"EU-kontroll" for de firbeinte
Norske veterinærer anbefaler alle å ta med hunden eller katten til en årlig helsesjekk. – Det bidrar til at kjæledyret kan leve et sunt, langt og godt liv, sier skadesjef for dyreforsikring i Tryg, Kari Beate Stenseth.

Per 1. januar i år var det for hele forsikringsbransjen over 320.000 forsikrede kjæledyr, og ifølge tall fra Tryg Forsikring var det rekordmange veterinærsaker i året som gikk.
– Mange av disse sakene kunne nok vært unngått, eller oppdaget tidligere, dersom man hadde gjennomført den årlige helsesjekken som alle hunde- og katteeiere skal gjennom. Du kan se på det som en slags EU-kontroll for den firbeinte, sier Stenseth.
I 2024 var det mage- og tarmproblemer, tannbehandling og muskel- og leddplager som var de vanligste årsakene til veterinærbehandling.
– Under en helsekontroll blir det tatt en full gjennomgang av dyret. Man kan få resept på flåttbehandling og få riktig tilpasset fór. I tillegg kan man slå to fluer i én smekk ved å sørge for at kjæledyret får de vaksinene de skal ha, sier Stenseth.
Kontakter
Espen BorgeKommunikasjonsrådgiver
Tel:91008867espen.borge@tryg.noBilder


Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Bilrutene fortsetter å ryke som aldri før13.9.2025 07:35:00 CEST | Pressemelding
Nye bransjetall for første halvår viser at antall glasskader på bil bare fortsetter å øke, mens nær alle andre type bilskader viser en nedgang. — Vi har aldri hatt så mange glasskader før, melder Tryg Forsikring.
Rekordmange har behandlingsforsikring – men bruken faller7.9.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Aldri før har så mange hatt behandlingsforsikring, men bruken faller kraftig. Nye tall fra Tryg Forsikring og Finans Norge viser at 874.396 nordmenn hadde forsikringen ved utgangen av juni – en økning på 4,3 prosent fra i fjor. Samtidig er bruken ned hele 27,7 prosent det siste året.
Skadebølge på sjøen6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemelding
Med sol, blikkstille vann og høye temperaturer ble juli en drømmemåned for båtentusiastene – i hvert fall for de fleste av dem. I juli registrerte Tryg Forsikring en økning i båtskader på rundt 10 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.
Tusenvis hadde trøbbel langs veien i sommer2.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemelding
I juni og juli hadde over 5500 av Tryg Forsikring sine kunder behov for veihjelp på ferie. – Det kan heldigvis se ut til at feriebilistene har blitt litt flinkere til å ta forholdsregler enn i fjor – i hvert fall i utlandet, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Reisesommeren: Bagasjen kom fram – og færre ble syke30.8.2025 08:25:27 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble langt roligere for norske feriereisende. Tryg Forsikring melder om markant nedgang i antall reiseskader – spesielt færre forsinkelser og bagasjetrøbbel. — Men vi ser en stor økning i antallet som har fått legehjelp i utlandet på grunn av hetebølge og varme, melder Tryg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom