Vårisen har kommet i skogsområdene i Sør-Norge - dette bør du vite
Våren er på vei, og isen svekkes og blir til våris med dårlig bæreevne. Det er derfor viktig å sjekke hvor hard isen er før du går ut på den. I lavlandet i Sør-Norge er mange vann isfrie, og isen er betydelig svekket i skogsområdene. Isforholdene er gode der det ligger sammenhengende snødekke, men mer usikre der snøen har smeltet. Isen svekkes også fortere på elver enn innsjøer.

Sjekk alltid isen på snøfrie vann
– Våris er den farligste istypen. Flere dødsulykker har skjedd når isfiskere beveger seg mot innløpet på en innsjø, hvor fisket kanskje er best. Der de tidligere på vinteren kunne gå nesten til iskanten, går de overraskende gjennom på råtten våris før de kommer så langt, sier isvarsler i NVE, Ånund Kvambekk.
– Skal du krysse et islagt vann i påsken anbefaler vi alle å sjekke istykkelsen grundig før man krysser over. Bruk en turøks og ikke regn med is du lett hogger vekk. Det må være minst 10 cm hard is før man kan ferdes trygt, sier Kvambekk.
Det er viktig å være flere sammen og gå med avstand. Det er vanskelig å komme seg opp fra dårlig våris, så kasteline er den største sikkerheten du kan ha med deg på tur.
Beskyttende snølag på isen i store deler av Nord-Norge og på fjellet
Isen er godt snødekt i Finnmark og litt inn fra kysten i Troms og Nordland. Videre sørover må man stadig høyere for å finne sammenhengende snødekke. Det er store lokale variasjoner, men stort sett er isen snødekt over 600-800 moh i Vest-Norge, og over 1000 moh i Sør- og Øst-Norge. Isen svekkes når snøen smelter og varmegradene slipper til. Vi regner isen som farbar i områder med sammenhengende snødekke. Uteblir nattefrosten blir derimot isen raskt utrygg.
Gjennom påsken ventes omtrent de samme temperaturene som det har vært den siste tiden. Isen i snødekte områder vil derfor svekkes langsomt. I Nord ventes noe varmere vær, så isen i lavlandet vil svekkes.
– Også i områder der isen er farbar må man unngå steder med strøm under isen, slik som innløp, utløp, grunne partier og trange sund. Spesielt utsatt er vann som er påvirket av kraftverksreguleringer. Her kan isen være svekket på overraskende steder, avslutter Kvambekk.
Send inn dine observasjoner
Du finner isobservasjoner på iskart.no. Vi oppfordrer deg til å sende inn egne observasjoner.
Lær mer om våris på Isskolen her, og om isvarsling her.
Kontakter
Ånund KvambekkIsvarsler
Tel:99 60 90 36aask@nve.noKjetil MelvoldIsvarsler
Tel:90 55 94 74kjme@nve.noOm oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE gjev avslag til å bygge Døvik 2 kraftverk12.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Hydronor AS om løyve til å bygge Døvik 2 kraftverk i Strand kommune i Rogaland fylke. Kraftverket ville ført til arealbeslag og store terrenginngrep i ei kystmyr og i den utvalde og sterkt trua naturtypen kystlynghei.
Nå blir det enklere å få oversikt over nettselskapenes langsiktige planer for nettutbygging3.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Mer detaljert informasjon om nettselskapenes langsiktige planer for nettutbygging i PlanNett, skal gjøre det lettere for berørte aktører å få oversikt – også aktører som tidligere var involvert i kvalitetssikring av utredningene. Ved å synliggjøre hva NVE trenger av informasjon, er håpet at det skal bli enklere for nettselskapene å lage gode utredninger, som igjen bidrar til mer effektiv konsesjonsbehandling.
NVE avviser melding for Lappland kraftverk29.8.2025 12:51:12 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har avvist meldingen om Lappland kraftverk på grunn av manglende framdrift fra tiltakshaver. NVE har over flere år gitt tiltakshaver veiledning om innhold og formkrav til meldingen. Siden en oppdatert og oversatt melding ikke ble levert innen fristen, har NVE konkludert med at vilkårene for videre behandling ikke er oppfylt.
Statnett og Glitre Nett får konsesjon til nye Eiker transformatorstasjon27.8.2025 11:18:11 CEST | Pressemelding
NVE gir Statnett og Glitre Nett tillatelse til å bygge nye Eiker transformatorstasjon i Buskerud. Den skal erstatte Flesaker transformatorstasjon i Øvre Eiker kommune. Den nye transformatorstasjonen vil øke kapasiteten i kraftnettet i området.
Ny flaumsikring vernar bustadfelt mot flaum frå elva Driva22.8.2025 08:56:50 CEST | Pressemelding
NVE har ferdigstilt bygginga av ein ny flaumvoll ved Furu bustadfelt i Sunndal kommune. Tiltaket vernar 40 bustader, tre industribygg og mange uthus og garasjar mot flaum frå elva Driva.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom