Avinor oppgraderer Tromsø lufthavn: reasfalterer rullebanen i sommer
I sommer gjennomføres et større vedlikeholdsarbeid på Tromsø lufthavn. Dette skal sikre trygg og effektiv flytrafikk, bedre passasjeropplevelse og forbedret vinterlogistikk i årene som kommer. Arbeidet innebærer blant annet reasfaltering av rullebanen, og vil om natten føre til redusert bruk av banen i perioden 15. mai til 4. september.

Rullebanen på Tromsø lufthavn skal reasfalteres for første gang siden 2009.
– Banen er nå slitt etter mange år med høy trafikk, vinterdrift, brøyting og kosting. For å unngå fremtidige driftsforstyrrelser og økte kostnader, har vi valgt å fremskynde vedlikeholdet med to år, forklarer lufthavnsjef Ivar Schrøen.
Parallelt med asfalteringen pågår en oppgradering av belysningen og etablering av senterlinjelys på taksebanene.
– Dette vil forbedre både sikkerhet og regularitet – spesielt under brøyting i mørketiden. Vi vil også etablere ny sentral de-ice plattform, som vil føre til forbedret logistikk på vinterstid, utdyper Schrøen.
Nattestengt for ordinær trafikk
I perioden 15. mai - 4. september vil rullebanen være nattestengt for ordinær trafikk. Luftambulanse, redningshelikopter, politihelikopter og Widerøe (med mindre flytyper) vil kunne operere med redusert banekapasitet.
Flyselskapene ble varslet våren 2024, og flyprogrammet for sommeren 2025 er justert i tråd med arbeidene.
Viktig vedlikehold for fremtidig vekst
Tromsø lufthavn har de siste årene hatt en kraftig vekst. Terminalen er oppgradert og kan nå håndtere 2,7 millioner passasjerer i året. På flyside er kapasiteten fortsatt begrenset, og frem til 2027 investerer Avinor nærmere én milliard kroner i ny infrastruktur, inkludert ny avisingsplattform, nye flyoppstillingsplasser, nytt tankanlegg og internveier.
– Sommerens reasfaltering og lysoppgradering markerer starten på et viktig løft av flyside, som skal bidra til bedre passasjeropplevelse, økt effektivitet og forbedret vinterlogistikk. Samtidig er det viktig å anerkjenne at dette vil medføre støy, også på nattestid, men vi vil gjøre det vi kan for å skåne våre naboer, sier Schrøen.
Mindre trafikk på sommeren
Sommeren gir de beste forutsetningene for asfaltarbeid i Nord-Norge – med lengre dager, tørrere vær og høyere temperatur. Selv om det er høysesong for feriereiser, har Tromsø lufthavn betydelig mindre trafikk i sommermånedene enn i vintersesongen.
Mer informasjon
Detaljert informasjon om prosjektene og påvirkning på trafikken legges fortløpende ut på Avinors nettsider.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder


Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Elflyet som skal fly testrute mellom Stavanger og Bergen på besøk i Arendal13.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Forrige fredag åpnet Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart da det helelektriske flyet ALIA fløy en testflyging fra Stavanger lufthavn, Sola. Flyet skal fly en testrute med frakt mellom Stavanger og Bergen i høst. Nå er flyet i Arendal i anledning Arendalsuka og onsdag klokken 11:55 vil alle som løfter blikket mot himmelen kunne se det i lufta.
Oslo lufthavn ble Europas mest punktlige flyplass12.8.2025 12:54:50 CEST | Pressemelding
Norges hovedflyplass topper igjen listen over punktlighet. I juli ble Oslo lufthavn igjen Europas mest punktlige flyplass.
Fleire sommarreisande enn venta - rekorddag på Oslo lufthavn11.8.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Det var ein liten auke i sommartrafikken i juli samanlikna med i 2024 - og landets største lufthamn har passert ein milepæl.
Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart åpnet da første flyging med helelektrisk fly ble gjennomført i Stavanger8.8.2025 14:01:10 CEST | Pressemelding
Stavanger, 8. august 2025 – Bristow Norway AS, et datterselskap av Bristow Group, gjennomførte i dag den første flygingen med det helelektriske ALIA-flyet fra BETA Technologies ved Stavanger lufthavn. Flygningen markerer starten på testaktivitetene i Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart, og er et viktig steg mot en utslippsfri fremtid for luftfarten.
Norges første elflylader er klar på Stavanger lufthavn6.8.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Denne høsten skal det for første gang flys en rute med elektrisk fly i Norge, mellom Stavanger og Bergen. Nå er også Norges første elflylader installert og klar på Stavanger lufthavn, Sola.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom