Fagforbundet er glad for at postkassa består
28.4.2025 13:42:37 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Det er bra at Arbeiderpartiregjeringa vil beholde postlevering til postkassa én dag i uka, men de må ikke glemme dørterskeltjenesten, mener Fagforbundet.

– Fagforbundet er glad for at regjeringa sikrer at brevposten fortsatt leveres hjem i postkassen til hver enkelt, selv om det reduseres til én dag i uka. Brevvolumet har falt, og det er riktig å justere hyppigheten, men postlevering har ikke blitt mindre viktig, sier Gerd Øiahals, leder i Fagforbundet Post og finans.
Svekker man Posten, svekker man samfunnssikkerheten
Øiahals sier det er skuffende at regjeringa ikke samtidig går inn for en nasjonal dørterskeltjeneste drevet av Posten.
– Vi må sikre at alle, også sårbare grupper, får viktig informasjon, sier Øiahals.
Postutvalgets flertall anbefalte at Posten ikke lenger skulle ha plikt til å levere i post i postkassa. De ville heller ikke at Posten skulle ha ansvaret for en nasjonal dørterskeltjeneste. Øiahals var uenig og tok dissens.
– Det er fint at regjeringa har delvis lytta, men dørterskeltilbudet må med. Svekker man Posten, svekker man samfunnssikkerheten og skaper utenforskap. Alle som av ulike grunner ikke kan bruke digitale hjelpemidler, må også kunne få viktig informasjon, sier Øiahals.
Gyllen mulighet til å utvikle
Sammen med Kommunenes Sentralforbund (KS) har Posten kommet langt i arbeidet med å utvikle tilbudet til sårbare grupper. Forsøk med dørterskeltilbudet, der postbudet kommer på døra og leverer post og annen viktig informasjon fra det offentlige, har gitt trygghet til de eldre.
– Dette er en tjeneste som skaper aktivitet og bedre livskvalitet for mange. Det vil også kunne bidra til at flere eldre kan og vil bo lengre hjemme, noe som er et viktig mål for regjeringa. I dag har vi et solid postnettverk som kan sikre at tjenesten blir like god i hele landet, sier Øiahals.
Hun mener derfor det er svært viktig at sjeldnere postombæring ikke fører til nedbemanninger.
– Kutter vi nå, vil det ikke være mulig å bygge opp igjen, mener Øiahals med sin lange erfaring som tillitsvalgt i Posten og medlem i Postutvalget.
Kritisk funksjon i en farlig tid
– Postnettverket er en unik og kritisk infrastruktur. Derfor er det kjempeviktig at vi ikke bygger det ned, men videreutvikler det, sier Øiahals.
– Verden er ikke trygg, og et nasjonalt postnettverk er en viktig del av beredskapen og samfunnssikkerheten. I krisetid er pålitelig informasjon fra myndighetene avgjørende, og det er bare postnettverket som kan sikre det, avslutter hun.
Kontakter
André HaugenInformasjonsavdelingen
Tel:47053627andre.haugen@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Fagforbundet: – Dypt urettferdig at forskjellene øker13.2.2026 10:29:11 CET | Pressemelding
Gapet mellom de som tjener mest og de som tjener minst økte i 2025, viser fersk rapport fra Teknisk beregningsutvalg (TBU). Fagforbundet krever at hele laget må få økt kjøpekraft, og at de med lav lønn må løftes i årets lønnsoppgjør.
Endelig slutt på konkurranseutsetting av ambulansehelikoptrene9.1.2026 12:58:15 CET | Pressemelding
– Dette er viktig for beredskapen, og for våre medlemmer, som dermed unngår usikkerhet om lønns- og arbeidsvilkår ved operatørskifte, sier leder Helene Harsvik Skeibrok i Fagforbundet som organiserer flere yrkesgrupper i de prehospital tjenestene på sykehusene.
Reagerer på at PBL åpner for å ikke ha tariffavtale18.12.2025 15:20:02 CET | Pressemelding
PBL (Private Barnehagers Landsforbund) har i dag hatt ekstraordinært landsmøte der det er åpnet for å ha barnehager uten tariffavtale. Det reagerer Fagforbundet og Utdanningsforbundet sterkt på.
LANGVAKTSAVTALE: Fagforbundet sikrer to timer lønnet pause ved langvakter og et tillegg på 500 kroner per arbeidet langvakt i helgen.11.12.2025 15:00:00 CET | Pressemelding
– En slik sentralt framforhandla langvaktsavtale vil være nyttig for våre lokale tillitsvalgte. Mange ønsker seg mulighet for å etablere langvakter. Det argumenteres ofte for at dette kan løse bemanningsutfordringer og styrke muligheten for heltid, sier Line Tollefsen, nestleder i Fagforbundet.
Ny hovedavtale for KS-området5.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
LO Kommune, Unio og YS og KS er enige om å anbefale en ny hovedavtale for perioden 1.1.2026 - 31.12.2029. Den nye hovedavtalen gir blant annet bedre rettigheter for tillitsvalgte i turnus, og tilrettelegger enda bedre for partssamarbeid i omstillingsprosesser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom