Sykkelbud vant over Wolt i retten
4.4.2025 19:41:27 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Tre sykkelbud med Fellesforbundet i ryggen gikk til sak mot arbeidsgiveren Wolt og krevde fast ansettelse og etterbetalt lønn. Fredag kveld kom dommen: Full seier til sykkelbudene.

– Dette er en utrolig viktig seier for norsk fagbevegelse, sier leder i Fellesforbundet Jørn Eggum.
– Dette er en stor seier for det seriøse arbeidslivet i Norge, sier Fredrik Winger-Solvang i Oslo transportarbeiderforening.
Fredag kom en klokkeklar dom fra Oslo tingrett. De tre sykkelbudene Espen Utne Landgraff, Orlin Ognyanov og Yechezkel Dominitz, som alle er organiserte i Fellesforbundet, er å anse som fast ansatte i Wolt.
I tillegg til krav på fast ansettelse tilkjenner dommen dem etterbetalte feriepenger, overtidsbetaling og helligdagtillegg. Wolt er også dømt til å betale budene erstatning.
Feriepenger og overtid
Wolt er et internasjonalt budfirma som nekter budene sine fast ansettelse. I stedet pålegger de budene å være registrert som selvstendig næringsdrivende.
Det nektet flere av budene å gå med på. Oslo tingrett har gitt dem fullt medhold. De er å anse som faste ansatte.
Dominitz og Ognyanov er å regne som 100 prosent fast ansatte, ifølge dommen. Landgraff har krav på fast ansettelse på 35 prosent.
- Dominitz er tilkjent 191.504 kroner i etterbetalt overtid og 46.193 kroner i forsinkelsesrenter.
- Ognyanov er tilkjent 13.425 kroner i etterbetalt overtid og 4514 kroner i forsinkelsesrenter.
De får også flere tusen etterbetalt i helligdagsgodtgjørelse.
For feriepenger i perioden 2020-2023 er de tilkjent:
- Landgraff 4191 kroner.
- Ognyanov 85.488 (pluss forsinkelsesrenter på 20.347 kroner)
- Dominitz 326.535 (pluss forsinkelsesrente 102.031)
- Saksøkerne tilkjennes også 25.000 kroner i oppreisningserstatning hver.
Utrolig viktig seier
– Dette resultatet var som forventet. Wolt har i årevis ulovlig klassifisert budene sine som selvstendige. Da skulle det bare mangle at de må etterbetale rettigheter budene deres etter loven har krav på, sier Winger-Solvang.
Leder i Fellesforbundet Jørn Eggum er svært fornøyd med dommen, og gratulerer sykkelbudene med seieren.
– Wolt har tapt. Vi har vunnet. Nå har sykkelbudene i Wolt samme rettigheter som alle andre arbeidstakere i Norge. Det er ikke lenger mulig å omgå arbeidsmiljøloven for å ikke gi folk faste ansettelser. Nå må arbeidsgiversiden gi seg i denne saken, sier Eggum.
Kontakter
Stian FyenPressekontakt
Tel:928 81 570stian.fyen@fellesforbundet.noBilder

Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Medlemmene går ut i streik på Landforpleiningsavtalen25.9.2026 02:00:40 CEST | Pressemelding
Etter flere timer med mekling klarte ikke Fellesforbundet og NHO Service og Handel og bli enige om ny tariffavtale, og over 200 medlemmer går ut i streik.
Nå mekler partene om Landforpleiningsavtalen24.9.2026 10:21:04 CEST | Pressemelding
Blir ikke Fellesforbundet og NHO Service og Handel enige innen fristen i natt, kan det bli streik fra fredag.
Fellesforbundet, Arkitektbedriftene og NHO Byggenæringen går sammen for å sikre kompetansen i byggenæringen16.9.2026 14:20:46 CEST | Pressemelding
Regjeringen har varslet at det i høst vil komme forslag til endringer i kravene til kvalifikasjoner på norske byggeplasser, som en del av arbeidet med å forenkle og effektivisere plan- og bygningsregelverket. Fagbevegelsen og byggenæringen står sammen: Forenkling kan ikke bety lavere krav til kompetanse.
I dag starter meklingen på Overenskomsten for miljøvirksomheter10.9.2026 10:02:49 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Norsk Arbeidsmandsforbund er i gang med meklingen med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) om Overenskomsten for miljøvirksomheter. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, kan det bli streik fra fredag.
Streik avverget! Enighet i lønnsoppgjøret på Grossistavtalen.5.9.2026 05:25:13 CEST | Pressemelding
Lørdag morgen ble Fellesforbundet og NHO Service og Handel enige om en ny avtale på Grossistavtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom