God helg - nå er det mindre sjans for å bli svindlet
Svindlere kan stå bak mer enn 500 telefonforsøk i sekundet mot norske mobilkunder, men innen tacoen serveres på fredag er sjansen for å bli svindlet over telefon betraktelig lavere.

– Det at svindlerne tar helg og juleferie viser at de er godt organisert, mener seniorrådgiver i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom), Johannes Myhre Vallesverd.
Han er også leder for den nasjonale ekspertgruppen mot digital svindel.
Svindlerne “spoofer” norske telefonnummer noe som innebærer at de tjuvlåner mobilnummeret ditt, og på den måten lurer deg til å tro at samtalen du mottar kommer fra et norsk mobilnummer. Tall fra ekspertgruppen viser at telefonsvindlere stod bak hundrevis av samtaleforsøk til norske brukere hvert sekund i desember i fjor. Men tallene viser også en annen tydelig trend:
– Det ser ut til at svindlerne følger en normal arbeidsuke, og de fleste går ut i helg når fredagen kommer. Juleferie tar de også, sier Vallesverd og legger til at det også ser ut som noen har noe kortere arbeidsdager på onsdager.
Stanser millioner av svindelforsøk
I fjor oppfordret Nkom både Telenor, Telia og Ice til å samarbeide tettere for å stoppe enda flere svindelforsøk. Det har gitt resultater, og nå er det på plass et digitalt skjold som også kan blokkere svindelforsøk fra kaprede numre hos andre operatører, uavhengig av hvilket norsk mobilnett numrene hører til.
Norge er det andre landet i verden som har innført en slik digital “grensekontroll”, og det har allerede redusert misbruket av norske mobilnummer betraktelig.
– 50 millioner svindelsamtaler er stanset fra midten av november og frem nå. Fra å ligge på 2-3 millioner stoppede anrop per dag før jul er vi nå nede i noen hundre tusen på norske mobilnummer, sier Vallesverd.
Les mer her: God helg - nå er det mindre sjans for å bli svindlet
Nøkkelord
Kontakter
Johannes VallesverdSeniorrådgiver i NkomNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:95094409jmv@nkom.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Inngår strategisk samarbeidsavtale om nytt nødnett18.12.2025 14:19:09 CET | Pressemelding
Norge skal få nytt nødnett i 2031. Nå inngår Nkom strategisk samarbeid med mobiloperatørene om å teste og utvikle nye tjenester i nytt nødnett.
Unngå kald hytte når 2G forsvinner16.12.2025 12:08:47 CET | Pressemelding
Når 2G-nettet fases ut, kan flere hytter miste kontakt med varmestyring, alarmer og sensorer. Nkom anbefaler hytteeiere å sjekke utstyret før kulda setter inn.
Elektroniske produkter kan spionere på deg hjemme – dette bør du tenke på før julehandelen12.12.2025 11:50:42 CET | Pressemelding
Nesten alle nye elektroniske hverdagsprodukter har mulighet til å koble seg til internett. Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen.
Nkom varsler tilsyn etter danske SMS-avsløringer11.12.2025 10:56:41 CET | Pressemelding
Norske mobilselskaper må nå forklare hvordan de bruker KI-systemer som stopper svindel, etter at det ble kjent at ansatte i Danmark kan ha fått ulovlig innsyn i private SMS-er som ble markert som mistenkelige.
Prisfusk før Black Week kan lure deg: - Men svindlerne kan ruinere deg24.11.2025 08:41:55 CET | Pressemelding
Mange ser rødt etter prisjuks fra butikker før Black Week. Likevel advarer svindelekspert om at den største faren lurer i innboksen din.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom