Nyhetsoppsummering: Utenlandske medier om Kasakhstans strategiske rolle, regionalt samarbeid og globale partnerskap
ASTANA – The Astana Times har samlet et utvalg artikler fra internasjonale medier om Kasakhstan. Forrige ukes oversikt dekker Kasakhstans strategiske innsats for å posisjonere seg som en sentral regional og global partner – ved å styrke sin rolle som transittknutepunkt mellom Asia og Europa, styrke medie- og diplomatisk samarbeid i Sentral-Asia, utdype båndene til EU, modernisere forsvarssektoren og fremme demokratiske og økonomiske reformer.
Intervju med Kasakhstans viseminister for utenrikssaker Roman Vassilenko
Kasakhstans viseutenriksminister, Roman Vassilenko, delte innsikt om landets visjon for regionalt mediesamarbeid, de strategiske målene bak president Kassym-Jomart Tokayevs initiativ, og betydningen av en styrket dialog og forståelse mellom landene i Sentral-Asia og EU, i et intervju med Eurasia Review 17. april.
“I år markerer vi 32 år med våre bilaterale forbindelser. Siden deres etablering har vi bygget sterke bånd som har vært stabile og robuste, selv i møte med drastiske globale endringer. Vårt partnerskap er basert på solid handel, betydelige investeringer og felles interesser i nøkkelsektorer som transport, logistikk og handel. Vi er også forent i vår forpliktelse til felles verdier – demokrati, beskyttelse av menneskerettigheter – og vår støtte til FN som den eneste virkelig universelle internasjonale institusjon, med prinsipper forankret i FNs charter.
I dag mener vi at vi befinner oss ved et svært viktig vendepunkt i vårt forhold. På det siste toppmøtet anerkjente Kasakhstan den økende viktigheten av kommersielt og økonomisk samarbeid med EU. Vi støtter sterkt samarbeid innad i regionen, som reflektert i president Tokayevs initiativ høsten 2022, samt i samtaler med presidenten for Det europeiske råd,” sa han.
Kasakhstan tar steg for likestilling mellom kjønnene
Brussels Morning Newspaper publiserte 16. april en artikkel av Alua Nadirkulova, ambassadør med spesialoppdrag ved Kasakhstans utenriksdepartement, der hun argumenterer for at Kasakhstan legger grunnlaget for en ny modell for likestilling i en region som ofte overses i globale samtaler om kvinners rettigheter og lederskap.
Forfatteren påpeker at Kasakhstans ledelse har innsett at bærekraftig endring krever mer enn økonomisk tilgang – det krever også politisk stemme. I de senere årene er det innført en kvote på 30 % for kvinner, ungdom, og personer med funksjonsnedsettelser i parlamentet, for å sikre mer inkluderende representasjon. Regjeringen tar også skritt, for å øke andelen kvinner i styrende organer i statseide selskaper til 30 %.
“Vi fremstiller oss ikke som et ferdig produkt. Men vi mener at vår reise gir innsikt i hvordan fremvoksende økonomier kan fremme likestilling gjennom lovgivning og langsiktige investeringer. I en verden der samtalen om kjønn ofte er polarisert, minner Kasakhstans erfaring oss om at fremgang er mulig – selv på steder der oddsene en gang virket små,” heter det i artikkelen.
Kasakhstan ønsker å styrke sin posisjon som et sentralt transittknutepunkt mellom Asia og Europa
Kasakhstans transportminister, Marat Karabayev, fremhevet landets strategiske infrastrukturinitiativer for å posisjonere seg som et viktig transittknutepunkt mellom Asia og Europa under det fjerde Antalya-diplomatiske forum, rapporterte Trend 12. april.
Han uttrykte takknemlighet til Organisasjonen for tyrkiske stater (OTS) for å ha arrangert arrangementet, og til Türkiye for deres gjestfrihet. I sin tale kunngjorde han at Kasakhstan investerer 8 milliarder dollar i utviklingen av nye veier og jernbaner for å modernisere transportnettet og forbedre regional tilkobling.
“En viktig del av denne strategien er å utvide Kasakhstans sjøfartskapasitet på Kaspihavet. Med 17 fartøy i drift i dag, vil flåten dobles ettersom 17 nye skip skal legges til de kommende årene,” sa Karabayev.
Han understreket også Kasakhstans aktive samarbeid med nabolandene Kirgizistan, Usbekistan, Aserbajdsjan og Türkiye om en rekke felles infrastrukturprosjekter.
Andre sentralasiatiske medieforum i Astana
EU Reporter publiserte 17. april en artikkel om det andre sentralasiatiske medieforumet som ble holdt i Astana.
“Arrangementet samlet over 700 deltakere, inkludert politikere, journalister, ledere av mediehus, representanter for internasjonale organisasjoner og fremtredende eksperter fra Kasakhstan, Usbekistan, Kirgisistan, Aserbajdsjan, Tadsjikistan, Turkmenistan, Storbritannia, Kina, Qatar, Russland og flere andre land.
Forumets mål var å styrke samarbeidet mellom sentralasiatiske medier og internasjonale partnere, diskutere digital transformasjons innvirkning på det regionale informasjonsrommet, samt å håndtere globale utfordringer som klimaendringer og geopolitisk ustabilitet.
Kasakhstan støttet ideen om å opprette en felles sentralasiatisk TV-kanal og produsere TV-prosjekter som fremhever regionens potensial, vennskap og enhet, samt en serie opplæringsprogrammer på TV og radio om våre nasjoners historie og identitet.
Flere felles prosjekter ble også diskutert og planlagt for å styrke mediesamarbeidet ytterligere i regionen. Disse inkluderer etablering av et sentralasiatisk journalistakademi, utvikling av kreative næringer, innføring av en regional journalistpris, lansering av nye TV-prosjekter og utvidelse av regionalt innhold på internasjonale medieplattformer,” heter det i artikkelen.
Kasakhstan – en pålitelig partner for Europa i en usikker verden
EU Reporter publiserte 14. april en artikkel som belyser hvordan Kasakhstan fremstår som en viktig strategisk partner for EU, på grunn av sine omfattende naturressurser, demokratiske reformer, voksende økonomi og balanserte utenrikspolitikk – og hvordan landet posisjonerer seg som en sentral bro mellom øst og vest.
“Sentral-Asia har strategisk betydning for EU på grunn av sin geografiske plassering, med grenser til Kina, Russland, Iran og Afghanistan. I tillegg gjør regionens store energiressurser energisamarbeid til et nøkkelområde. Kasakhstans energiressurser er særlig viktige for EUs innsats for å diversifisere sine forsyningskilder.
Europas interesse for regionen er økende, og det er liten tvil om at Kasakhstan for øyeblikket er Europas viktigste partner. Det at Kasakhstan ligger lengst øst i regionen, er også en faktor som påvirker forholdet til unionen.
Hovedårsaken til interessen – både fra naboland og globale aktører – er Kasakhstans store økonomiske potensial, spesielt landets naturressurser. Kasakhstan har verdens nest største gullreserver, i tillegg til 30 % av verdens kromreserver, 25 % av manganreservene og 19 % av blyreservene,” heter det i artikkelen.
Kasakhstan øker militærutgiftene samtidig som utenlandske investeringer søkes
Special Eurasia publiserte 17. april en artikkel som vurderer Kasakhstans nylige beslutning om å bevilge 120 milliarder tenge (229,3 millioner amerikanske dollar) til utviklingen av landets forsvarsindustrielle base, samt innsatsen for å tiltrekke seg utenlandske investeringer fra strategiske partnere.
«Initiativet har som mål å modernisere Kasakhstans væpnede styrker og styrke den nasjonale produksjonsevnen. Analysen ser nærmere på de geopolitiske drivkreftene bak dette politiske skiftet, dets betydning for regional sikkerhet, og potensielle risikoer forbundet med utenlandsk involvering i sensitive sektorer.
Myndighetene fører nå aktive forhandlinger med utenlandske investorer – blant annet fra Kina, De forente arabiske emirater, Türkiye, Qatar og Singapore – for å tiltrekke kapital og teknologi til forsvarssektoren.
Initiativet er i tråd med pågående militære reformer, og peker mot et strategisk skifte i retning av økt selvforsyning og diversifisering av forsvarssamarbeid,» heter det i artikkelen.
AV Dana Omirgazy

Nyhetsoppsummering: Utenlandske medier om Kasakhstans strategiske rolle, regionalt samarbeid og globale partnerskap
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Europeiske ambassadører besøker Shymkent og Turkistan for å styrke båndene med Kasakhstan24.4.2025 18:30:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – En delegasjon bestående av 18 ambassadører fra europeiske land besøkte Shymkent 11. april for å styrke samarbeidet mellom byen og Europa, rapporterte Shymkents departementet for turisme, eksterne relasjoner og kreativ industri. Kazakhstans viseutenriksminister Roman Vassilenko og EU-ambassadøren i Kasakhstan, Aleška Simkić, ledet delegasjonen, som inkluderte ambassadører fra blant annet Tyskland, Polen, Romania og Kypros. Som en del av besøket hadde gruppen av ambassadører fra EUs medlemsland, samt Sveits og Storbritannia, en rekke møter med lokale myndigheter og forretningsfolk. Delegasjonen startet besøket sitt ved Auezov-universitetet i Sør-Kasakhstan, hvor de møtte studenter for å diskutere rollen utdanningsdiplomati spiller i å fremme globale partnerskap. Det ble også avholdt en seremoni for treplanting på universitetsområdet. Ambassadørene utforsket deretter Shymkents industrielle potensial. De besøkte byens ledende virksomheter, som Santo, BalTextile og KazAlpack, og be
6 millioner kasakhstanere deltok i aksjonen “Taza Qazaqstan” – presidentens pressesekretær20.4.2025 19:07:35 CEST | Pressemelding
Presidentens rådgiver og pressesekretær, Ruslan Zheldibai, oppsummerte den miljøaksjonen "Taza Qazaqstan", melder Tengrinews.kz. Ifølge ham har initiativet fra presidenten, som ble startet i april i fjor, fått en bred og folkelig oppslutning. – Det er gledelig at dette viktige miljø- og samfunnsprosjektet fikk bred oppslutning fra befolkningen, særlig fra ungdommen. Alle regioner deltok i aksjonen, sa Zheldibai. Siden initiativet ble satt i gang, er det gjennomført 183 miljøtiltak tiltak i landet, med over 6,2 millioner deltakere - inkludert 229 000 frivillige. Prosjektet omfattet et bredt spekter av tiltak: opprydding i nabolag og offentlige områder – blant annet gjennom kampanjer som Taza Ölge («Ren region»), World Clean Up Day og Önegelі Urpaq («Den eksemplariske generasjonen»); planting av trær og grøntarealer (Jasyl Aimaq – «Grønt område» og den nasjonale skogplantingsdagen); forskjønnelse av historiske og kulturelle steder (Kieli Meken – «Hellige steder»); samt rensing av elvebre
Kasakhstan fullfører utvelgelsesprosessen for teknologileverandører til sitt første kjernekraftverk17.4.2025 22:49:18 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har fullført utvelgelsesprosessen med potensielle teknologileverandører til byggingen av landets aller første kjernekraftverk. Ifølge Det kasakhstanske atomenergibyrået er en kortliste over leverandører av reaktorteknologi nå klar som en del av utvelgelsesprosessen. Listen inkluderer det russiske statlige atomenergiselskapet Rosatom, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), franske EDF, og China National Nuclear Corporation (CNNC), rapporterte Kazinform 10. april. "Den endelige beslutningen om valg av leverandør eller konsortium for gjennomføringen av prosjektet vil bli tatt på et møte i den tverrdepartementale kommisjonen, med hensyn til landets nasjonale interesser," heter det i uttalelsen fra byrået. Energidepartementet har nylig gitt oppdatert informasjon om pågående innsats, uranreserver og opplæring av fagpersonell.
Kasakhstansk miljøaktivist gjør bevisst forbruk trendy igjen17.4.2025 22:44:17 CEST | Pressemelding
ASTANA – Å utvikle miljøvennlige vaner og respekt for naturen bør starte i en tidlig alder, mener Kamila Akimbekova – en kasakhstansk øko-blogger, influencer og arrangør av bærekraftige arrangementer. I et intervju med The Astana Times delte Akimbekova sin reise inn i miljøaktivisme, sitt engasjement for Darmarka-prosjektet, og sine tanker om hvorvidt folk er klare til å ta i bruk en miljøbevisst livsstil. Fra personlig praksis til offentlig engasjement – Jeg kan ikke si nøyaktig når reisen min mot bevisst forbruk begynte – det føles som om det alltid har vært en del av meg. Foreldrene mine lærte meg å være ansvarlig: slå av lysene, spar på vannet, kast aldri søppel og vis respekt for andre. Det var bare vanlige familieverdier, sier hun. Akimbekova vokste opp i Sovjetunionen, og minnes en tid med minimalt avfall. – Vi pantet flasker og samlet papir. Vi levde i en tid med knapphet, men pustet ren luft. Overforbruket kom senere – og med det endret verdiene våre seg. Det var først da jeg
President Tokayev oppfordrer til felles regionalt handling på Samarkand Klimatoppmøte10.4.2025 16:41:32 CEST | Pressemelding
ASTANA - Under Samarkand klimakonferanse 4. april, understreket President Kassym-Jomart Tokayev det presserende behovet for koordinert handling blant sentralasiatiske land. Dette var i respons på den akselererende klimaendringen, rapporterte Akorda. Sentral-Asia er svært sårbart for klimaendringer, der temperaturen stiger dobbelt så raskt som det globale gjennomsnittet. Tokayev påpekte at regionen lider av ekstreme værtrusler som smeltning av isbreer, ørkenspredning og vannmangel. Han fremhevet flere nasjonale initiativer for å bekjempe klimaendringer, inkludert en treplantingskampanje over hele Kasakhstan, og et spesialprogram for skogbevaring. Videre nevnte han den Taza Kazakhstan-miljøkampanjen for å øke bevisstheten, spesielt blant ungdom, samt felles arbeid med Usbekistan for å rehabilitere bunnområdene i Aralsjøen. Ifølge presidenten, bidrar Kasakhstan til globale tiltak for å støtte sårbare land og ser på den grønne overgangen som en strategisk prioritet. Landet gjennomfører et
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom