Mer norsk mat – et krav for beredskap og trygghet
For bonden er jordbruksforhandlingene inntektskamp, for samfunnet er det et spørsmål om landets matsikkerhet, trygghet og totalforsvar.

Av Bjørn Gimming, jordbrukets forhandlingsleder og leder i Norges Bondelag
Som samfunn forbereder vi oss på det ukjente, vi ruster opp den militære og den sivile motstandskraften, vi legger planer og øver på krisesituasjoner. Som enkeltpersoner har vi fått beskjed om å fylle opp våre egne beredskapslagre slik at vi kan klare oss i minst en uke på egenhånd. Som landbruk bidrar vi med matproduksjon, men landbruket er mer enn mat. Vi betyr også tilstedeværelse over hele landet og med evne, vilje, maskinpark, lokalkunnskap og ikke minst folk som trår til ved uforutsette hendelser.
Når verden blir mer uforutsigbar, må vi styrke det som gir oss trygghet.
Økt selvforsyning basert på norske ressurser
Norges Bondelag og Norsk Bonde- og Småbrukarlag har nylig levert årets krav i jordbruksforhandlingene. Det handler ikke bare om kroner og øre, men om å sikre matproduksjon, selvforsyning og beredskap – over hele landet.
Jordbrukets krav på 2 milliarder kroner gir mulighet for en gjennomsnittlig inntektsvekst på 27.500 kroner per årsverk. Det er særlig rettet mot de bøndene som i dag ligger lengst unna inntektsmålet, og prioriterer produksjon som bygger på norske ressurser – som gras, korn og poteter. Dette er i tråd med Stortingets mål om økt selvforsyning.
Strategisk satsing i nord
Nord-Norge er den landsdelen hvor det er aller mest utfordrende å drive jordbruk, og hvor politikken betyr mest. Samtidig er det helt avgjørende for norsk matproduksjon og selvforsyning at også den dyrkbare marka i nord utnyttes. Ikke minst tilsier den strategiske plasseringen i nordområdene at det arktiske landbruket - med sin verdiskaping og ringvirkninger - ikke bare er noe som er kjekt å ha, men som er et nødvendig bidrag til Norges nasjonale sikkerhet.
Landbruket har vært gjennom en viktig snuoperasjon de siste årene, men vi er ikke i mål. Ulikhetene mellom produksjoner og regioner er for store. En svale gjør ingen sommer – vi trenger forutsigbar satsing over tid for å gi næringen framtidstro. Det handler ikke bare om inntektsnivå, men også om fordeling og solidaritet innad i næringen. Vi må styrke produksjon av både konvensjonell og økologisk mat. Så må både det offentlige og folk flest bruke sin innkjøpsmakt til å velge norske produkter, om vi i fellesskap skal lykkes med å nå målene om mer mat på norske ressurser.
En investering for framtida
For bonden er jordbruksforhandlingene inntektskamp, for samfunnet er det et spørsmål om landets matsikkerhet, trygghet og totalforsvar. I en tid der børsene hopper og spretter fra en dag til den neste, er en satsing på norsk matproduksjon en investering med garantert avkastning.
Vi bønder står klare. Vi vet hvor viktig arbeidet vårt er – og vi tar samfunnsansvaret på alvor. Men trygghet og beredskap krever mer enn beredskapslager og planer. Det krever aktive bønder, med trygghet for morgendagen og tro på framtida. Det kan regjeringa bidra til nå!
Nøkkelord
Kontakter
Guri WormdahlPressesjef
Tel:93434200guri.wormdahl@bondelaget.noBilder

Lenker
Om Norges Bondelag
Norges Bondelag arbeider for å bedre vilkårene for landbruket og synliggjøre landbrukets betydning for samfunnet. Bondelaget er partipolitisk uavhengig og den ledende organisasjonen for næringspolitikk og service i landbruket. Med over 60.000 medlemmer, om lag 500 lokallag, 14 fylkeslag, gode politiske kontakter og høy faglig kompetanse er vi en sterk organisasjon.
Følg pressemeldinger fra Norges Bondelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Bondelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Bondelag
Statsminister Støre og Landbruks- og matminister Sandtrøen på gårdsbesøk om klimatiltak i landbruket31.10.2025 14:44:34 CET | Presseinvitasjon
Klimautfordringene treffer landbruket som alle andre sektorer, og en av gårdene som har tatt grep om sine klimautslipp, er Øvre Berger gård i Nordre Follo. Mandag besøker statsminister Jonas Gahr Støre og landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen gården, og pressen er invitert.
Regjeringen vil øke matprisene og svekke norsk matproduksjon15.10.2025 10:17:10 CEST | Pressemelding
- En ny avgift vil redusere avlingene og gjøre maten dyrere for folk flest. Det er feil vei å gå i urolige tider, og er en klar motsetning til regjeringens egne mål, sier Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag.
Psykisk beredskap er også matberedskap10.10.2025 11:31:54 CEST | Pressemelding
– Psykisk uhelse bør være like akseptabelt som annen uhelse. Vi må senke terskelen for å snakke om psykiske utfordringer på linje med å snakke om at vi har brukket et ben eller en arm, sier Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag.
Felles beredskap er felles trygghet22.8.2025 14:49:36 CEST | Pressemelding
Sterkt nordisk samarbeid gir bedre matsikkerhet. Matproduksjon er en grunnleggende del av samfunnets totale beredskap. Nå oppfordrer Nordisk Bonderåd (NBC) politiske ledere til å stå tydelig sammen med landbruket for å sikre mat til egen befolkning.
Ber regjeringen holde landbruket unna forhandlingene med USA30.7.2025 13:45:38 CEST | Pressemelding
Norges Bondelag har sendt brev til statsminister Jonas Gahr Støre om forhandlingene med USA om ny handelsavtale. – Regjering må ikke gi etter for president Donald Trumps press mot det norske tollvernet for landbruksprodukter, sier Bjørn Gimming. Et sterkt tollvern er avgjørende for økt matberedskap, mattrygghet og distriktslandbruket framover, og en forutsetning for både bøndene, næringsmiddelindustrien og forbrukerne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom