Nytt tiltak før svinger skal hindre MC-ulykker
De siste årene har hver femte dødsulykke i trafikken vært på MC. Nesten halvparten skjedde i en sving. Nå tar Statens vegvesen grep.

Utforkjøring i sving forårsaker flest omkomne og hardt skadde på både lett og tung MC. Av alle drepte på tung MC, så ble 43 prosent drept da de kjørte ut i en sving.
En risikomodell, utviklet av Statens vegvesen, har identifisert kurver som kan være særlig ulykkesutsatte. Modellen, kombinert med faglige vurderinger og befaringer gir klare indikasjoner på hvor støtet skal settes inn. For å få ned ulykkestallene på MC, skal de aller farligste og krevende svingene fremover varsles med et spesielt skilt.
Det vil også utredes for andre tiltak som utbedring av sideterreng, rydding av sikt, oppsett av rekkverk og anbefalt fart.
Landsdekkende prosjekt der Østfold er først ute
Nå er det første ulykkespunktet identifisert i Østfold, der fylkeskommunen nå har de satt opp et helt nytt skilt for MC-førere. Det nye skiltet gir fører viktig informasjon slik at de kan planlegge svingen, tilpasse farten og være spesielt oppmerksomme.
− Vi må advare motorsyklistene mot det vi vet er de farligste svingene, sier Guro Ranes, leder for trafikksikkerhet i Statens vegvesen. – Modellen vi har utviklet identifiserer svingene som kan være særlig risikoutsatte. Deretter har vi gjort faglige vurderinger av svingen og vært på befaringer. Her har fylket invitert både fagfolk og erfarne motorsyklister fra NMCU, for å sikre at de finner de rette stedene for dette nye skiltet.
Skiltet skal settes opp flere steder i landet i løpet av sesongen.
Veien videre
Dybdeanalyser av dødsulykker viser at førerfeil, høy hastighet og uoppmerksomhet ofte medvirker til alvorlige ulykker med omkomne og hardt skadde. Vi ser ikke den samme nedgangen for MC-ulykker som for trafikkulykker med bil.
Statens vegvesen går nå igjennom riksvegnettet for å prioritere svinger, og fylkeskommunene har fått tilgang til kartene over sine risikosvinger. Det er fylket som gjør all oppfølging og befaring av de ulykkesutsatte stedene, men alle kan få bistand fra Statens vegvesen ved behov for å prioritere og befare svinger for å vurdere tiltak.
− Østfold er et yndet reisemål for MC-førere med sitt varierte landskap og 1700 km med landeveier som mc-førere liker å kjøre, sier Ranes, men det er mange fylker med lignende landskap og risikofylte svinger i landet. Disse samarbeider vi også med og målet er at dette viktige arbeidet vil resultere i færre omkomne og skadde MC-førere i tiden fremover, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Guro RanesAvdelingsdirektørStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:918 59 219guro.ranes@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Ekstrabevilgning gir mer asfalt i Nord-Norge og Midt-Norge11.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått 114 millioner kroner ekstra til asfaltering gjennom Revidert nasjonalbudsjett. Pengene er øremerket Nord-Norge og Midt-Norge, og nå er de detaljerte planene for 70 kilometer ekstra asfalt klare.
Fortsetter å luke ut trafikkfarlige kjøretøy9.7.2025 09:52:48 CEST | Pressemelding
- Tilstanden på kjøretøyene som ferdes på veien blir stadig bedre, men kontrollene våre viser at vi fremdeles har en jobb å gjøre for at trafikantene skal være så trygge som mulig.
Mjøsbrua på E6 vil være nattestengt fram til 18. juli8.7.2025 14:48:51 CEST | Pressemelding
Arbeidet i Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket. Dermed vil tunnelen og også Mjøsbrua være nattestengt en ekstra uke.
Parkeringskaos: Innfører strengere regler i Lofoten og på Stegastein4.7.2025 12:20:27 CEST | Pressemelding
Fra midten av juli tester Statens vegvesen ved Nasjonale turistveger om strengere parkeringsregler kan løse flokene med camping og parkering i Lofoten og på Stegastein på Aurlandsfjellet.
Må asfaltere E16 Dysterud–Sandnesmoen også på søndag3.7.2025 13:41:21 CEST | Pressemelding
Asfalteringen på E16 i Sør-Odal er godt i gang, men været har gjort at det også blir asfaltering førstkommende søndag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom