Dun & Bradstreet

Konkursene øker i mars – men ingen grunn til panikk

Del

I mars ble det registrert 409 konkurser, en økning på 27 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Likevel mener analytiker Gustav Lundberg i Dun & Bradstreet Norge at det ikke er grunn til panikk. Konkursoppgangen skyldes primært sesongvariasjoner. 

Foto: Jakub Żerdzicki via Unsplash
Foto: Jakub Żerdzicki via Unsplash

Mars viser en konkursoppgang i 9 av 10 bransjer. Størst oppgang ser vi i engro/agentur som øker 107 prosent, etterfulgt av tjenesteyting og detaljhandel på 53 og 45 prosent. 

Hittil i år er konkursene opp 3 prosent sammenlignet med fjoråret, og sett over de siste 12 månedene har konkursene økt med 5 prosent. 

Lundberg påpeker at den globale økonomiske usikkerheten, sammen med utviklingen av den norske renten, bidrar til ustabilitet i markedet. Dette slår spesielt hardt ut i enkelte bransjer. 

Likevel spår Lundberg en bedring, med en nedadgående konkurstrend fremover.

– I fjor falt påsken i mars, og vi ser en årlig trend der konkursantallene i påskemåneden er lavere. Dette kan delvis forklare økningen i konkurser i mars og hittil i år. Slik det ser ut nå, kan det bli færre konkurser i 2025 enn i de foregående årene, sier Lundberg. 

Store variasjoner mellom bransjene

Hittil i 2025 ser vi en oppgang av konkurser i 6 av 10 bransjer. Engro/agentur, tjenesteyting og hotell- og restaurant er bransjene som øker mest, med en oppgang på 34, 27 og 21 prosent. 

– Konkursøkningen innen engro/agentur skyldes flere faktorer, inkludert en svekket krone, tidlige indikasjoner på amerikanske tollavgifter og usikkerhet rundt prisutviklingen fremover, sier Lundberg. 

Jordbruk/skog/fiske, detaljhandel og bygg/anlegg er bransjene med største konkursnedgang hittil i år, med en nedgang på henholdsvis 23, 11 og 11 prosent. 

– Det er spesielt interessant å merke seg nedgangen i bygg- og anleggssektoren. Bransjen har nytt godt av økt investeringsvilje den siste tiden, men etter at Norges Bank bekreftet at styringsrenten forblir uendret, blir det spennende å se hvordan dette vil påvirke konkursnivået i bransjen fremover, sier Lundberg.

Flest konkurser i Agder hittil i år

Finnmark, Vestfold og Møre og Romsdal har hittil i år sett størst nedgang i konkurser, med henholdsvis 52, 42 og 27 prosent.

Størst økning ser vi derimot i Agder, Telemark og Østfold, med en oppgang på 44, 27  og 24 prosent. 

Kontakter

Bilder

Følg pressemeldinger fra Dun & Bradstreet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dun & Bradstreet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Dun & Bradstreet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye