Leger Uten Grenser

Sør-Sudan: Leger Uten Grensers sykehus plyndret av væpnede menn

Del

Leger Uten Grenser fordømmer på det sterkeste den plyndringen av sykehuset og kontorene våre i Ulang i Sør-Sudan. Hendelsen har ført til at arbeidet ved den eneste fungerende helseinstitusjonen i området har stanset.

Bildet viser en av Leger Uten Grensers biler i Atam i Sør-Sudan, der tusenvis av mennesker på flukt fra Sudan oppholder seg.
Bare i fjor utførte Leger Uten Grenser over 10.000 polikliniske konsultasjoner, la inn 3284 pasienter til døgnbehandling og bisto ved 650 fødsler ved sykehuset i Ulang. Nå har organisasjonen blitt tvunget til å stanse arbeidet. Illustrasjonsfoto: Leger Uten Grenser

Det var mandag morgen 14. april at flere titalls væpnede menn stormet Leger Uten Grensers sykehus og kontor i byen Ulang, nordøst i Sør-Sudan. De truet ansatte og stjal viktige medisinske forsyninger og utstyr.

– Vi er opprørte over angrepet mot sykehuset og truslene mot helsepersonellet vårt i Ulang. Dette sykehuset har vært en livline for lokalsamfunnet i en tid med økende vold og et aktivt kolerautbrudd. Angrep på sykehus og helsepersonell er helt uakseptabelt, sier landsjef Zakariya Mwatia i Sør-Sudan.

I helgen nærmet kamphandlingene seg Ulang, noe som førte til at flere pasienter flyktet selv om de var i ferd med å få behandling. Over 100 pasienter, som blant annet fikk traumebehandling og fødselshjelp, var innlagt på sykehuset. Alle ble til slutt tvunget til å flykte da væpnede menn tok seg inn på sykehuset og begynte å plyndre rom for rom.

Selv om det ikke er rapportert om noen personskader blant Leger Uten Grensers ansatte, er organisasjonen fortsatt svært bekymret.

– Sikkerheten til våre ansatte og pasienter er vår høyeste prioritet. Vi iverksetter alle nødvendige tiltak for å evakuere teamene våre, ettersom vi frykter en ytterligere eskalering av volden. Denne hendelsen viser en fullstendig forakt for humanitære prinsipper og internasjonal humanitær rett, og den har direkte påvirket vår evne til å gi livsviktig helsehjelp, sier Mwatia.

Bare i fjor utførte Leger Uten Grenser over 10.000 polikliniske konsultasjoner, la inn 3284 pasienter til døgnbehandling og bisto ved 650 fødsler ved sykehuset i Ulang. At det nå er stengt, gjør at området er uten en eneste fungerende helseinstitusjon. Det fører også til at Leger Uten Grenser ikke lenger kan gi kritisk hjelp til flere primærhelsesentre i regionen.

Leger Uten Grenser fortsetter å støtte helsetjenester i andre deler av delstaten Øvre Nilen, inkludert i Renk og Malakal. Leger Uten Grenser oppfordrer alle parter i konflikten til å respektere og beskytte helseinstitusjoner, pasienter, sivile og medisinsk personell, i samsvar med internasjonal humanitær rett.

Nøkkelord

Kontakter

Om Leger Uten Grenser

Leger Uten Grenser er en nøytral og uavhengig medisinsk nødhjelpsorganisasjon som redder liv og lindrer nød. Vi rykker ut der nøden er størst, og gir helsehjelp til dem som trenger det mest – uansett hvem, uansett hvor, uansett hvorfor.

Organisasjonen ble stiftet i 1971, og har sørget for helsehjelp til mennesker rammet av krig, kriser og katastrofer i over 50 år. I dag jobber vi i flere enn 70 land.

Følg pressemeldinger fra Leger Uten Grenser

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Leger Uten Grenser på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Leger Uten Grenser

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye