Besøksrekord på Universitetsmuseet
28.4.2025 12:21:21 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Kunnskapsfesten trakk 3346 vestlendinger til Universitetsmuseet i Bergen på søndag. Forsknings- og høyere utdanningsministeren hyller museet.

– Kunnskapen er under press i samfunnet. Samtidig – kunnskapen tilhører oss alle. Universitetsmuseet er en av de viktigste møteplassene mellom byens befolkning og UiB, og derfor er det fantastisk å se at så mange tok turen til kunnskapsfesten, sier UiB-rektor Margareth Hagen.
De besøkende på museet fikk oppleve alt fra sjimpansen til Fridtjof Nansen, trekke haitenner som de fikk med seg hjem, identifisere edderkopper og se hvordan dyr blir utstoppet. I tillegg fikk de skrive beskjeder til fremtiden i en tidskapsel som skal åpnes på 400-årsjubileet i 2225.
– Jeg vil takke alle som tok turen til oss, og samtidig ønske alle velkommen tilbake igjen. Noe av det aller fineste med å være et museum er at vi kan vise frem arbeidet vårt – våre samlinger og vår forskning – i kontakt med publikum, sier museumsdirektør Kari Loe Hjelle.
Statsråd på besøk
Fredag feiret studenter, ansatte og gjester 200-års dagen for grunnleggelsen av Bergens Museum med festtaler og hageselskap.
– Kunnskapen er som kjærligheten, den blir større når den deles. Og Universitetsmuseet og UiB er som Christie selv var, vendt ut mot verden, sa forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Gjerløw Aasland som deltok under feiringen.
Jubileet fortsetter
Universitetet i Bergen markerer museets 200-årsjubileum i hele 2025. Universitetsmuseet fortsetter blant annet med foredragsserien «Foredrag for hvermand» som startet opp i 1887. En debattserie som heter «To hundre år som museum – samtaler om museets fremtid» starter til høsten.
Museet skal også arrangere arkeologisk dag, familiesøndager på museet og har flere arrangement i Universitetshagene fremover, inkludert Arboretets dag
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noBilder



Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Charalampos Tzoulis får Hjernerådets forskningspris 202624.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Charalampos Tzoulis, professor ved Universitetet i Bergen og overlege ved Nevroklinikken, Haukeland universitetssykehus, er tildelt Hjernerådets forskningspris 2026 for sin fremragende forskning på Parkinsons sykdom og relaterte hjernesykdommer.
Eksperter fra UiB: Påske23.3.2026 11:11:24 CET | Pressemelding
UiB har eksperter som kan kommentere ulike tema knyttet til påskefeiringen.
Får Holbergprisen for forskning på hekser, makt og menneskesinn.17.3.2026 09:20:00 CET | Pressemelding
(Bergen, 17. mars 2026) Det ble i dag kunngjort at Holbergprisen 2026 tildeles Lyndal Roper for hennes banebrytende historieforskning.
Holbergprisen og Nils Klim-prisen 2026 kunngjøres 17. mars16.3.2026 10:30:08 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag den 17. mars kunngjøres mottagerne av Holbergprisen og Nils Klim-prisen 2026 i Universitetsaulaen i Bergen.
Vil gjøre et av livets viktigste valg litt lettere12.3.2026 14:37:43 CET | Presseinvitasjon
Universitetet i Bergen inviterer for første gang ungdom som skal velge utdanning til et eget show i Grieghallen. Showet er et krasjkurs i livet som student i Bergen, valg av studie, balanse i livet, eksamen og karriere – alt for å gjøre de bedre rustet til å gjøre et godt valg av utdanning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom