NAF: Skiltene må vekk når veiarbeidet er avsluttet
Sommeren står for tur og med den følger mye veiarbeid. NAF frykter bilister mister respekten for skilting som blir stående etter at arbeidet er avsluttet.

- Det er et problem at entreprenørene lar skilt stå igjen etter at de har reist hjem for dagen. Vi frykter at bilister mister respekten for skiltene når de kjører gjennom veiarbeidsområder der ingen jobber, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
Fartsgrenser settes ned
På strekninger der det gjøres vedlikehold eller veiarbeid er det ofte midlertidige fartsgrenser. Midlertidige fartsgrenser er satt for å ta hensyn til de som jobber langs veien eller fordi det er forhold ved veien som krever at farten settes ned.
- Det er viktig at man følger skiltene i områder ved veiarbeid. Det er en grunn til at de er satt opp, og for de som arbeider langs veien handler dette om sikkerhet, sier Svendsen.
- Dessverre ser vi alt for ofte at man lar skiltene stå og at man også unnlater å skilte opp igjen der arbeidet slutter, sier han.
Blir utålmodige
NAF mener dette undergraver respekten bilister og andre veifarende har for midlertidige fartsgrenser.
- Vi ser allerede at dette er et problem. Ligger man i lovlig hastighet gjennom områder med veiarbeid opplever man stadig oftere at de som kommer bak blir utålmodige, spesielt på tider av døgnet hvor arbeidet står stille. Det kan skape farlige situasjoner. Vår oppfordring til entreprenørene og Statens vegvesen er derfor at man blir flinkere til å skilte opp igjen når man er ferdig for dagen og der forholdene ved veien tillater det, sier Svendsen.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Revidert nasjonalbudsjett: - Riktig å ikke endre elbilmomsen15.5.2025 11:11:20 CEST | Pressemelding
Det blir ingen endringer i bilavgiftene i revidert nasjonalbudsjett. – Vi tar dette som et signal om at elbilmomsen vil ligge i ro også i statsbudsjettet til høsten, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF MC: – Det er for mange MC-ulykker14.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hittil i år har fem motorsyklister mistet livet i trafikken. Nå ber NAF MC motorsyklister om å ta ansvar.
NAF: – Ta bilen fra råkjørerne, men hold igjen på forbudene12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil gjøre det lettere å inndra biler fra råkjørere og stramme inn på reglene for mobil- og skjermbruk i bil. – Deler av forslagene rammer for bredt, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Klima og beredskap må hensyntas når veinettet skal vedlikeholdes og bygges ut10.5.2025 09:42:19 CEST | Pressemelding
Resolusjon fra NAFs landsmøte 2025: Klimaendringene og en ny sikkerhetspolitisk situasjon krever kraftigere satsing på samferdsel enn det som ligger inne i dagens planer. Nå må vi bygge for fremtiden.
Det kostbare bilholdet er billigst med elbil8.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bil er dyrt å kjøpe og koster mye mer enn mange tror å eie. – Drivstoffprisene lyser mot oss langs veien, men det er ikke det som er den største kostnaden ved å eie bil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom