Et generasjonsskifte i investeringsvilje; en tredjedel av generasjon Z investerer allerede under studietiden
11.4.2025 07:00:00 CEST | Boston Consulting Group | Pressemelding
Tolltariffer til tross, de yngre generasjonene går inn i investeringsverdenen tidligere og med åpnere sinn enn noen gang før. Ferske tall fra World Economic Forum og Boston Consulting Group viser at 4 av 10 under 43 år er villige til å la en AI-assistent håndtere investeringene deres.

- Yngre generasjoner ser i økende grad investeringer som et middel til å bygge formue og økonomisk trygghet. Dette demografiske skiftet krever at investeringsmiljøet utvikler seg i takt med deres behov – med relevante verktøy, kunnskap og ferdigheter som støtter deres økonomiske mål, sier Morten Bjørnson, Partner i Boston Consulting Group (BCG).
Savner opplæring i investormarkedet
BCG har sammen med World Economic Forum og RobinHood Markets nylig lansert funnene fra en internasjonal undersøkelse der 13 000 privatpersoner fra 13 land verden over ble bedt om å dele deres bakgrunn, investeringsporteføljer, drivkraft og mål.
Studien viser en tydelig generasjonsforskjell i investeringsberedskap: 86 % av Generasjon Z (født 1997 eller senere) har fått innføring i personlig sparing og investering før de kom ut i arbeidslivet, mens tilsvarende tall blant babyboomere (1946–1964) bare er 47 %.
- Dette peker mot et bredere skifte i finansiell atferd, sier Cecilie Teisberg, senior prosjektleder i BCG.
Funnene er i tråd med AksjeNorge og EuroNext Securities Oslos rapport for 1. kvartal 2025 som viser at 9458 nye privatpersoner begynte å investere på Oslo Børs i første kvartal. Det er nå 609 212 privatpersoner som investerer direkte på Oslo Børs på en VPS- eller ASK-konto. 26% av de nye aksjonærene er ifølge kvartalsrapporten under 30 år.
Samtidig ser flere på investering som uoppnåelig – ikke bare på grunn av mangel på penger, men også av frykt for å gjøre feil. En betydelig andel av respondentene mener at tidlig økonomiundervisning kunne gjort en forskjell: Over halvparten sier de ville hatt større selvtillit som investorer dersom de hadde lært om investering allerede i barneskolen.
Kryptovaluta mer tilgjengelig enn aksjer
Ifølge undersøkelsen fremstår kryptovalutaer i økende grad som en mer tilgjengelig investeringsform enn tradisjonelle produkter. Nesten én av tre investorer unngår aksjer fordi de føler de ikke forstår dem godt nok – men langt færre sier det samme om krypto. Dette vises også i porteføljene: blant kryptoinvestorer under 44 år har over halvparten investert minst en tredjedel av midlene sine i kryptovaluta.
Samtidig er de unge også langt mer positive til teknologibaserte og AI-drevne finansrådgivningstjenester: 41 % av Generasjon Z og millennialene (1981–1996) sier de er villige til å la en AI-assistent håndtere investeringene deres – sammenlignet med kun 14 % av babyboomerne.
Les og last ned hele undersøkelsen her
Kontakter
Morten BjørnsonPartnerBCG Norge
Bjornson.Morten@bcg.comCecilie TeisbergPrincipalBCG
teisberg.cecilie@bcg.comHarald Bonaventura BorchgrevinkSenior PR SpecialistBCG Norge
Tel:+47 91 66 92 01borchgrevink.harald@bcg.comBilder


Lenker
Boston Consulting Group
Boston Consulting Group (BCG) er et globalt konsulentselskap som er ledende innen strategisk rådgivning. Vi samarbeider med ledere i samfunns- og næringsliv for å bygge bærekraftige konkurransefortrinn og drive positiv samfunnsbygging.
BCG ble grunnlagt av Bruce Henderson i Boston, USA, i 1963 og har i dag mer enn 32 000 ansatte i over 100 byer i mer enn 50 land.

Følg pressemeldinger fra Boston Consulting Group
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Boston Consulting Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Boston Consulting Group
To nye partnere ved BCGs Oslo-kontor6.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) styrker partnerskapet i Norge med opprykk for Sven Ole Mollestad Nicolaysen og Henrik Vandvik Vedeler til partnere ved Oslo-kontoret.
BCG blant de første 100 organisasjonene globalt som er sertifisert etter den internasjonale standarden for AI-styring4.2.2026 09:30:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) har oppnådd ISO/IEC 42001-sertifisering for implementering og styring av sitt Artificial Intelligence Management System (AIMS). BCG er blant de første 100 organisasjonene globalt som har mottatt denne utmerkelsen, og er det eneste premium konsulentselskapet i denne gruppen.
BCG: Global varehandel kan vokse 2,5 prosent årlig mot 20348.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Global varehandel påvirkes av økt geopolitisk fragmentering og mer bruk av handelspolitiske virkemidler. Imidlertid viser en ny scenarioanalyse fra Boston Consulting Group (BCG) at det nå fremstår som mest sannsynlig at global varehandel vokser med om lag 2,5 prosent årlig frem mot 2034, til tross for denne utviklingen. Det er omtrent på linje med eller noe raskere enn forventet global vekst i BNP.
Halvparten av spillstudioer bruker nå AI: – Dette endrer hele industrien10.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Gamingindustrien er på vei ut av nedgangstiden, viser en ny rapport fra BCG.
To nye Managing Director og Partner hos BCG Oslo17.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Boston Consulting Group (BCG) forfremmer Thomas Vikenes og Morten Bjørnson til Managing Director og Partner. Begge er basert ved BCGs Oslo-kontor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom