
Siden 2019 har Regnskap Norge systematisk kartlagt konkurransesituasjonen blant regnskapssystemer. – Markedet for regnskapssystemer er en sentral del av rammebetingelsene for regnskapsbransjen og utgjør et marked på flere milliarder kroner. Som bransjeorganisasjon er vi opptatt av å bidra til kunnskap og innsikt i dette markedet, for å bidra til konkurranse i markedet og ikke minst at regnskapsforetakene får sin andel av verdiskapingen.

Regnskap Norge har nylig hatt møte med Konkurransetilsynet for å presentere resultatene av årets teknologiundersøkelse, prisundersøkelse og brukertilfredshetsundersøkelse – av regnskapssystemer.
Sikre reell konkurranse
– De siste årene har vi hatt møter der vi har presentert våre årlige undersøkelser. Jeg setter pris på den interessen Konkurransetilsynet viser, og tror det er nyttig som et ledd i å bidra til overvåking for å sikre at det er reell konkurranse i dette markedet. Alle som kjenner bransjen vet at det er konkurranse, men med en dominerende markedsaktør: Visma. Det er da også grunnen til at Visma de siste årene har hatt meldeplikt i forbindelse med nye oppkjøp, noe vi mener har vært riktig, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge:
– Det som er interessant å følge med hva gjelder utviklingen i bransjen, er hvordan flere banker kommer inn på eiersiden av regnskapssystemer. Omfanget er foreløpig ikke dominerende. Så lenge det er tydelig skille mellom regnskap og banktjenester, altså at dette ikke kobles, bidrar det til mangfold i bransjen. Dette er imidlertid noe vi er opptatt av å følge med på, og som vi oppfatter at også Konkurransetilsynet har bevissthet rundt.
Nyttig for tilsynet
Konkurransetilsynet setter pris på kunnskapsdelingen fra Regnskap Norge.
– Konkurransetilsynets rolle er å bidra til effektiv ressursbruk ved å fremme konkurranse, til fordel for forbrukerne og næringslivet. Målet er at aktører som opererer i norske markeder, etterlever konkurransereglene fordi konkurranse er et virkemiddel for å oppnå velfungerende markeder, sier Kristjan Ryste, fungerende nestleder i avdeling for finans og kommunikasjon i Konkurransetilsynet:
- For oss er god innsikt i alle markeder viktig. I denne sammenheng er kunnskapen Regnskap Norge deler verdifull og et nyttig bidrag for tilsynet, sier Ryste.
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon (i permisjon)
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Trosser digitaliseringen: Lokalt næringsliv vil ha lokale regnskapsførere21.8.2025 07:43:34 CEST | Pressemelding
En fersk analyse Regnskap Norge har gjort viser at landets små og mellomstore i bedrifter i stor grad fortsetter å foretrekke å bruke regnskapsfører med lokal tilknytning. – Med tanke på økt digitalisering har det vært interessant å se om dette påvirker sentralisering eller ikke i denne bransjen. Fortsatt ser vi altså at næringslivet vektlegger nærhet: 7 av 10 virksomheter velger regnskapsfører som er innenfor en radius av 4 mil, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge.
110 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt14.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
31. juli er fristen for å rapportere inn reelle rettighetshavere til nytt register hos Brønnøysundregistrene. De som glemmer det får tvangsmulkt. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst som ledd i bekjempelse av hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskap Norge: Rekordhøy innlevering av årsregnskap og skattemeldinger.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Brønnøysundregistrene viser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap. Skatteetaten melder om det samme for skattemeldinger fra næringslivet. – Dette er ikke bare for spesielt interesserte, men for alle som er opptatt av god informasjon om økonomien i norsk næringsliv og at riktige skatter og avgifter betales. I år ser vi rekordhøy innlevering av tidlig rapportering av årsregnskaper og skattemeldinger. Det er en positiv utvikling vi håper fortsetter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
116 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt8.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
Mange har fortsatt ikke rapportert inn reelle rettighetshavere til nytt register. Fristen for å unngå tvangsmulkt er 31. juli. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst for å motvirke hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskap Norge foreslår forenklingsinstruks til hele forvaltningen3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Finansdepartementet har instruert Finanstilsynet til å jobbe målrettet med forenklinger. – Det er ikke gjort systematisk overfor alle etater. Her er en gullkantet mulighet som vi oppfordrer myndighetene til å ta tak i. Et mål bør være å redusere omfang og tid brukt på rapportering for å frigjøre ressurser til verdiskaping, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom