Nå starter NATOs viktigste avskrekkingsøvelse på Andøya
2.5.2025 14:00:00 CEST | Forsvaret | Pressemelding
Øvelsen Formidable Shield starter på Andøya i neste uke.

Formidable Shield er en av NATOs viktigste avskrekkingsøvelser dette året og Europas største luftmissil-skarpskytingsøvelse til sjøs i år.
På Andøya samles fartøy, fly og personell på bakken fra de ti nasjonene Belgia, Canada, Danmark, Frankrike, Italia, Nederland, Norge, Spania, Storbritannia og USA for å øve på å beskytte luftrommet over Norge. Til sammen deltar om lag 2500 soldater på øvelsen, men de fleste av disse er ute på fartøyene.
Formidable Shield i Norge er en av Forsvarets viktigste øvelser i år, og går fra mandag 5. mai til lørdag 10. mai. Øvelsen vil inneholde skarpskyting mot ulike mål både til lands mot sjø og til sjøs fra de allierte fartøyene. Det vil også delta fly som F-35 og P-8.
Det vil under øvelsen skytes skarpt med blant annet luftvernvåpensystemene NASAMS og NOMAD, samt rakettartilleri som HIMARS.
Etter øvelsen i Norge fortsetter Formidable Shield med skarpskytingsøvelse på Hebridene utenfor Skottland.
Informasjon til media
Dersom media ønsker å dekke øvelsen på Andøya, vil Forsvaret være til stede for å fasilitere dette fra mandag til fredag i neste uke.
Det vil være skarpskyting hver dag denne uken. 8. mai blir det en såkalt DV-dag/ mediedag der høytstående offiserer fra deltakerlandene og NATO deltar. Blant deltakerne er nestkommanderende i Forsvarets operative hovedkvarter, generalmajor Gjert Lage.
Forsvarsindustrien med Kongsberg og Nammo er også til stede på Andøya.
Pressekontakter
For spørsmål eller ønske om å delta, kontakt en av pressekontaktene under.
Nøkkelord
Kontakter
Jonny KarlsenTalsperson i Forsvarets operative hovedkvarter
Tel:47 60 99 36jonnkarlsen@mil.noEirik SkomedalOberstløytnant, Forsvaret kommunikasjon
Tel:41 26 88 78eskomedal@mil.noOm Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Christian Øverli ny kommunikasjonssjef i Forsvaret2.3.2026 16:11:01 CET | Pressemelding
Forsvaret har ansatt brigader Christian Øverli som ny kommunikasjonssjef for Forsvaret.
Øver helseberedskap for krise og krig 12. mars2.3.2026 12:58:06 CET | Pressemelding
Den 12. mars settes Ofoten og Tromsø i sentrum når totalforsvaret gjennomfører sin mest komplekse helseberedskapsøvelse på lang tid.
Cold Response 2026 gir økt militær aktivitet i nord23.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Fra 9. til 19. mars 2026 gjennomfører Forsvaret øvelse Cold Response 2026. Om lag 25 000 norske og allierte soldater deltar for å trene på forsvaret av Norge og våre nærområder.
Militær helikopteraktivitet over Bergen onsdag 4. februar4.2.2026 09:54:07 CET | Pressemelding
Militære helikopter vil være synlig i Bergen i forbindelse med en planlagt beredskapsøvelse.
Allierte skal trene ubåtjakt på Vestlandet30.1.2026 09:56:55 CET | Pressemelding
De to neste ukene gjennomføres øvelse Arctic Dolphin 26. Dette er en årlig øvelse hvor norske og allierte klarerer ubåtsjefer og trener på ubåtjakt i krevende, arktiske forhold.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom