Økende snøskredfare i Troms mot helgen
30.4.2025 14:11:27 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.

Betydelig snøskredfare onsdag og torsdag
I Troms har det gått flere store snøskred de siste dagene, og vi har hatt flere nestenulykker. Årsaken er et vedvarende svakt lag. Dette er det skredproblemet som er vanskeligst å forholde seg til siden det er skjult under overflaten, men også det skredproblemet som tar flest liv.
- Det er veldig krevende forhold i Troms nå, og vi anbefaler å unngå skredterreng helt, sier vaktleder i NVE snøskredvarrslingen Solveig Kosberg.
Du bør unngå både områder som er bratt nok til at snøskred kan løsne, men også utløpsområder, det vil si der skredene kan havne.
- Det er også muligheter for å fjernutløse snøskred, det betyr at du kan løse ut snøskred på lang avstand fra flatere terreng, da er det viktig å holde god avstand til alle bratte fjellsider, sier Kosberg.
Økende snøskredfare i Troms mot helgen
Fredag ventes det et mildvær som vil føre til at snøskredfaren øker igjen. Trolig blir det faregrad 4 og stor snøskredfare. Usikre værprognoser gjør at det er knyttet endel usikkerhet til varselet.
- Det betyr at det ventes flere naturlig utløste snøskred, altså skred som løsner av seg selv. Skredene kan bli store og i enkelte tilfeller svært store, sier vaktleder Kosberg.
Følg med på varsom.no for oppdaterte snøskredvarsler og bruk skredterrengkartet i varsom-appen til å unngå skredterreng.
Husk å vurdere snøskredfaren hvis du skal til Jotunheimen
Skal du på ski i Sør-Norge er nok Jotunheimen som er det mest aktuelle valget for mange, siden det ellers er veldig lite snø.
- I Jotunheimen er det flere skredproblemer å ta hensyn til, sier vaktleder Kosberg.
- Snødekket er fortsatt lagdelt på de høyeste toppene, og det finnes svake lag i snødekket som den enkelte må vurdere før de går inn i bratt terreng.
Kontakter
Snøskredvarslingen (NVE):
Telefon: 488 80 100, mellom klokken 07-20 alle dager, ikke SMS
E-post: snoskredvarsling@nve.no
Utenom vakttid kan du ta kontakt med NVEs pressetelefon: 489 97 667
Bilder

Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE har startet boreprosjekt på ustabilt fjellparti i Kåfjord8.9.2026 08:50:22 CEST | Pressemelding
Siden begynnelsen av august har NVE boret i det ustabile fjellpartiet Indre Nordnes i Kåfjord kommune. Målet er å få mer kunnskap om hva som skjer inne i fjellet og styrke overvåkingen av området.
Nå er over halvparten av vindkraften her til lands norskeid2.9.2026 09:22:17 CEST | Pressemelding
Flere eierskifter de siste årene har gjort at norsk eierskap i vindkraft nå er på 51 prosent. Den norske eierandelen øker også for vann- og solkraft. Det viser nye tall fra Norges vassdrags- og energidirektorat.
NVE fremmer ikke innsigelse til revidert reguleringsplan for småhusområder i Oslo1.9.2026 10:05:19 CEST | Pressemelding
NVE har etter en samlet vurdering valgt å ikke fremme innsigelse til den reviderte detaljreguleringsplanen for småhusområder i Oslos ytre by. Samtidig understreker NVE at Oslo kommune fortsatt har et lovpålagt ansvar for å avklare naturfare før det kan gis byggetillatelse i de områdene der dette ennå ikke er tilstrekkelig avklart.
NVE legger fram oppdaterte estimater for vindkraftproduksjon1.9.2026 09:57:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har i senere år tatt i bruk en ny metodikk for å anslå vindkraftproduksjon i et normalår. Årets korrigering gir en reduksjon på 0,7 terrawattimer, og reduserer forventet produksjon fra 15,9 til 15,2 TWh. Estimatene brukes blant annet i NVEs modeller og analysearbeid, og som et grunnlag for å estimere fremtidige inntekter til kommuner og stat fra vindkraft.
NVE varsler rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge27.8.2026 16:46:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) varsler innføring av en rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge (NO3). Midt-Norge er avhengig av å importere kraft for å dekke forbruket. I år er magasinfyllingen lav, og da blir behovet for import større. På grunn av dette og usikkerheten rundt importmuligheter ser NVE behov for mer informasjon fra kraftprodusentene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom