Kasakhstans Ambassade i Norge

Europeiske ambassadører besøker Shymkent og Turkistan for å styrke båndene med Kasakhstan

Del

ASTANA – En delegasjon bestående av 18 ambassadører fra europeiske land besøkte Shymkent 11. april for å styrke samarbeidet mellom byen og Europa, rapporterte Shymkents departementet for turisme, eksterne relasjoner og kreativ industri.

Kazakhstans viseutenriksminister Roman Vassilenko og EU-ambassadøren i Kasakhstan, Aleška Simkić, ledet delegasjonen, som inkluderte ambassadører fra blant annet Tyskland, Polen, Romania og Kypros.

Som en del av besøket hadde gruppen av ambassadører fra EUs medlemsland, samt Sveits og Storbritannia, en rekke møter med lokale myndigheter og forretningsfolk.

Delegasjonen startet besøket sitt ved Auezov-universitetet i Sør-Kasakhstan, hvor de møtte studenter for å diskutere rollen utdanningsdiplomati spiller i å fremme globale partnerskap. Det ble også avholdt en seremoni for treplanting på universitetsområdet.

Ambassadørene utforsket deretter Shymkents industrielle potensial. De besøkte byens ledende virksomheter, som Santo, BalTextile og KazAlpack, og berømmet for moderne teknologi og sterke eksportmuligheter. Som en del av programmet fikk delegasjonen også en omvisning i byens nybygde hestesportanlegg og fikk oppleve tradisjonelle kasakhiske sportsgrener.

Den 12.–13. april reiste delegasjonen videre til Turkistan-regionen, hvor guvernøren Nuralkhan Kusherov fremhevet potensialet for å utvide handels- og økonomiske forbindelser. Regionen huser mer enn 210 000 små og mellomstore bedrifter, inkludert 160 med utenlandsk kapital. Siden 2018 har investeringer på totalt 9 milliarder dollar blitt tiltrukket, hvorav 63 % kommer fra privat sektor.

Midlene har støttet prosjekter innen industri, eiendom, landbruk, turisme og fornybar energi. Den regionale prosjektporteføljen inkluderer for øyeblikket 110 investeringsprosjekter og planer om 19 000 nye arbeidsplasser mellom 2025 og 2028.

Delegasjonen fikk også oppleve byens kulturelle severdigheter, inkludert det såkalte “Flying Theater”.

– Dette var en av de mest fantastiske opplevelsene jeg noensinne har hatt, sa Simkić. – Det føles som om du flyr over ørkenen og dykker ned i vannet. Det er veldig godt gjennomført. Men også tanken bak det er svært god, fordi det gir en forståelse av hvor vi kommer fra.

Photo credit: Shymkent’s Department of Tourism

Europeiske ambassadører besøker Shymkent og Turkistan for å styrke båndene med Kasakhstan

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye