Sykkelsesongen er i gang – og det er tyvene også
Tryg Forsikring advarer: Svært få sykkeltyverier blir oppklart – nå må du sikre tohjulingen.

Våren er her, og med den triller tusenvis av nordmenn sykkelen ut av boder, garasjer og kjellere. Men dessverre er det ikke bare entusiastiske syklister som gjør seg klare – også sykkeltyvene er i gang.
Antall tyverier av sykkel har økt voldsomt de siste årene, og i fjor ble over 16700 sykkeltyverier meldt inn til forsikringsselskapene. Kostnadene for å erstatte disse var over 176 millioner kroner, som er mer enn kostnadnene ved biltyverier. De aller fleste sykkeltyveri-sakene blir aldri oppklart.
— Dette er et problem hver eneste vår. Når syklene kommer frem, gjør tyvene det også, det ser vi allerede i våre ferske skadetall. Dessverre er oppklaringsprosenten for sykkeltyveri svært lav – i mange politidistrikt under 5 prosent, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
Elsykler og dyrere modeller i søkelyset
De siste årene har utviklingen vært tydelig: Antallet sykkeltyverier har økt med over 60 prosent siden 2017, og det er ikke lenger bare gamle bysykler som forsvinner. Dyre elsykler er blitt et attraktivt bytte for tyver. I dag stjeles det sykler for høyere verdier enn biler i Norge.
— En sykkel er ikke bare et fremkomstmiddel lenger. For mange er det både et kostbart og viktig hverdagsredskap. At tyveriene sjelden blir oppklart, og anmeldelsene ofte henlagt, er frustrerende for kundene våre, sier han.
Ønsker nasjonalt sykkelregister
Antallet sykkeltyverier er trolig langt høyere enn kun de som blir en forsikringssak da mange ikke melder sykkelen stjålet. Organiserte sykkeltyver spaner gjerne om dagen og stjeler om natten, ofte etter bestilling. 10 sekunder kan være tilstrekkelig for å stjele en sykkel.
Dette kan du gjøre for å unngå å bli neste offer:
- Bruk FG-godkjente låser – helst to ulike typer.
- Lås sykkelen fast i noe solid, ikke bare i seg selv.
- Unngå å parkere på utsatte og dårlig opplyste steder.
- Registrer sykkelen i et FG-godkjent sykkelregister.
- Be om kvittering og eierbevis ved kjøp på bruktmarkedet.
— Tenk som en tyv, og gjør det så vanskelig som mulig å stikke av med sykkelen din fort. Samtidig håper vi at myndighetene ser alvoret i dette problemet. Det er på høy tid med et nasjonalt sykkelregister, som kan gjøre stjålne sykler langt vanskeligere å omsette, sier Brandeggen.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom