Dette er de vanligste sykdommene og skadene hos hundene våre
Visste du at i snitt så vil hele 1 av 4 norske hundeeiere ha behov for veterinærforsikringen sin en eller flere ganger i løpet av ett år? Forsikringsselskapet Agria gir deg fersk statistikk på hvilke diagnoser de har fått inn flest skademeldinger på de siste fire årene.

Valper fra 2–12 måneder
- Melketenner som ikke detter ut
- Oppkast og diaré
- Ørebetennelse
- Tannskade, melketann
- Halthet
Hunder fra 1–8 år
- Ørebetennelse
- Oppkast og diaré
- Kløe/allergi/atopi
- Tannskade
- Kloskade
Seniorhunder fra 8–16 år
- Svulst i huden
- Hjertesykdommer
- Ørebetennelse
- Tannskade
- Jursvulst
Gjengangeren
Oppkast og diaré er høyt opp på listen for valp og voksen hund. Disse symptomene kan skyldes mange ting.
– Heldigvis er den vanligste årsaken til oppkast og diaré at hunden har fått i seg noe den ikke tåler eller er vant til. Mange hunder har en følsom mage, noe som gjør at de lett kan få diaré, for eksempel hvis man bytter fôr for raskt. Andre, mer alvorlige årsaker til oppkast og diaré kan være virus- eller bakterieinfeksjoner, fremmedlegemer eller underliggende sykdom, sier veterinær Sara Solheim.
Statistikken er basert på skademeldinger Agria mottok for hund i perioden 2021 - 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Ida M. NisjaPressekontakt, Agria
Tel:97142026idamarie.nisja@agria.noBilder


Om Agria Dyreforsikring
Agria Dyreforsikring er Norges eneste forsikringsselskap for kun dyr, og tilbyr gode og fleksible forsikringer til hunder, katter, hester, smådyr og fugl.
Agria Dyreforsikring er en filial av Agria International som er et datterselskap av Agria Djurförsäkring. I tillegg til Norge har Agria virksomhet i Sverige, Danmark, Finland, England, Frankrike, Tyskland, Nederland og Irland.
Følg pressemeldinger fra Agria Dyreforsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Agria Dyreforsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Agria Dyreforsikring
Nye tall: Mange nordmenn velger blandingshund11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Cavapoo, labradoodle og pomchi er noen av betegnelser som ofte blir brukt om populære blandingshunder. Ifølge en undersøkelse* utført for Agria har 23 prosent av norske hundeeiere en blandingshund.
Nominer en fremragende forsker innen veterinærmedisin10.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Nå er nominasjonen til Den store forskningsprisen i veterinærmedisin 2026 åpnet. Du kan nominere forskere som har gjort en betydelig innsats for dyrevelferd i Norden. Prisen deles årlig ut av Agria og Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU).
Pass på hundens poter i vinter4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Snø, slaps og salt kan forårsake smertefulle sprekker i hundens tredeputer. Derfor er det viktig å passe ekstra godt på potene på vinterstid. Forsikringsselskapet Agria og veterinær Sara Solheim anbefaler å sjekke potene daglig, samt gjøre forebyggende tiltak.
Ny forskning kan redusere risikoen for hofteleddsproblemer hos hunder2.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Et svensk forskerteam har kommet et steg nærmere å løse gåten rundt hofteleddsdysplasi hos hunder. Forskerne har identifisert en sentral genetisk risikofaktor, og håper dette kan bidra til at færre hunder blir rammet av denne lidelsen. Studien er finansiert av Agria og SKK Forskningsfond.
H.K.H. kronprinsesse Victoria av Sverige delte ut ny veterinærmedisinsk forskningsutmerkelse27.11.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
For aller første gang ble Den store forskningsprisen i veterinærmedisin delt ut under en høytidelig seremoni i en fullsatt aula ved Sveriges Lantbruksuniversitet i Ultuna. H.K.H kronprinsesse Victoria overrakte utmerkelsen til professor Henrik Elvang Jensen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom