Forventer solid reallønnsvekst
– Kampen om høyt utdannede er stor, og våre medlemmer kan tjene 200 000 - 300 000 kroner mer i privat sektor enn i det offentlige. Kommunene må bruke lønnsoppgjøret til å bli mer konkurransedyktige for å beholde og rekruttere kompetente folk, sier leder for Akademikerne kommune Tonje Leborg.

Torsdag klokken 12 startet årets lønnsoppgjør med KS.
– Kommunenes viktigste oppgave er å levere trygge og gode tjenester til innbyggerne, og da er de helt avhengige av høyt utdannede ansatte, sier Leborg.
Ingeniører som sørger for rent drikkevann, lektorer som gjør neste generasjon klare for arbeidslivet og psykologene og legene som er der når vi trenger deres hjelp, er alle eksempler på yrkesgrupper kommunene er helt avhengige av. Likevel sliter mange kommuner med å rekruttere og beholde dem.
I årets lønnsoppgjør krever Akademikerne kommune:
- Solid reallønnsvekst
- At også lektorene får årets lønnsoppgjør forhandlet kollektivt og lokalt på arbeidsplassen, slik det er for Akademikerne kommunes øvrige medlemmer.
Lønn er den viktigste årsaken til jobbskifte
Høyere lønn er den viktigste årsaken til at én av fire offentlige ansatte med mastergrad eller mer vurderer å skifte jobb det neste året, viser Akademikerpanelet -en undersøkelse Respons Analyse gjør på oppdrag fra Akademikerne.
– Kommunene må kjenne sin besøkelsestid og bruke lønnsoppgjøret for å sikre seg at høyt utdannede folk ikke forsvinner til privat sektor. Å investere i ansatte med riktig kompetanse koster, men det bidrar til langsiktige besparelser og økt samfunnsverdi.
Har forpliktet seg til å bruke lønnsoppgjørene
KS signerte i fjor rekrutteringsstrategien Flere lærere i barnehage og skole og forpliktet seg da til at lønnsforhandlingene skal bidra til god rekruttering av kompetente lærere. Det betyr at KS må prioritere lærere med høyest kompetanse, nemlig lektorene i årets lønnsoppgjør.
– Barn og ungdommer fortjener dyktige lektorer som gir dem en god skolegang og et solid kunnskapsgrunnlag for voksenlivet. Med mer konkurransedyktig lektorlønn kan vi sikre dem en bedre skole, sier Leborg.
Akademikerne kommune representerer til sammen nærmere 30 000 medlemmer som jobber i KS-sektoren deriblant rundt 6000 lektorer i skolen. KS-sektoren er alle landets kommuner, bortsett fra Oslo.
Les også: Kompetanse koster, men kompetansemangel kan fort koste mer
Nøkkelord
Kontakter
Christine Rian JohannessenKommunikasjonssjefAkademikerne
Tel:97 74 75 07christine.rian.johannessen@akademikerne.noFor høyt utdannede
Akademikerne er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon for folk med mastergrad eller mer. Vi ble stiftet i 1997 og har i dag 13 foreninger med tilsammen nærmere 280 000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra Akademikerne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akademikerne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akademikerne
Unio og Akademikerne: Ber regjeringen snu12.12.2025 15:22:25 CET | Pressemelding
Akademikerne og Unio er utelatt fra nytt studiestøtteutvalg. – Det er nesten ikke til å tro, sier Unio-leder Steffen Handal. – At vi som representerer høyt utdannede holdes utenfor er ikke greit, sier leder i Akademikerne Lise Lyngsnes Randeberg.
Velkommen til markering av G på torsdag9.12.2025 12:55:04 CET | Presseinvitasjon
Norsk studentorganisasjon (NSO) og Akademikerne inviterer til en kort markering utenfor Stortinget for å feire vedtaket som ble gjort fredag 5. desember, om å knytte studiestøtten til folketrygdens grunnbeløp (G).
Akademikerne sier nei til ny hovedavtale med KS5.12.2025 14:30:27 CET | Pressemelding
– Vi kunne ikke godta en avtale som gjør det vanskelig for lokale arbeidsgivere og tillitsvalgte å løse utfordringer i kommunene, sier leder i Akademikerne kommune Tonje Leborg.
Studiestøtten knyttes til G: – Det viktigste gjennomslaget for studentene siden 19473.12.2025 11:14:16 CET | Pressemelding
Budsjettpartnerne på Stortinget er enige om å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden (G). Akademikerne jubler og mener det gir studentene svært etterlengtet økonomisk forutsigbarhet.
– Det er mye lettere å holde kjeft21.10.2025 09:49:32 CEST | Pressemelding
Veterinær og professor emeritus Trygve Poppe mener fagpersoner kvier seg for å si fra om kritikkverdige forhold fordi det er en stor belastning. I dag mottok han Akademikerprisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom