Miljødirektoratet

38 prosjekter skal gi bedre vannmiljø i Oslofjorden

Del

20 millioner kroner er tildelt prosjekter som vil bedre vannmiljøet for fisk og andre levende organismer i nedbørfeltet til Oslofjorden og i selve fjorden. Det er første gang det gis tilskudd over statsbudsjettet øremerket  restaurering av vannmiljøet i disse områdene.

Bildet er fra Rovebekken i Sandefjord. Restaureringsarbeidet der fikk støtte i 2024 og får støtte i 2025 for å bedre vannmiljø og fiskevandring.
Rovebekken, Sandefjord. Fikk støtte i 2024 og får støtte i 2025 til naturrestaureringsarbeid for å bedre vannmiljø og fiskevandring. Samarbeid om restaurering av bekken med grunneiere, lokal forvaltning og studenter fra Universitetet i Sørøst-Norge (USN). Foto: Morten Stickler, Foreningen Levende bekker

-Situasjonen for Oslofjorden er svært alvorlig, og regjeringen er i gang med et krafttak for å bedre forholdene og bygge opp igjen økosystemene. Alle disse konkrete prosjektene som nå får midler, vil bidra inn i dugnaden for fjorden, og jeg er imponert over bredden av tiltak og det engasjementet som vises her, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

-Vi har fått inn mange gode søknader. Tiltakene vil hver for seg bidra til bedre  vannmiljø i de enkelte vassdragene, og gi dyr og planter som lever i vann bedre miljø. I tillegg vil flere av tiltakene bidra til å redusere lokal flomfare. Det er en viktig tilpasning til et klima i endring, sier Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet. 

71 søkere sendte inn søknader på til sammen  43 millioner kroner. Prosjektene er geografisk spredt i Innlandet og på begge sider av Oslofjorden ned til Kragerø og Svenskegrensen.

Skal bidra til å nå miljømål 

Tilskuddsordningen skal bidra til å nå miljømålene i vannforskriften om å beskytte ferskvann og kystvann mot forringelse, og forbedre og gjenopprette god miljøtilstand i vann.  Tiltakene skal blant annet åpne bekker, og gi bedre  leveforhold for fisk og andre arter i vann og vassdrag.

– Midlene fra Miljødirektoratet inngår ofte i et spleiselag, hvor også andre aktører bistår med midler. Tilskuddet fra staten kan være avgjørende for at prosjektene blir gjennomført, sier Hilde Singsaas. 

De som mottar midler er kommuner, interkommunale prosjekter, forskningsinstitusjoner, elveeierlag og frivillige organisasjoner. 

Nedenfor er noen eksempler blant de 38 tiltakene som har fått tilskudd i år.  

Odalsbekken, Frogn kommune, Akershus, utbedre kulverter (nedgravd tunnel)

Kommunen vil utbedre to av kulvertene ved Odalsbekken for å ta bort barrierer for fiskevandring ved å legge terskler for å høyne den naturlige vannstanden foran utløpet til kulverten. Kulvertene hindrer en stor andel av sjøørreten fra å vandre oppover i bekken.
Tiltakene skal utføres i samarbeid med Morsa vannområde, lokalforeningen til Norges Jeger- og Fiskeforbund og Frognmarkas venner.
Med dette tiltaket håper Frogn kommune å kunne oppnå en bedre miljøtilstand i bekken, og gi bedre gytegrunnlag for blant annet sjøørret.

Vinstra elv, sideelv til Gudbrandsdalslågen, fjerning av gammel kraftverksdam

Tiltaket er å fjerne en gammel kraftverksdam i elva Vinstra. Dammen hindrer oppgang av ørret og harr. Tiltaket vil føre til at fisken får bedre forhold og kan ta i bruk gyte- og oppvekstområder som var tilgjengelige før dammen ble etablert. Det er Gudbrandsdals Sportsfiskeforening som i samarbeid med eier av Vinstra bruk og NORCE (Norwegian Research Centre) skal utføre arbeidet med å fjerne kraftverksdammen.

Planting av kantsoner langs bekker og elver i Vestfold

Tilskuddet går til å plante minst 5000 trær langs bekker og elver i fylket. Plantingen skjer i samarbeid med grunneiere, frivillige og skoleklasser, og er en videreføring av arbeidet fra 2024. Det ble da plantet om lag 5000 stedegne løvtrær langs prioriterte vannforekomster.  Slike kantsoner langs vassdrag har stor betydning for økosystemet, ved at de fungerer som leveområder for fugler, insekter og smådyr i og langs vassdraget. Kantsoner bidrar også til å redusere avrenning fra jordbruk og virker dempende på flom.  Langsiktig mål er forbedret vannmiljø og økt naturmangfold.
Prosjektet har også et samarbeid med skoler i Larvik og undervisning om naturrestaurering og samspill mellom natur og jordbruk.


Kontakter

Lenker

Om oss

Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.

Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye