Skal utdanne bank og finans mot svindel
29.4.2025 10:38:50 CEST | Politihøgskolen | Pressemelding
Politihøgskolen (PHS) har fått oppdraget med å utdanne ansatte i bank- og finansnæringen i en forsterket innsats mot svindel og hvitvasking.

Dette er et kriminalitetsområde i sterk vekst både i Norge og internasjonalt, med alvorlige konsekvenser både for enkeltpersoner og samfunnsstrukturer.
I Storbritannia gjelder nå over 40 % av alle politianmeldelser digitale bedragerier, og internasjonalt fremheves hvitvasking som en betydelig trussel mot global sikkerhet og økonomisk stabilitet.
Oppdraget er tildelt gjennom Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir.) Finans Norge omtaler flere satsninger mot svindel, inkludert oppdraget til PHS.
-Dette er en fjær i hatten til fagmiljøet vi har innen bekjempelse av økonomisk kriminalitet. Vi har i flere år hatt utdanningstilbud innenfor dette fagområdet. Nå skal vi bygge videre på den kunnskapen i utdanningene rettet mot ansatte i bank- og finansnæringen. Det blir spennende å jobbe mot en ny bransje og på den måten bidra til å forebygge og bekjempe et alvorlig samfunnsproblem, sier rektor Nina Skarpenes.
Inger A.E. Coll leder Seksjon mot profittmotivert kriminalitet ved høgskolen.
-Politihøgskolen har en unik kompetanse på fagområdet, og kan tilby banknæringen sentral kunnskap som setter dem bedre i stand til å avdekke og stanse svindel og hvitvasking. Her må vi jobbe sammen - og dette er i tråd med skolens samfunnsoppdrag. Økt avdekking av ulovlige pengestrømmer vil også kunne resultere i at mer midler blir inndratt, og tar vi pengene gjør vi det samtidig vanskeligere å være kriminell.
Du kan lese mer på høgskolens nettside – også om det enorme omfanget av svindel.
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(Åpen hverdager kl. 09 - 15) - ikke SMS
Om oss
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Ny rapport: Hets og trusler mot rikspolitikere er et omfattende problem på tvers av partier3.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemelding
3. juni lanserer Politihøgskolen rapporten "Hets og trusler mot politikere: en spørreundersøkelse blant medlemmer av regjeringen, Stortinget og partienes sentralstyrer i 2025".
Nesten alle nyutdannede politifolk er i jobb28.5.2026 15:42:22 CEST | Pressemelding
Ferske tall viser at de aller fleste som fullførte politiutdanningen i 2025 har fått seg jobb i politiet.
Stor økning i reelle søkere til politiutdanningen13.5.2026 14:40:55 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen har i år 1832 reelle søkere etter at den første delen av opptaksprosessen er unnagjort. Det er en økning på hele 27 prosent fra i fjor.
Flere vil ta politiutdanning9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets søkertall øker med 21 % sammenlignet med fjoråret. – En svært gledelig utvikling, sier rektor Nina Skarpenes.
Stor interesse for nytt årsstudium i etterforskning på Politihøgskolen2.3.2026 14:27:33 CET | Pressemelding
1919 har søkt om en av 60 plasser på Politihøgskolens årsstudium i etterforskning for personer uten politiutdanning. – Overgår alle våre forventninger, sier leder for Institutt for etterforskning Dag Sveaas.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom