DR Kongo: En drept i angrep mot sykehus
En person ble drept da væpnede menn tok seg inn på et sykehus i Goma i Den demokratiske republikken Kongo i starten av april. Leger Uten Grenser fordømmer angrepet på det sterkeste.

Kamp- og voldshandlinger som rammer helsehjelp og sykehus har økt i provinsene Nord-Kivu og Sør-Kivu i Den demokratiske republikken Kongo (DR Kongo).
Natt til lørdag 5. april gikk rundt tjue væpnede menn fra opprørsgruppen M23/AFC inn på Kyeshero-sykehuset i Goma på jakt etter personer som hadde søkt tilflukt inne på sykehuset og oppholdt seg der i flere uker.
– Bruken av makt og våpen inne på Kyeshero-sykehuset forvandlet en medisinsk institusjon, som skal være et trygt sted til enhver tid, til en farlig sone der et menneske ble drept, sier Margot Grelet, nødhjelpskoordinator for Goma og Nord-Kivu i Leger Uten Grenser.
Tre andre mennesker ble såret, og to av sykehusets ansatte ble grovt mishandlet. Skytingen spredte frykt og forstyrret helsetjenestene. Selv om de bevæpnede mennene ikke tok seg inn på avdelingene, gikk en kule gjennom et vindu og stoppet i madrassen til en pasient.
– Slike hendelser er uakseptable og skal ikke skje, verken i Goma eller andre steder, understreker Grelet.
Leger Uten Grenser støtter avdelingen for intensiv ernæringsbehandling ved sykehuset.
Flere angrep mot helsehjelp
Denne voldelige hendelsen er ikke en isolert episode, men et eksempel på den alarmerende økningen i vold som blir begått av alle parter i den pågående konflikten. Siden starten av året har kampene rammet helseinstitusjoner og –personell og satt livene til pasienter i fare øst i landet.
I 2025 har Leger Uten Grenser måttet håndtere om lag 15 voldelige hendelser som direkte påvirker prosjektene og sykehusene organisasjonen støtter i de to provinsene.
- Et av de siste, tragiske eksemplene skjedde 20. februar i Masisi i Nord-Kivu. I kamphandlingene mellom de væpnede gruppene VDP/Wazalendo og M23/AFC ble to personer skutt og såret på Leger Uten Grensers base. En av de sårede var organisasjonens medarbeider Jerry Muhindo Kavali, som døde av skadene to dager senere.
- I Walikale, 150 kilometer fra Masisi, ble Leger Uten Grensers base rammet av kryssild den 19. mars. Bygninger og kjøretøy ble truffet i sammenstøt mellom den kongolesiske hæren (FARDC) og M23/AFC, og deres respektive allierte.
- I Sør-Kivu ble sykehuset i Uvira beskutt i midten av februar i sammenstøt i byen, noe som satte pasienter og ansatte i alvorlig fare. Helsehjelpen måtte stanses, og pasienter måtte søke dekning for å unngå å bli truffet. Bevæpnede menn hadde også tatt seg inn i sykehusets lokaler, beveget seg rundt og skjøt inne i bygningen.
Svekker helsetilbudet for dem som trenger det mest
At slike hendelser skjer oftere og er mer alvorlige, gjør det vanskeligere for Leger Uten Grenser å gi helsehjelp til mennesker som sårt trenger det i de konfliktrammede provinsene øst i DR Kongo.
– Uten et minimum av sikkerhetsgarantier kan ikke helsearbeidere og humanitære organisasjoner arbeide. Vi ber alle involverte parter om å verne om helseinstitusjonenes sivile status, sier Margot Grelet.
I Nord- og Sør-Kivu støtter Leger Uten Grenser flere sykehus og klinikker med grunnleggende helsetjenester, mødre- og barnehelse, kolera- og underernæringsbehandling, samt behandling av ofre for seksuell vold og sårede etter kamphandlinger.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Ivar VollSenior kommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:(+47) 995 65 076bjorn.voll@legerutengrenser.noLenker
Om Leger Uten Grenser
Leger Uten Grenser er en nøytral og uavhengig medisinsk nødhjelpsorganisasjon som redder liv og lindrer nød. Vi rykker ut der nøden er størst, og gir helsehjelp til dem som trenger det mest – uansett hvem, uansett hvor, uansett hvorfor.
Organisasjonen ble stiftet i 1971, og har sørget for helsehjelp til mennesker rammet av krig, kriser og katastrofer i over 50 år. I dag jobber vi i flere enn 70 land.
Følg pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Leger Uten Grenser på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Leger Uten Grenser
Rapport: Grusomme overgrep mot sivile i Sudan4.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Leger Uten Grenser advarer om voldsomme overgrep mot sivile i Nord-Darfur i Sudan og ber de krigførende partene om å stanse vilkårlige og etnisk motiverte angrep.
Gaza: Dette er ikke nødhjelp – det er en dødsfelle27.6.2025 14:23:14 CEST | Pressemelding
Den dødelige israelsk-amerikanske matutdelingen i Gaza, som ble innført for en måned siden i dag, må avvikles og blokaden oppheves. Det nedverdigende systemet tvinger palestinerne til å velge mellom å sulte i hjel eller risikere livet for minimale forsyninger.
Leger Uten Grenser er vitne til mønstre av folkemord i Gaza20.6.2025 14:39:29 CEST | Pressemelding
Israel kveler bevisst tilgangen til mat, rent vann, medisiner og drivstoff i Gaza, og palestinere er nå helt på randen av å totalt miste tilgang til disse livsnødvendige forsyningene de trenger for å overleve.
Invitasjon til pressekonferanse om Gaza: Nok tom retorikk, EU må handle!16.6.2025 09:56:17 CEST | Presseinvitasjon
Omfanget av lidelsene i Gaza krever mer enn tom retorikk, og EU sin passivitet er medvirkning. I forkant av det kommende utenriksministermøtet og Det europeiske råd, innkaller Leger Uten Grenser til en pressekonferanse i Brussel mandag 16. juni klokken 11, for å oppfordre EUs ledere til å iverksette konkrete tiltak for å stoppe massakrene i Gaza.
Sør-Gazas siste livline må beskyttes6.6.2025 15:18:25 CEST | Pressemelding
Tvangsevakueringer og restriksjoner har tvunget Nasser-sykehuset til bristepunktet, og det er i ferd med å måtte stenge, advarer Leger Uten Grenser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom