Toaletta på Trollstigen opnar i midten av mai
22.4.2025 15:45:12 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
- Vi er veldig glade for å melde at toaletta ved Trollstigen opnar i midten av mai, sjølv om Trollstigvegen mellom Trollstigplatået og Isterdalen er stengd fram til og med 14. juli, seier Silje Myhre Amundsen, seksjonsleiar for Nasjonale turistvegar i Statens vegvesen.

Lokalt og regionalt reiseliv har uttrykt viktigheita av at det er opne toalett ved Trollstigen også i perioden før Trollstigen opnar 14. juli.
- Trollstigen er vårt nasjonale reiselivsikon, og vi er veldig glade for at vegen frå Valldalsida blir opna allereie no. Når vi inviterer heile verda på besøk, kan vi ikkje møte dei med stengde dører, derfor er vi utruleg letta og glade for at vi no kan ønskje gjestane velkomne til eit ope trollstigplatå med toalett og suvenirbutikk, seier Torunn Dyrkorn, reiselivssjef i Visit Nordvest.
Trollstigen, også kjend som Trollstigvegen, er ein fjellovergang på fylkesveg 63 i Rauma og Fjord kommunar i Møre og Romsdal. Strekninga er ein av 18 nasjonale turistvegar. Vegen bind saman Valldal på Sunnmøre med Åndalsnes og Romsdalen. Trollstigen blei offisielt opna 31. juli 1936 og har elleve hårnålssvingar. Trollstigen er ein av Noregs mest besøkte turistattraksjonar, med over 1,1 millionar besøkande i 2022.
Stenginga av Trollstigen har hatt betydelege konsekvensar for det lokale reiselivet i Møre og Romsdal, som er sterkt avhengig av turisttrafikken til Trollstigen. Regjeringa har løyvd midlar til sikringsarbeidet, for å sikre at vegen kan opnast igjen så snart som mogleg. Møre og Romsdal fylkeskommune vedtok å stenge Trollstigen for sommaren 2024 og delar av sesongen fram til 14. juli 2025 for rassikring av fylkesvegen.
Kontakter
Silje Myhre AmundsenSeksjonssjefStatens vegvesen, Nasjonale turistveger
Tel:97522979silje.amundsen@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger Brevik bru i tre helger1.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal utføre nødvendig vedlikehold på rv. 354 Brevik bru. Det betyr at brua blir stengt tre helger i august.
18 trafikkdrepte i juli – åtte på motorsykkel1.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
70 personer har mistet livet i trafikken så langt i år. Det er åtte mer enn på samme tid i fjor. Nesten halvparten av dødsfallene i juli var MC-relaterte.
Nå blir det ny asfalt på E8 i Tromsø30.7.2026 13:48:13 CEST | Pressemelding
På grunn av høy slitasje må Statens vegvesen ta en utvidet runde med asfaltering på E8 i Tromsø. Vegvesenet anbefaler folk å planlegge kjøreturen.
Forventer lange køer på E18 mot Oslo kommende helg28.7.2026 13:29:57 CEST | Pressemelding
Broelementer skal løftes på plass i Fornebukrysset. Det gir innsnevringer og køer på E18 fra fredag kveld 31. juli til søndag 3. august.
Oppgraderer holdeplasser ved Sinsenkrysset27.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal snart i gang med å oppgradere seks bussholdeplasser rundt Sinsenkrysset i Oslo. Arbeidet starter 3. august og skal etter planen ferdigstilles i oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom