ST1 fortsetter driften av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang
Statens vegvesen og ST1 har inngått avtale om drift av døgnhvileplass langs rv. 3 i Koppang for de neste ti årene.

I november lyste Statens vegvesen ut anbud om drift av døgnhvileplass langs rv. 3, og i går signerte begge parter en ny leiekontrakt for en periode på 10 år, samt en opsjon på 1+1 år.
Døgnhvileplasser er viktig for trafikksikkerheten
– Døgnhvileplasser er viktig for tungtransportsjåfører som skal gjennomføre normal døgnhvile, redusert ukehvil eller ta pause innenfor regelverket om kjøre- og hviletid, sier Eirik Trøften Aas i Statens vegvesen og legger til:
– Slike tilrettelagte plasser er viktige for de som har arbeidsdagens sin lags vegene. Å få nødvendig hvile er viktig for trafikksikkerheten og for arbeidsforholdene til sjåførene.
Døgnhvileplassen på Koppang vil ha 13 oppstillingsplasser for tunge kjøretøy og sanitæranlegg med toalett og dusj.
ST1 har hatt avtale med Statens vegvesen om drift av døgnhvileplassen i Koppang siden 2015.
– Vi har hatt et godt samarbeid med ST1 i mange år, og ser frem til å fortsette samarbeidet, forteller Aas.
Lademuligheter for tungbiler
I anbudskonkurransen ble det lagt inn opsjon på ladeanlegg for tungbiler. Dette for å ha mulighet til å etablere ladestasjoner på plassen i løpet av kontraktsperioden.
– Det kommer flere og flere tunge kjøretøy som er elektriske, og vi ønsker å legge til rette for det grønne skiftet i transportnæringen. Derfor vil det etter hvert bli ladeplasser på døgnhvileplassen i Koppang, forteller Aas.
Tre nye avtaler om døgnhvileplasser i Østerdalen
Med den nye avtalen signert, har Statens vegvesen nylig inngått tre 10-årige avtale om drift av døgnhvileplasser langs rv. 3 i Østerdalen. I tillegg til døgnhvileplassen på Koppang, gjelder dette også døgnhvileplassene på Hovdmoen industriområde i Åmot kommune og Steinmosletta i Alvdal kommune.
– Mange tungtransportsjåfører kjører rv. 3 gjennom Østerdalen. Å ha et godt tilbud til disse sjåførene spredt gjennom dalen er viktig. Vi er glade for at vi nå har disse langsiktige avtaler på plass, sier Eirik Trøften Aas i Statens vegvesen.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik Trøften AasSeniorrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:97002917eirik.aas@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Her får trafikantane 4,4 kilometer ny E39 i tidleg julegåve22.11.2025 12:01:55 CET | Pressemelding
No rullar trafikken på ny E39 mellom Barhals og Staurset. Strekninga er ein del av den 10,5 kilometer lange parsellen mellom Stormyra og Staurset, som skal stå ferdig hausten 2026.
E16 Bjørum–Skaret åpner for trafikk tirsdag 16. desember21.11.2025 11:29:06 CET | Pressemelding
Delstrekningen E16 Bjørum-Skaret er en firefelts motorvei som gir bedre trafikksikkerhet, kortere reisetid og økt forutsigbarhet mellom Oslo og Hønefoss.
Vegomlegging av E134 på Liamyrane i Røldal20.11.2025 13:47:30 CET | Pressemelding
Fredag 20. november blir E134 lagt over på ny veg på Liamyrane. Ny trase skal sikre trafikkflyt under drivinga av Røldalstunnelen frå austsida av fjellet.
Nå får Arild en tryggere arbeidsveg på rv. 320.11.2025 10:11:56 CET | Pressemelding
I flere tiår har Messeltsvingene på rv. 3 i Stor-Elvdal skapt mye trøbbel for lastebileier Arild Olsbakk og resten av trafikken gjennom Østerdalen. 26. november åpner Statens vegvesen den nye vegen for trafikk åtte måneder tidligere enn planlagt.
Gjennomslag i alle gang- og sykkeltunnelane på Sotrasambandet20.11.2025 09:59:03 CET | Pressemelding
Denne veka kom gjennomslaget for den siste av dei tre gang- og sykkeltunnelane. På strekningen mellom Storavatnet og Drotningsvik er det sprengt ut til saman 443 meter med tunnelar for gåande og syklande.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom