Tirsdag starter det nasjonale bålforbudet
De fleste skog- og gressbranner i 2024 skjedde i løpet av perioden med bålforbud. Norsk Friluftsliv oppfordrer alle til å ta ansvar for egen tur og bidra til å begrense brannfaren.

Fra 15. april til 15. september er det generelt forbud mot åpen ild i skog og annen utmark i Norge, med unntak av på godkjente bålplasser.
Under bålforbudet er hovedregelen at du ikke har lov til å tenne bål, bålpanner, bruke engangsgrill eller annen åpen ild, i utmark. Forbudet gjelder all utmark, som skog, fjell, myr og kystområder.
Flest branner under bålforbudet
I 2024 var det 771 skog- og gressbranner i Norge, ifølge tall fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB). Hele 600 av brannene skjedde under bålforbudet.
– I år er det Friluftslivets år og vi er ekstra mange som er ute i naturen. Da er det desto mer viktig at vi alle tar ansvar for egen tur og respekterer bålforbudet, så vi ikke skaper farlige situasjoner for oss selv, andre og naturen, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Åpner for å bruke skjønn
Bålforbudet åpner likevel opp for å fyre bål der det åpenbart ikke kan medføre brann, for eksempel der det fortsatt ligger mye snø eller hvis det har regnet over en lengre periode.
– Du har alltid et eget ansvar for å vurdere at det er trygt å fyre bål. I tillegg bør du alltid ha vann eller ande slukkemidler tilgjengelig. Mange kommuner har også tilrettelagte bålplasser som er godkjent for bruk hele året, sier Lier.
I DNTs UT-app og på UT.no kan man også nå finne etablerte bålplasser på kartet ved å filtrere på «godkjente bålplasser» under turmål. I tillegg pleier kommunene å ha oversikt over sine bålplasser på egne nettsider.
I svært tørre perioder med stor brannfare kan det innføres både nasjonale og lokale totalforbud mot bålbrenning. Man bør derfor alltid sjekke kommunes nettsider for lokale regler.
Nøkkelord
Kontakter
Ellen FredriksenKommunikasjonsrådgiver
Tel:411 63 686ellen.fredriksen@norskfriluftsliv.noBilder


Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og nær 5000 lag og foreninger. Vi jobber med å inspirere flere til å komme seg ut oftere, informere om allemannsretten, stoppe nedbygging av naturen, mer friluftsliv i skoler og barnehager, og inkludering gjennom friluftsliv.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere - oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges klatreforbund, Norges Dykkeforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistenes landsforening, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Gratis aktivitetshefte skal gi flere barn friluftsglede – 160 000 hefter delt ut10.4.2025 09:26:21 CEST | Pressemelding
I anledning Friluftslivets år 2025 skal alle barn fra fem til ti år få Friluftsknappen – et aktivitetshefte som skal vekke nysgjerrighet, skape mestring og gi gode naturopplevelser.
Presseinvitasjon: H.K.H. Kronprins Haakon åpner Friluftslivets år 2025 på Sognsvann16.1.2025 08:30:00 CET | Presseinvitasjon
Lørdag 18. januar inviterer Norsk Friluftsliv og 24 medarrangører pressen til «Hele Norge båler» på Sognsvann, som markerer åpningen av Friluftslivets år 2025.
Åpner Friluftslivets år med 500 bål over hele landet15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 18. januar går det offisielle startskuddet for Friluftslivets år 2025 med den nasjonale markeringen «Hele Norge båler».
Ferske tall: Bålet skaper fellesskap og senker stress10.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Bål er mer enn bare varme og kos – det er en måte å koble av fra hverdagen og bygge fellesskap på, viser en ny Ipsos-undersøkelse gjennomført for Norsk Friluftsliv.
H.K.H. Kronprins Haakon åpner Friluftslivets år 20258.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 18. januar markerer starten på et helt år viet til å få flere ut i naturen. Feståret braker løs med «Hele Norge båler», med bål-arrangementer over hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom